ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.08.2010
DIN: Ploieşti
ÎNSCRIS: 18.07.10
JUL-2010

Putin dezamagita

In ultimii 3 ani, mi-am petrecut vacanta de vara in statiunile bulgaresti. Mai fusesem la Albena in 2007, de Paste si mi-a placut statiunea pentru ca are multa verdeata.

Anul acesta, din ratiuni "de buget", am ales un sejur la acest hotel de 3 stele, ghidandu-ma destul de mult si dupa impresiile postate pe acest site. A fost un sejur partial placut, dar departe de celelalte sejururi petrecute in Bulgaria. Am concluzionat ca este foarte mare diferenta intre 3 stele si 4 stele, intre statiunile din nord (Varna) si cele din sud (Burgas). Si cu asta am spus tot.

Hotel: Am nimerit o camera la parter, dar macar a fost pe partea cu umbra toata ziua. Apa la baie nu se scurgea, am anuntat receptia, si-au notat, dar n-au reactionat atat de repede pe cat m-asteptam. Curatenia o faceau la orele cele mai nepotrivite, intre 14.00 si 15.00. La final, citind instructiunile din camera, am constatat ca trebuia sa anunt la receptie daca vreau sa-mi curete camera inainte de ora 12.00. Gresia din camera este deranjanta. Poti sa te si accidentezi prin alunecare, daca nu esti suficient de atent. Camera mica, prea mica - daca intindeam canapeaua copilului, trebuia sa fac escaladari ca sa ajung pe balcon. M-a deranjat cumplit. Priviri triste si deloc prietenoase la receptie. Cazarea foarte greoaie, am asteptat vreo 3 ore, fara sa ne spuna insa ca puteam servi masa de pranz, atunci cand ne-am inregistrat. Dar noi am fost vigilenti si am observat ca la ceilalti turisti (nu romani! ) li se puneau bratarile de cum soseau, chiar daca nu erau cazati imediat. Dupa ce dadea cu mopul, mirosea groaznic in camera. Am suportat totul cu stoicism, dar cea mai mare dezamagire a fost in ziua cand mi s-a furat un prosop (ceva mai deosebit, dar ce poate fi deosebit la un prosop!?) de pe balcon. M-am simtit infiorator. Nu invinovatesc turistii romani, ca nici cu bulgarii si cu rusii nu mi-era rusine.

Mancarea: destul de buna. Gaseai ce sa mananci, indiferent cat erai de mofturos. Exceptand unele farfurii mai slinoase si paharele cu urme de ruj, in rest a fost OK, daca nu esti prea pretentios. Conteaza mult si ora la care ajungi la masa, pentru ca spre inchidere, nu prea mai aveai din ce sa alegi.

Plaja: frumoasa, curata, dar cu sezlonguri insuficiente pentru numarul de turisti existent. Intrucat eu nu mai aveam somn de la ora 6 dimineata, la 7 eram pe plaja si ocupam cu prosoape sezlonguri pentru celelalte 2 familii cu care am fost in vacanta. Oricum, la ora 7 dimineata, jumatate din sezlonguri era deja ocupata. Am fost nevoita sa fac acest gest pentru ca intr-o zi am stat intr-un soare cumplit, ceea ce ne-a terminat pe toti. Dar cum bulgarii nu contenesc sa ma surprinda, au facut un gest incredibil: au venit intr-o zi si au descarcat un camion cu vreo 200 de sezlonguri ca sa impace pe toata lumea care oricum le platise. Chestia era ca aveai sezlongul, dar nu si salteluta de pe el. Aceea o plateai cu 2 leva sau 3 leva, in week-end. Drumul pana la plaja - pe clasicele scari.

Piscina: Aceeasi poveste cu prosoapele, dar dupa-amiaza era mai simplu. Destul de curat, foarte potrivita pentru copii, dar mai multa galagie.

Statiunea: placuta, cu multa verdeata, dar ne-au cam omorat tantarii si tot felul de lighioane zburatoare. Erau spectacole in fiecare seara si la hotel.

In concluzie, conditiile de cazare si serviciile de la acest hotel m-au cam dezamagit, dar si la banii care i-am dat, cred ca nu trebuia sa cer prea mult. Tot timpul faceam comparatie cu sejurul de la Sunny Beach din 2008 si dezamagirea era si mai mare. Oricum, nu ma mai intorc cu siguranta aici.

Trimis de mirelan in 13.08.10 23:26:31
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Nisipurile de Aur, Sunny Beach - Riu Evrika

VIZUALIZĂRI: 1915 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mirelan); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

• Alte impresii din această RUBRICĂClub Orchideya & Orchideya Park Hotel: