ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.08.2010
ÎNSCRIS: 15.04.10
FEB-1997

Tailanda, tara surasului.

A mers destul de greu cu reconstituirea excursiei, majoritatea pozelor avandu-ne in prim plan pe mine sau pe sotul meu si uneori pe amandoi iar templele si statuile unicat fiind ascunse undeva in spate ca simplu decor. Nu ma gandeam atunci cand faceam pozele « pentru mai tarziu » ca nu va avea nicio valoare fustita sau rochita cu care eram imbracata ci minunatiile care la fiecare pas ne faceau sa vibram de emotie. Sistematizand, din cele 400 de temple ale Bangkokului, trei sunt de o importanta deosebita si multumesc lui Dumnezeu ca am avut bunul simt sa le fotografiez si liber de figuri omenesti.

-Templul lui Budha de smarald sculptat in totalitate din jad verde si imbracat cu o tunica din ochiuri din fir de aur este imaginea budista cea mai respectata din Tailanda. Se gaseste in imediata apropiere a Marelui Palat.

- Templul Zorilor este unul din cele mai pitoresti temple avand varfuri de peste 80 m acoperite cu tigle care reflecta razele soarelui; este asezat pe malul raului Cha Phraya si este cel mai fotografiat templu al Tailandei.

-Templul lui Buda sezand despre care am mai scris are o statuie a lui Buda lunga de 45m si inalta de 15, figura lui sugerand asteptarea Nirvanei. Aici e si o scoala traditionala de medicina si de masaj thai.

Despre Bangkokul uluitor si controversat am postat intr-un review separat.

-Ayutthaya este vechea capitala a Siamului si se gaseste la aproape 100 km nord de Bangkok. Pe soseaua care ne-a dus la ruinele sale am intalnit elefanti care indeplineau functia de mijloc de transport al marfurilor. Fondata in sec. XIV, Ayutthaya a ajuns la apogeu in sec XVII cand calatorii si negustorii din Europa il considerau cel mai mare si bogat oras al Asiei. Era placa turnanta a comertului cu orez, mirodenii, matase dar a fost brutal distrus de birmanieni intr-unul din lungile razboaie cu Siamul. Au ramas insa destule vestigii ale perfectiunii timpurilor trecute dupa cum vechiul oras cu locuinte lacustre Muong Buran este marturie a modului de viata tailandez. Aici am putut admira flotila regala, marele templu cu amprenta piciorului lui Budha si monumentul de piatra al luptei cu elefantii. (v. pozele)

-Pattttaya este statiunea cea mai luxuoasa din Tailanda si chiar din Asia; este un adevarat Las Vegas cu o viata de noapte clocotitoare. Situata la mai putin de 150 km de Bangkok in Golful Tailandei cu cativa zeci de ani in urma, Pattaya era un mic sat de pescari care a fost scos din anonimat in 1960 de trupele americane care il foloseau ca baza pentru schimbul de trupe in Vietnam. Americanii au descoperit ca tailandezele sunt cele mai feminine si atragatoare femei din lume. In Tailanda, pentru cine apreciaza genul minion, toate femeile sunt frumoase: 1. 55-1. 60m, cu osatura fina si forme rotunde, nu cred ca depasesc 45 de kg. Sunt adevarate bibelouri. Au ochii negri foarte vioi, pometii ridicati, fata destul de alba, parul negru si gros, miscarile foarte delicate si armonioase si zambesc tot timpul. Aici trebuie sa va spun ca intregul comportament si caracter al tailandezilor si in special al femeilor se rezuma in doua cuvinte: »sanuk » care inseamna bucurie, distractie si « sabai » adica viata buna, fericita. Tailanda este tara zambetului si cei care afiseaza supararea sau indispozitia sunt considerati anti-tai si ignorati de societate. Tailandezii nu au varsta. Nu am vazut par alb, nici obezi si chiar fetele ridate au farmecul lor. Speranta medie de viata e cam ca la noi, vreo 70 de ani dar ce diferenta de atitudine fata de viata; o alta filozofie. Clima, apa, populatia, totul fiind exceptional s-a aflat in toata lumea despre acest rai pe pamat asa ca dezvoltarea statiunii a fost vertiginoasa. Anual este vizitata de milioane de turisti si ofera tot ce se poate inchipui pentru relaxare si placere. Box tai, teatru traditional, lupte cu cocosi, cazinouri in care se pierd averi, opera clasica chineza, baruri, discoteci, case de toleranta, saloane de masaj, toate se deruleaza in acelas timp noaptea, astfel incat turistului ii este destul de greu sa aleaga intre ofertele tentante. Pattaya e de fapt o fasie de pamant lunga de 5-6 km, cu o plaja ingusta cu nisip prost dar o statiune ticsita de vile, hoteluri de 5 stele, sali de lupte, case de schimb, de amanet si de toleranta. Pe strazi circula in voie ricsele si paunii iar vegetatia luxurianta ajunge pana aproape de malul marii. Am fost cazati trei nopti la hotel Sunbeach de trei stele care se ridica la exigentele unuia de cinci. Inafara de faptul ca am fost dusi la un club care oferea spectacole porno stilizate, am vazut intr-o seara la Tiffany’s un show extraordinar. O trupa de douazeci de tailandeze superbe, cantau si dansau cu o gratie desavarsita. Ne-au tinut cu sufletul la gura, barbatii erau entuziasmati dar la urma am aflat ca toate, sau mai bine zis toti erau transsexuali. Aceasta anomalie genetica era destul de frecventa in vechiul Siam si se pare ca era incurajata de bonzi. O alta anomalie genetica o reprezinta nou nascutii lipiti intre ei, adica surorile siameze. Atat cat am putut sesiza, caci programul nostru se desfasura mai mult ziua, in Pattaya libertatea sexuala este totala. Firme cu « ruskii trahtir » nu necesitau traducere dar indicau mafia slava care ajunsese si acolo; cluburi de lesbiene si gay erau la tot pasul si aveau fotografii explicite in vitrine. Maseuzele de pe strada ne acostau in modul cel mai natural barbatii din grup chiar daca erau insotiti de sotii. Tailandezii, in straturile conservatoare ale populatiei sunt poligami cu conditia ca femeia care vrea sa aiba mai multi barbati sa demostreze ca are cu ce-i tine si viceversa, totul cu acte in regula. La Pattaya am vizitat o insula de corali. I-am vazut printr-o trapa a ambarcatiunii in care ne-am urcat. A fost destul de greu si mi s-a parut periculoasa urcarea pe vas, dintr-o barca in largul marii. Barca avea tangaj, vaporul avea tangaj, eu ma clatinam, scara era de franghie si destul de inalta, sub mine valuri, eu nu stiu sa inot, varsta ca varsta, in fine… faptul ca va scriu, inseamna ca am scapat. Nu-i vorba ca doi-trei marinari erau cu ochii pe noi ca sa previna orice eveniment. Dupa ce am vazut coralii (erau cumva aceeasi cu cei din Hurgada? ) ni s-a oferit un pranz pescaresc intr-un satulet de pe o insula. Spre deosebire de restaurantele din Bangkok in care mai puteai alege si mancare europeana, aici ni s-au servit numai produse ale marii insotite de turte de orez fiert nesarat pe post de paine. Cum foamea e cel mai bun bucatar, cred ca unii turisti au servit si a doua oara din felurile de mancare tailandeza. Intr-o seara am vizitat un orasel miniatural Mini Siam, in care pe o suprafata de cateva hectare erau expuse toate marile constructii ale lumii alaturi de marile temple tailandeze. Era o senzatie deosebita sa ai in fata turnul Eiffel, la dreapta zidul chinezesc si in spate Colosseumul, piramidele sau Domul din Milano printre pagode si temple budiste. Inafara de spectacolele la care am mers in grup nu am intrat in ceeace se numeste viata de noapte a Pattayei; nici cei mai tineri nu au fost. Eram cu totii iesiti de relativ putin timp din cazarmele comuniste si cred ca era multa sfiala. Ziua in schimb ne plimbam pe bulevardele pustii, stateam toropiti pe cate o banca in parcurile parfumate de flori, urmaream ricsele cu care se plimbau turistii si sirotam cocteilurile de fructe oferite « din partea casei » pe terasele luxuoase ale hotelului.

Multumesc lui « amfostacolo. ro » ca gratie acestui sait mi-am remomorat cu nostalgie si placere zilele petrecute in Tailanda.

Trimis de Michi in 11.08.10 22:56:31
  • A fost prima sa vizită/vacanță în THAILANDA

VIZUALIZĂRI: 3743 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Budha culcat

lizuk
[12.08.10 11:03:52]

Am citit cu mare curiozitate impresiile dvs, cu atat mai mult cu cat, la 9 ani distanta, am ajuns si eu prin multe dintre locurile despre care ati scris. Mi-au placut si mie la fel de mult, exceptie facand doar Pattaya, unde nu am gasit nici o urma de exotism. Poate si pentru ca aveam deja ca termen de comparatie insulele din sudul tarii...

catalinalupu
[12.08.10 16:54:38]

Draga Michi, mi-am permis, sa nu folosesc persoana a doua plural, sa te tutuiesc, mi-a placut la nebunie...si din pacate pot sa dau doar 400 de puncte,...mi-a placut modul organizat de a scrie pe fotografii, iar scrisul (si aici nu rad!), parca e al tatalui meu (scris de inginer ce completa lizibil cartusul din dreapta al lucrarilor pe care le executa la planseta!)

MichiAUTOR REVIEW
[12.08.10 18:10:21]

Scrisul e al sotului, tot inginer; si eu am fost inginera dar mai poeta- n-am avut ce face altceva- ca pe vremea mea din trei oameni doi erau ingineri.

catalinalupu
[13.08.10 09:36:04]

Oricum am intuit bine scrisul de inginer ce trada oameni organizati, meticulosi, instruiti...acum nu stiu cum or mai fi, dar mie in copilarie imi placea la nebunie cand ma lua cu el la birou iar atmosfera de la ei din biroul de proiectare era tare boema, desi erau erau cu totii "ingineri" cum spui tu...excursii cum faceau ei organizate prin BTT sau prin ONT, nu se mai vad...am niste amintiri frumoase de pe la cabanele Malaiesti si Diham, cu niste focuri de tabara imense...si niste saramuri...offff

catalinalupu, lizuk, Michi
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Thailanda: