ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.08.2010
  • GR. VÂRSTĂ: 40-50 ani
    ÎNSCRIS: 17.08.10
    APR-2010

Insula Afroditei

In luna aprilie am pornit catre Cipru cu prieteni stiind ca avem doar 5 zile la dispozitie pentru a descoperi acesta mica insula. Concluzia vrem inapoi in Cipru!

Nota webmaster: ceea ce urmeaza mai jos a fost postat de autor ulterior sub forma de ecouri si introdus de noi in cadrul reviewului

... Cipru sunt foarte multe de povestit, dar sa incep cum am ajuns pt ca eu nu vroiam deloc dar la indemul prietenilor am contactat o agentie de la Iasi care au agentie si in Bucuresti, iar personalul este foarte amabil, dragut si am gasit oferta cea mai buna de pe piata. Tot ei mi-au recomandat ce sa vad, ce sa mananc si unde sa ma distrez. M-a impresionat foarte tare zona verde a Ciprului si anume muntii Trodos, un sat pitoresc si uitat de timp cu stradute mici si case frumoase pline flori si istorie, spectaculoase sunt si florile de leandu si bouqinvile de toate culorile de la alb, roz, portocaliu la rosu aprins foarte frumos, acolo am mancat si branza hallumi - este o branza de capra pregatita la gratar si am degustat si vinul Comandaria - un vin care aduce cu Lacrima lui Ovidiu de la noi. Nu trebuie ratata o plimbare prin portul din Pafos unde poti vizita muzeul de mozaicuri.

Tot in port poti lua un pranz sau o cina copioasa "meze" este un amestec de vreo 10/12 mini platouri cu tot felul de specialitati cipriote de la legume gatite in toate felurile la produse din carne de pui, vita sau berbec, hmmm super. Iar de distractie seara nu trebuie ratate cluburile din AYA NAPA pe toate gusturile, si neaparat dimineata de facut o baie in laguna din aceiasi satiune din zona hotelului Napa Plaza, eu una sunt indragostita de culoare marii Mediterane.

Frumosi si ospitalieri sunt si oameni pe care i-am intalnit, foarte multi romani traiesc in Cipru i-am intlnit la hoteluri, de la receptie, bucatarie ospatari si chiar artisti romani care sustin mini concerte oferite in barurile de la hotel. Mai sunt multe de povestit despre Famagusta, legendele despre Afrodita si multe altele dar mai bine va las pe voi sa descopertii frumusetile insulei.

despre HOTEL Lordos;

ideea e ca Lordos e in Larnaca nu in Limassol - am fost prea entuziasmata cand am scris si am gresit - dar sa revin la detalii despre hotel:

- camere curate, spatioase cu pat mare

-la prize trebuie adaptoare; se plateste garantie de 10 euro la receptie; se

inapoiaza la sfarsitul sejurului

-mic dejun englezesc diversificat; omleta cu sunca si cascaval este foarte buna;

-este minunat sa iei micul dejun pe terasa de langa piscine

-hotelul are toate camerele cu vedere partiala la mare

-hotelul este aproape de plaja

-una din piscine are jacuzzi in aer liber

-prosopaele se schimba zilnic, iar lenjeria la 2 zile

-in fiecare seara este muzica life, cyprus night si bouzoukia

-acest hotel il recomand persoanelor care vor liniste

-la iesirea din hotel este statie de taxi si autobuz care duce pana in centrul

orasului (la taxi 9 euro iar la autobuz 1 euro)

-hotel pentru familii care au copii

-se poate schimba pranzul cu cina

-pranzul este mai slabut pentru ca majoritatea persoanelor opteaza pentru cina

-cina este foarte delicioasa; se serveste a la carte sau bufet

Vacanta frumoasa

Trimis de turism* in 17.08.10 20:16:20
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CIPRU. A mai fost în/la: Cipru de Sud

VIZUALIZĂRI: 5417 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (turism*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 57.60 EUR pe cameră

pepsi70ro
    [17.08.10 21:03:41]

Incearca sa faci un mic exercitiu sa ne convingi si pe noi. Povesteste-ne ceea ce ti-a placut cel mai mult, ce ne recomanzi, de ce sa ne ferim.

Amanuntele sunt pe cat de cautate pe atat de apreciate pe acest site, iti vei da seama curand.

Bine-ai venit in comunitate!

valimi
    [18.08.10 09:24:56]

Ai fost in Cipru si nu vrei sa ne dai si noua mai multe amanunte. Concluzia: inapoi la scris!

[18.08.10 18:56:14]

... Cipru sunt foarte multe de povestit..................

[ Continuarea acestui ecou a fost adaugata de webmaster la setul de impresii(vezi mai sus), fiind completari ulterioare ale autorului postate la cererea altor utilizator ]

[18.08.10 22:03:49]

@turism, multumim pentru completari, le-am adaugat la reviewul initial si cu aceasta ocazie setul de impresii a intrat in concurs, primind punctele standard.

Totusi, ar fi bine sa ne spui cate ceva si despre hotel Lordos, altfel reviewul nu isi justifica prezenta in rubrica dedicata hotelului.

[20.08.10 15:53:43]

despre HOTEL Lordos;

[20.08.10 16:54:47]

@turism, multumim si pentru completarile despre hotel, iata cum incetul cu incetul am reusit sa alcatuim un review inedit si foarte util pe care eu unul il si votez.

presario
    [20.08.10 17:07:21]

Ei, asa mai merge.

Acuma sunt informatii "votabile".

[20.08.10 17:15:36]

mutat in sectiunea LARNACA

georgiana
    [22.08.10 22:39:47]

Cipruuu!

Oauuu ce destinatie!

Insula Afrofitei!

Ma uitam din Antalia, peste mare ci jind la Cipru... dar speranta ''crapa'' ultima, nu?

Multumesc pentru informatii si poze!

balasa violeta
    [05.09.10 18:33:28]

Va rog mult, mult de tot daca ati vazut Protaras hotel Constantinos the great beach hotel 5 * spuneti-mi si mie ceva.

Sunt incantata de review si poze. Noi plecam pe 13 octombrie.

Am votat cu placere !

[05.09.10 20:24:00]

imi pare rau dar nu am vazut acest hotel, dar sigur va fii ok, pt ca toti sunt prietenosi si aveti ce vede, degusta si distra. Vacanta placuta

RaduD
    [10.02.11 17:05:03]

Buna ziua!

Va rog sa imi spuneti si mie daca in luna aprilie se poate face baie in mare in Cipru si cum e vremea in aceasta luna

Va multumesc!

balasa violeta, georgiana, RaduD, turism*