ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.08.2010
ÎNSCRIS: 25.04.10
JUN-2010

Sithonia versus Kassandra

Daca nu sunteti hotarati unde sa mergeti in Halkidiki, va sfatuiesc sa va duceti pe rand, o data pe Kassandra si o data pe Sythonia.

Ambele locuri merita cu prisosinta.

Ca si peisaj, Sythonia are mai mult farmec decat Kassandra. Pe Sythonia te plimbi cu masina pe drum de munte, cu serpentine si vegetatie inalta pe stanci care coboara in mare. De sus vezi marea turcoaz-albastra si poti gasi plaje micute unde nu este nimeni si totul pare numai al tau. Trebuie sa ai insa ochiul format deoarece multe dintre aceste plaje sunt ascunse si trebuie sa cobori pe stanci, printre copaci. Tot aici gasesti sate frumoase unde te poti caza la preturi rezonabile si unde poti manca foarte bine la tavernele localnicilor. Noi am gasit la un moment dat in Sarti o taverna aproape de mare, pe o strada paralela cu faleza, unde am mancat peste proaspat foarte bine pregatit si ne-a costat cam 20 eur/doua persoane cu tot cu bautura (desertul a fost din partea casei). Imi pare rau ca nu am retinut numele locatiei care este de altfel foarte usor de recunoscut – este in curtea cuiva (o afacere de familie), undeva pe colt, cu o bolta de vita-de-vie ce acopera terasa, in partea dinspre vest a statiunii.

O alta taverna foarte frumoasa am gasit in unul din punctele cele mai sudice ale Sithoniei - la Kalamitsi - taverna Panorama. Locul este superb cu privelisti minunate, de unde si denumirea Panorama. Despre aceasta taverna puteti sa cititi click aici

Aveti grija cand mergeti pe drumurile Sithoniei deoarece, din loc in loc pe sosea poti sa mai vezi cate o oaie, capra sau chiar turma cum am patit noi. Stateau bine mersi pe sosea (intr-o curba) si isi tineau umbra una alteia. Chiar haios momentul daca nu ar fi trebuit sa punem o frana brusca. Noroc ca nu venea nimeni de pe contrasens.

Plajele pe Sithonia sunt majoritatea mai pustii, sau hai sa zicem mai putin populate. Daca nu te duci in plin sezon, ramai cu impresia cu care am ramas si eu - pustii.

Tot pe Sithonia am dat de un "oras neterminat". Se cheama Kriaritsi. Puteti sa cititi aici detalii click aici.

Practic este vorba de planul unui oras/sat pentru care s-a facut toata infrastructura dar inca nu au fost construite casele. Ne-am minunat cat de bine gandit era totul. Dar am patimit pe strazile nemarcate pentru ca noi voiam sa ajungem la plaja din vale si nu am nimerit drumul. Dar ce e mai rau e ca abia am nimerit sa iesim din nou pe soseaua principala. Niste prieteni care au fost ulterior ne-au povestit ca ei au gasit soseaua mai usor. Deci cei "defecti" eram noi.

Nu va mai povestesc de plaja de la Sykias o plaja imensa si aproape nepopulata, cu nisip foarte fin si o apa limpede.

Pentru noi Sithonia a fost o excursie de o zi asa ca nu am ajuns decat pana in Sarti, in Zografou si Vourvourou nu am mai ajuns, noi introcandu-ne inapoi la plaja din Sykia care ne-a placut enorm.

Mi-am dorit foarte mult sa ajung la Portokali Beach despre care am citit si am auzit ca ar fi un loc frumos si una dintre cele mai frumoasea plaje de pe aici dar nu am ajuns.

Pe Kassandra in schimb gasesti mai multa distractie, orasele si sate cochete pe unde te poti plimba sau cauta suveniruri, plaje foarte mari, unele mai aglomerate, altele mai putin aglomerate. De mers neaparat in Nea Skioni. Este o sat turistic cu o plaja imensa unde nu e deloc aglomerat. Pacat ca nu e cu nisip ci cu pietricele foarte mici la intrarea in apa. E singura bila neagra, in rest e locul ideal pentru o vacanta linistita. Are si o faleza frumoasa si un mic port. Pe faleza sunt terase si taverne (ai de unde alege).

In Kalithea ne-am oprit intr-o zi la plaja. Plaja este lunga dar ingusta si destul de aglomerata, daca nu de oameni, atunci de sezlonguri, fie ele si goale – tot senzatia de aglomeratie o ai. In schimb, pe aici am batut magazinele de suveniruri si minimarketurile ca sa vedem ce se gaseste prin Grecia. Sunt si foarte multe taverne si cafenele. Probabil ca e frumos daca vrei sa iesi seara/noaptea. Noi nu am luat pulsul locului decat ziua.

Tot pe Kassandra am nimerit intr-un cartier de vile frumoase chiar pe malul marii, unele erau de inchiriat. Aviz amatorilor – cred ca e posibil sa mergi la fata locului sa-ti alegi unde vrei sa te cazezi, in caz ca nu preferi un resort. Noi asa o sa facem data viitoare. Sunt vile mari cu gradini imense din care iesi direct pe plaja si pe plaja … nimeni. Daca esti intr-un grup, poti inchiria toata vila. Nu-mi dau seama in ce localitate ne aflam. Poate in Pefkochori sau oricum in imediata apropiere. Practic noi ne opream la intamplare, nimic planificat, de aceea nu am retinut numele localitatilor. Eram cazati la Sani Resort dar in fiecare zi mergeam la alta plaja de pe Kassandra.

Sa nu ratati satul Afytos. E ceva de nedescris - cu stradute inguste, abia se strecoara o masina, fara sa mai ramana loc pentru alee pietonala, cu case din piatra sau vile mai moderne. Plaja este draguta dar cu pietre. Am auzit ca exista in imediata apropiere si o plaja frumoasa la care noi nu am ajuns.

Trimis de miha_t in 10.08.10 23:06:44
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Lefkada

VIZUALIZĂRI: 30173 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (miha_t); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Kassandra vazuta de sus din Loutra

dannek
[10.08.10 23:49:55]

@miha_t

ai dreptate fiecare colt din grecia este special.

ce ramine neschimbat este Zaziki si Sirtaki

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[11.08.10 07:10:53]

Foarte frumos ai descris zona, ma cuprinde dorul din nou de Halkidiki si nesanatosi la cap cum suntem poate tragem o fuga de un weekend prelungit la sfarsit de septembrie.

Adevarat sunt diferite cele doua brate, prima data am fost numai pe Kassandra si mi se parea asa de frumos incat daca peste tot auzeam ca vai ce frumoasa e Sithonia ce dealuri ce plaje frumoase, eu ma gandeam cu invidie : oare ce o putea sa fie acolo mai frumos decat pe Kassandra? Si anul urmator am luat cazare pe Sithonia in 2 randuri si ne-a placut si Sithonia foarte mult insa pana la urma pentru mine sunt la fel de frumoase si as da orice sa fiu acolo indiferent pe care brat.

Despre tzatziki pot sa spun ca ador pronuntia grecilor, nu ma omor dupa produs, dar il tolerez foarte bine, desi contine doua componente pe care nu le accept deobicei: castraveti si usturoi.

biancuta
[11.08.10 08:32:10]

Frumoase aceste impresii si foarte utile! Felicitari!

miha_tAUTOR REVIEW
[11.08.10 09:26:19]

Si noi cand am fost acolo anul asta deja ne faceam planul pentru o revenire in toamna la vilele de pe plaja despre care vorbeam. Si daca nu ar fi atatea alte locuri din lume dupa care tanjesc, chiar m-as duce. Dar cum timpul e limitat ma gandesc deja la vacante in alte locuri (Thailanda, Dominicana, Mauritius). Inca nici nu m-am hotarat unde.

Webmaster iar am gresit acordul "Statea bine mersi pe sosea" e corect "stateau" caci erau mai mule oi

georgiana
[11.08.10 10:44:04]

@miha t,

Si eu visez o saptamana in septembrie in Sithonia, in Sarti, la sfaturile intelepte a lui@ionescunic!

Reviw-ul tau imi va fi de un real folos!

Din cate am mai citit pe la tine, vad ca avem... afinitate turistica!

Un vot, cu drag.

[15.08.10 22:49:26]

sper sa placa melodia postata !

miha_tAUTOR REVIEW
[16.08.10 09:19:05]

Super...Ce-as mai umbla pe cararile Greciei pe melodia asta...

biancuta, dannek, georgiana, miha_t
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Halkidiki: