ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.08.2010
    ÎNSCRIS: 10.08.10
    JUN-2010
    2 AD. + 2 COPII

O vacanta de neuitat

Am plecat in iunie, cu autocarul, din Bucuresti, Restaurant Cina. Am facut cam 12 ore pana la Chanakale, unde am si innoptat. Orasul este foarte frumos si chiar aveti ce vedea: Calul troian folosit in filmu Troia, Un turn cu ceas in centru (simbolul orasului) si multe, multe magazine.

Fiind foarte obositi, nu am putut vizita orasul in totalitate, dar am facut cateva poze frumoase:) A doua zi ne-am sculat devreme, am luat micul dejun, si am plecat spre Kusadasi. Cele 6 ore au trecut destul de repede, mai ales daorita ghidului, care ne-a dat o multime de informatii folositoare cu privire la hotel, plaja etc.

Ajunsi la hotel am fost placut surprinsi de curatenia de acolo si camerele foarte incapatoare. O si mai buna impresie ne-a facut staff-ul hotelului, care a avut o purtare ireprosabila de-a lungul intregului sejur. Din pacate, plaja nu s-a ridicat deloc la inaltimea asteptarilor, fiind muuuult sub cele din Grecia si chiar din Romania... Am incercat sa intru in apa, dar am capitulat repede in fata valurilor, dar mai ales a pietrelor, de care pur si simplu nu puteai sa treci fara cateva zgarieturi serioase: D Totusi, daca vreti sa inotati, exista un "ponton" de piatra, care va scapa de grija pietrelor.

A doua zi parintii mei au facut turul orasului gratis, insotiti de un ghid, si noi am ramas la piscina hotelului. Apa este foarte curata, si ne-am distrat foarte bine alaturi de animatorii hotelului: gimnastica in apa, volei, ping-pong etc.

In fiecare seara se organiza un spectacol, cu diferite teme, de la Miss, Mister Vera, Best Couple, Game Vera, Caberet si pana la Bingo si Turkish Night.

Dupa spectacol (in jurul orei 22. 00) incepea disco-ul, aceleasi melodii in fiecare seara, dar foarte frumos oricum:)

In urmatoarele zile am incercat sa mergem in cat mai multe locuri, sa facem tot timpul ceva diferit.

Astfel, in a treia zi am fost la Long Beach, o plaja asemanatoare cu cea din Mamaia, dar fara alege in mare. Seslongurile au fost destul de ieftine, daca imi amintesc bine, 15 lire 5 seslonguri si 3 umbrele. Plaja este pe langa centru, iar noi am folosit taxi-ul ca sa ajungem acolo, fiind mai multi oameni (6).

A patra zi am fost la Efes, pe cont propriu. Eu zic ca a fost mai bine asa, decat cu agentia, chiar daca nu am vazut casa Fecioarei Maria. Am gasit un ghid roman destul de repede, nu prea informat, dar acceptabil. Recomand excursia pentru pasionatii de istorie, eu unul nu am fost foarte incantat... poate se datoreaza si caldurii insuportabile din acea zi.

Urmatorul obiectiv: Adaland. Si aici am fost tot pe cont propriu, dar de data asta ne-am pacalit: este mai avantajos prin agentie. Am stat acolo pana pe la 6 seara, si ne-am distrat foarte bine. Totusi, returile sunt foarte ridicate, si daca va duceti acolo pentru delfini sau parcul marin, mai bine v-ati razgandi, pentru ca intrarea este 40 euro/persoana. pana la urma, eu zic ca Adaland si-a meritat banii.

In ziua dinaintea plecarii, am mers intr-o croaziera pe mare cu vaporul Big Baba, tot pe cont propriu. Am plecat la 9 dimineata din centru si ne-am intors in jurul orei 5 (deci am prins si cina). Pranzul l-am servit pe vapor (am avut all-inclusive: D). Croaziera a fost foarte placuta, am oprit de 3 ori, o data langa niste plaje si de doua ori in larg.

Alte lucruri care v-ar putea interesa:

-Am vazut ca multi critica mancarea de la hotel. Chiar nu inteleg de ce, mancarea a fost excelnta, si destul de variata.

-Camera a fost si ea foarte buna, din corpul nou, cu vedere la terenul de tenis

Daca aveti si alte intrebari, nu ezitati sa mi le puneti:)

Trimis de Radu.M* in 10.08.10 13:32:46
    • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 971 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Radu.M*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P02 Lebede facute de camerista :) Cum am spus,stafful este foarte de treaba.

• Alte impresii din această RUBRICĂLuana Santa Maria Hotel (ex Sole, ex Vera) [Bayraklidede]: