ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.09.2008
DIN: Romania
ÎNSCRIS: 26.09.08
SEP-2008

O vacanta minunata

M-am intors acum o saptamana de la IC SANTAI. Desi a fost septembrie si intentionat am ales aceasta perioada pentru temperaturile scazute, a fost ff cald.

Sa o iau cu inceputul. La receptie, personal amabil, am cerut vedere la mare si mi-au spus ca nu au locuri libere, dar mi-au dat o camera cu vedere partiala la mare. A fost foarte bine, asa era umbra in camera toata dupa-amiaza. Cum intri in hotel, cineva iti si ia bagajele, sa te ajute sa le duci in camera.

Camerele curate, cam de 4 stele la noi. Aerul conditionat este centralizat si... sincer mi s-a parut cam slab, ori nu prea face fata, ori nu merge la intreaga capacitate, dar oricum racea cat de cat. A fost ok pentru mine, ca tot eram racita si nu dormeam cu el deschis. Curatenia se face zilnic, prosoapele se schimba zilnic. Minibarul din camera care contine cate 2 apa plata, 2 apa minerala, 2 cola,2 fanta, 2 cutii de bere; este gratuit si se incarca zilnic.

Hotelul are un restaurant principal si 6 restaurante a'la carte: italian, mexican, japonez, chinezesc, turcesc si pescaresc. Micul dejun intre 7-9.30, pranz 12-14.30, cina 7-9.30, gustare si prajituri la restaurantul de pe plaja si la piscina intre 14-16, inghetata la piscina 16-17, si cui ii era foame mai tarziu, era o gustare si la ora 12-1.30 noaptea. Langa lobby bar unde puteai servi orice gratuit, se afla IC Cafe, unde intre ora 12-20 puteai servi diferite tipuri de cafea si prajituri, tot gratuit. Era in gradina un loc special amenajat, unde se faceau placinte turcesti cu program intre orele 12-16.

Restaurantul principal este destul de incapator, locuri sunt suficiente si inauntru si pe terasa, cu loc special de luat masa pentru copii. Mancarea multa, proaspata, variata si delicioasa, cu specific international. Au fost si preparate cu specific, de exemplu a fost seara turceasca , dar asta pe langa preparatele internationale. In plus, dimineata, o turcoaica iti prepara omleta cu ingredientele pe care le doreai, alta facea placinte turcesti chiar pe terasa. La fel, la pranz si seara, anumite preparate le faceau pe terasa de fata cu tine. Servire rapida, era mult personal, numai baieti si se miscau ca niste furnicute. La restaurantele a'la carte, rezervarea se face pe baza unui card pe care il primesti de la receptie. Aveai dreptul la max. 3 rezervari pe sejur, gratuit. Oricum nu am simtit nevoia de mai mult, pentru ca in restaurantul principal se manca foarte bine. Eu am fost la italian, chinezesc si pescaresc (as fi vrut japonez, dar nu am mai gasit locuri). La fiecare poti alege din 3 meniuri, fiecare cuprinde mai multe feluri de la supa la desert.

Gradina este absolut superba, a fost un factor decisiv cand am ales acest hotel. Si nu m-a dezamagit. Palmieri, bananieri, rodii, lamai etc, o gradina bine intretinuta, udata zilnic, iarba taiata zilnic...:) nu stiu ce mai taiau in fiecare zi.

Piscinele in numar de 4: una interioara cu apa ceva mai rece, una principala unde se desfasurau si programele zilnice de animatie, una relax, una pentru copii care avea si 2 topogane de apa pentru copii/adulti. Piscina principala are si o piscina mica langa, pentru copii. Aici zilnic se desfasoara dupa program, water gym, polo, si alte concursuri. Multa animatie, pool barul este chiar langa piscina, muzica, agitatie. La piscina relax, este mai liniste, te poti odihni sau relaxa in zona de piscina cu bule. Piscina pentru copii este langa Kids Club si are o zona speciala pentru copilasi micuti, cu apa mica si topogane mici. Cele doua topogane sunt ideale si pentru copii si pentru adulti. Kids Clubul este chiar langa piscina copiilor, am intrat de curiozitate si chiar mi-a placut. Copiii aveau un program cu tot felul de activitati.

Plaja: curata, cu ceva pietricele mai aproape de mal, sezlonguri multe, apa foarte calda, cu intrare usor abrupta. Pe plaja, optional, contra cost, gaseai paraseling, banana, ski-jet, windsurf etc. Prosoapele de plaja se luau gratuit pe baza unui card, si se schimbau zilnic.

Animatia de zi cuprinde pe langa jocurile de la piscina si altele precum: mini golf, tenis, tir cu arcul, dart ... oricum, nu am fost la toate. In fiecare seara in amfiteatru era un alt spectacol, au fost vreo 2 nereusite, dar au compensat celelalte care au fost extraordinare. Tinerii fara copii care vor distractie vor simti nevoia de mai multa animatie seara dupa ora 11. Aici lucrurile se linisteau, cine vroia putea sa stea la piscina, la pool bar cu muzica in surdina, sau la lobby bar. Eu oricum am cautat mai mult relaxare decat distractie asa ca nu m-a deranjat foarte mult. Era si o discoteca dupa ora 12, dar acolo ajungeau numai rusii, care oricum erau terminati de bautura inca de la pranz. Apropo, erau cativa romani, mai multi decat ma asteptam, dar si ff multi rusi. Si cel mai mult ma deranjau cand beau fara masura si erau necivilizati. Unii dintre ei...

In apropierea hotelului se afla terenurile de golf, care mi s-au parut extraordinare. Am inteles ca sezonul de golf incepe prin noiembrie si tine pana in mai. Pentru cine vrea excursii optionale, nu va luati prin agentie, preturile sunt duble. Mergeti in primul orasel Kadrie si le gasiti la agentiile locale. Va costa 1 euro sau 1 dolar transportul cu un mini bus sau un tractoras. Luati mini bus-ul, are aer conditionat. Va recomand raftingul si scufundarile in apa, pe care anul acesta le-am ratat, dar au fost altii si ne-au aratat poze.

Ca si concluzie, vacanta la IC SANTAI a fost una de vis. Nu stiu daca m-as intoarce, dar asta doar pentru ca imi place sa vizitez mereu altceva.

Trimis de treselle in 27.09.08 03:02:11

VIZUALIZĂRI: 1603 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (treselle); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 programul de animatie
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 0 PMA (din 0 vot)
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 100.44 EUR pe cameră

[27.09.08 08:42:53]

frumos! dar foarte multe chestii au fost gratis la acest hotel!!!

treselleAUTOR REVIEW
    [27.09.08 16:44:08]

"gratuit" este impropriu spus. Toate aceste gratuitati de fapt au fost platite si incluse in pachetul ultra all inclusive. Pachetul include tot ce iti doresti, eu una nu am cheltuit absolut nimic in cadrul hotelului, ca nu ai pe ce.

[28.09.08 03:29:39]

tare! sa-mi zici si mie de unde ai luat o asa oferta! dar cred ca te-a costat foarte mult! super!

[28.09.08 03:33:10]

si ce e asta ultra allll inclusive sau cum ai zis tu?

EDUARD1, treselle
    Alte impresii din această RUBRICĂIC Santai Family Resort [Kadriye]: