ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.08.2010
DIN: Sibiu
ÎNSCRIS: 21.07.10
JAN-2010

Metropol un hotel sub asteptari

Hotelul Metropol face parte din complexul Chaika Resort, unde am mai fost si in anul 2009.

Este un hotel de maxim 3 stele desi in toate ofertele agentiilor de turism apare de 4 stele.

O sa incep cu momentul in care am ajuns in fata hotelului deoarece drumul a fost ok fara peripetii gen: hoti degizati in politisti, masini furate, operatii de rinichi si alte minciuni pe care le-am mai auzit si mau amuzat de minune... vreau sa spun doar ca in Bulgaria am mars mult mai bine din Ruse in Sunny decat din Sibiu in Giurgiu, unde am prins aglomeratie si pe v oltului si pe centura Bucuresti si la iesirea din tara.

CONDITIILE DE CAZARE

Am ajuns aproximativ pe la 14: 30 in fata hotelului, am scos bagajele (3 masini de SB), check-inul a durat aproximativ 10 munute, intre timp s-au ridicat 4 masin de Romania din fata hotelului, lucru pe care il stiam de anul trecut, dar care mi se pare stupid si complet exagerat. Daca persoanele respective erau la sau in masina oricum nu scapau fara amenda/spaga de 50 Leva.

Noi stateam in masini cu avariile pornite si cand se apropiau baietii cu spyder-ul (platforma de ridicat masini), plecam si nu ne prindeau... De retinut este ca se ridica numai masini cu alte numere decat cele bulgaresti.

Din cele 5 camere pe care le-am primit, la etajul 12, camera noastra era cea mai jalnica, mica inghesuita, murdara, cu mucegai pe perete, dar cu vedere superba la mare, pentru care nu am patit in plus.

Am mers la receptie si am discutat cu un domn destul de amabil si am primit asigurari ca ne vor schimba camera a doua zi, lucru care sa si intamplat. A doua zi am primit o camera ok la etajul 1 cu vedere la piscina dar cu un balcon mai mic.

Hotelul Metropol are 4 lifturi mici, dar din cauza ca sunt multe persoane care urca si pana la etajul 1, 2 sau 3 cu liftul se pierdea foarte mult timp si mai tot timpul era coada la lift in orele de varf iar pana la et 12 faceai si 5 minute. Norocul nostru cu camera de la et 1.

DISTRACTIE si RELAXARE

Distractia este maxima pentru grupuri de prieteni care vor sa se distreze, deoarece statiunea este foarte mare si foarte diversificata. Parcuri de distractii, sporturi pe apa, baruri, cluburi, terase. Statiunea este plina de straini si foarte galagioasa noaptea, ceea ce pe noi nu ne-a deranjat deloc, dar pentru cei care vin cu copii la "odihna si tratament" va recomand Nisipuri, Albena sau de ce nu Eforie SUD.

BUCATARIE si conditiile de servit MASA

Micul dejun si pranzul si cina se serveau la restaurantul Arkadia/Metropol, cel rotund care seamana cu o cantina dar cu mancare ok.

MINUSUL mare era caldura insuportabila si transpiratia de pe oameni care se forma datorita efectului de sera. Daca aveai noroc prindai loc pe terasa, afara unde era ok.

Dimineatase servea: omleta, ochiuri, oua fierte, bacon, carnat prajit, sunca, salamuri, branzeturi, masline legume, lapte, cereale, cafea, ceai, suc, apa minerala, croissante, gemuri, crema de ciocolata si fructe, 4 feluri de compot, fructe.

Pranzul: Carne (pui, peste, porc, vita prajite sau cu sosuri), garnituri (cartofi natur, prajiti, legume sote, orez, ciuperci etc). Salate cateva feluri, fructe, unele aratau mai bine altele nu, sucuri, bere, locale, prajituri si baclavale destul de bune si o inghetata delicoiasa.

Tavile cu felurile de mancare se umpleau destul de des dar era putin aglomerat la farfurii tacamuri.

Cina: Destul de aglomerat si de aceea incercam pe cat posibil sa evitam "cantina" si mergeam la restaurantul hotelului Chaicka, unde mancarea era aproape la fel cu diferenta ca erau tot timpul mult mai multe salate si mult mai multe fructe.

Seara meniul era si mai bogat. Puteai de exemplu in fecare seara sa servesti altceva si tot nu reuseai sa le incerci pe toate.

Carnea de vita este excelenta.

PLAJA si MAREA

Plaja si marea mult mai curata ca la noi pe litoral, nisipul super fin si intrarea in apa lina si lunga. La 15-20 m in mare apa iti ajungea pana la brau sau gat depinde de inaltimea fiecaruia.

Plaja amenajata cu sezlonguri si umbrele cu plata 7 Leva/sezlong si 7 Leva/umbrela, puteai sa le platesti individual si sa alegi daca vrei si sezlong si umbrela. Daca nu ai chef poti sa te pui in spatele umbrelelor sau in fata lor pe o portiunde de 5 metri amenajata pentru cei cu prosoape.

Pe plaja toata ziua misunau vanzatori de pesti, fructe, porumb, fructe de mare.

Ceea ce nu va recomand sunt fructele care desi sunt cu gheata si arata excelent sunt pregatite in conditii inproprii in niste tufisuri de 3 persoane dubioase si transpirate la maxim.

Per total pot spune ca am avut un concediu super ok deoarece am fost multi si stiam unde mergem.

Mare grija cu masinile ridicate pentru cei care voi mai merge in viitor.

Bauturile alcoolice locale nu sunt cine stie ce dar nu am mers pana acolo sa ne umflam cu bere si alcoale de la All Inclussive.

Sucurile de la dozator in schimb au foat Ok.

Bulgarii incearca sa te pacaleasca la fiecare pas, asta datorita aglomeratiei de straini tineri si naivi care musca orice momeala dar daca esti cu ochii deschisi nu ai ce sa patesti.

Se poate citi la dughenele de schimb valutar care afiseaza cursuri de schimb foarte bune ca scrie "we sell" in lo ce "we buy" si atunci nu iti iei teapa.

Se pot achizitiona Leva de la o dugheana dintre Chaika si Hotel victoria la un curs foarte bun si fara comisioane si tepe.

Cam atat am avut de spus si sper sa fiu de ajutor celor care vor mai merge in Sunny Beach... in rest mult soare!!!

Trimis de alexgogs in 13.08.10 21:32:56
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Sunny Beach - Arcadia, Golden Sands - Arabella.

VIZUALIZĂRI: 2411 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alexgogs); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Piscina interioara

ROMY
[16.08.10 14:36:49]

Buna ziua!

Sunt pregatita sa fac rezervari la acest hotel si de la agentie mi s-a spus ca apartamente sunt doar in aripa metropolitana deci numai acolo pot rezerva;va rog frumos spuneti-mi care anume este aceasta aripa cum o recunosc din poze?Si in caz ca vreau sa mananc in alta parte in exterior este aproape vreo terasa sau restaurant unde sa ma pot duce cu copilul?Voi incerca sa obtin o camera la nivel 1 sau doi sa evit lifturile tinand cont de ceea ce ati spus.

Multumesc anticipat.

alexgogsAUTOR REVIEW
[16.08.10 23:11:51]

"aripa metropolitana" este defapt Hotel Metropol, cel de 12 etaje unde am stat si au in acest an.

Restaurante sunt o sumedenie la tot pasul...la 10 metrii de hotel este McD.

Camera la nivelul 1 puteti obtine doar cu putin noroc...in rest CONCEDIU PLACUT...

Parerea mea sincera este sa nu platiti pentr suplimentul de all inclussive deoarece 2 mese / zi sunt suficiente in conditiile in care micul dejun se termina la 10 30 si cina incepe la 17 30. Pentru acele bauturi nu merita sa platiti in plus !!!

alexgogs, ROMY
Alte impresii din această RUBRICĂMetropol Hotel [complex Chaika]: