ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.08.2010
DIN: Timisoara (de adoptie)
ÎNSCRIS: 10.03.08
AUG-2010

Informatii generale 1

Am deschis acest nou topic pentru ca vreau sa aduc in discutie cateva subiecte care nu sunt legate de hoteluri si nici de excursii si anume:

1. Plecarea in Tenerife

Din Timisoara fiind, nu exista avion direct pentru Tenerife si nu am avut chef sa plecam la mare distanta ca sa luam avionul. Suntem mai comozi si nu am vrut sa cautam zbor pe cont propriu asa ca una dintre putinele alternative a ramas plecarea din Budapesta prin Tour-operatorul Neckermann, sejurul fiind oferit de o firma de turism din Timisoara.

Avantajul a constat in faptul ca s-a asigurat parcarea gratuita pe durata sejurului cam la 2 km de terminalul de plecare din aeroportul din Budapesta, si anume in parcarea hotelului Airport din localitatea Vecses, transferul la terminal fiind asigurat cu microbuze si fiind tot gratuit (sau inclus in pretul sejurului).

La fel ca noi au procedat si turisti din Cluj, Oradea si poate si din alte orase din vestul tarii... o alternativa buna, zic eu.

Pretul sejurului de 7 zile a fost 1510 Euro pentru 2 persoane din 30 iulie pana in 6 august, transport cu avionul Budapesta - Tenerife Sur, toate taxele incluse (inclusiv parcarea mai sus mentionata), Hotel 4* H10 Las Palmeras in Playa de las Americas, demipensiune, profitand de oferta early booking si reducerea pentru achizitionarea sejurului in timpul targului de turism.

2. Vremea/temperaturi

Tenerife ca si celelalte insule din arhipelagul Canarelor sunt considerate insulele primaverii vesnice datorita temperaturilor placute. Sa nu va sperie o temperatura medie de 25 grade in luna iulie sau august. Noaptea e mai racoare (cam 20 grade) iar ziua mai cald (cam 30 grade la amiaza). Numarul zilelor insorite pe an e foarte mare si sansele de ploaie in zona de sud a insulei sunt foarte mici (chiar daca am avut 2 dimineti innorate, nu a plouat deloc).

Avantajul e ca nu trebuie neaparat aer conditionat.

La inceput de august bate un vant din Africa (scirocco parca se numeste) care aduce chiar si nisip din Sahara si incalzeste suplimentar atmosfera (asa ne-a spus un ghid, dar nu am vazut zburand prin aer nisip galben de Sahara; -))

Apropo, sudul insulei e foarte insorit cu foarte putine zile cu nori si

ploaie in schimb in nordul insulei e invers... stiti de ce? pentru ca norii raman blocati dupa munte: -) si astfel zona nordica e plina de vegetatie.

Apa oceanului insa e ceva mai rece decat cea din mari, Marea Egee de exemplu. In prima zi am zis ca inghet... dar nu a fost asa si dupa ce m-am obisnuit mi-a placut chiar foarte mult prospetimea ei... si am vazut si copii mici in apa; -)

3. Turism local

Un singur inconvenient am avut legat de Neckermann Ungaria, si anume faptul ca necunoscand limba maghiara, am preferat sa cautam excursii care sa aiba ghizi vorbitori de limba engleza. Si am gasit... agentii locale de turism care ofera exact aceleasi excursii, chiar mai diversificate si la preturi chiar mai mici... Noi am mers intro excursie combinata Teide-Loro Parc, ghidul spunand povestile despre Teide in 4 limbi de circulatie internationala... germana, olandeza, fraceza si engleza (noi am fost singurii romani). Ne-a placut.

4. Poze la intrare

Un aspect asupra caruia as vrea sa va cer parerea:

Am fost la scufundari cu un submarin (voi reveni asupra subiectului), pe langa Teide, la Loro Parc si in croaziera cu catamaranul pe ocean sa vedem delfini si balene.

La urcarea pe submarin, pac un fotograf sa ne faca poze... nu ai optiunea sa refuzi (poza costa 8 Euro si se poate achizitiona la plecare)... la urcarea in telecabina spre varful lui Teide, pac un fotograf (5 Euro), la intrarea in Loro Parc pac fotografii (6 Euro), la urcare pe catamaran pac fotografii (separat pentru copii) (parca tot 6 Euro si veneau cu o barca cu motor in fata vaporului inainte de a se termina calatoria). La hotel, intro seara, la masa, costume traditionale si neaparat fotografii... (noi plecam noaptea asa ca am scapat).

Eu zic ca majoritatea celor care ajung in Tenerife se duc cu aparatul foto/camera video dupa ei... iar pozele, de buna calitate e adevarat, sunt foarte mari, uneori incadrate in tot felul de pliante...

Ce ziceti?

E adevarat ca nu te obliga nimeni sa le cumperi... dar raman acolo gata developate

Trimis de Delight in 09.08.10 21:11:34
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SPANIA. A mai fost în/la: Mallorca

VIZUALIZĂRI: 4488 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Delight); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Norii in partea nordica a insulei sunt chiar josi, Teide inaltindu-se semet deasupra lor si blocand trecerea lor

Alina Morar
[09.08.10 22:05:41]

Trecut la favorit, pt cand voi merge in Tenerife.

[10.08.10 00:26:38]

mutat la 'Descopera Tenerife'

Valentina69
[10.08.10 08:51:14]

Felicitari,frumos relatat si o adevarata incantare. Esti un norocos(a) ca ai reusit sa faci aceasta excursie.

crinatudosie
[10.08.10 14:10:39]

Ma omori cu pozele astea cu perle, care sunt preferatele mele in materie de bijuterii.

cornelia.diana8
[16.02.14 19:32:08]

@Delight: Salut, poti sa mi spui, te rog, de la ce agentie (prin mesaj privat) ai comandat sejurul? Pt ca as vrea si eu pt aceeasi luna, sa-mi gasesc bilete din timp! Multumesc.

Alina Morar, cornelia.diana8, crinatudosie, Valentina69
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Tenerife: