ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.08.2010
DIN: Branesti
ÎNSCRIS: 27.07.09
JUL-2010

O varianta de drum recomandata pentru ruta Bucuresti –Albena.

Am plecat din Bucuresti/Branesti la ora 5, 45/6, 00, folosind un GPS setat pe drumul cel mai scurt, care sa treaca prin Calarasi, cu 3 masini, 7 adulti si 6 copii. Avand copii in grup, am considerat placut sa traversam cu bacul. Am mers pe ruta DN3 – Fundulea – Lehliu – Calarasi (de la Lehliu la Calarasi am mers pe un drum mai scurt, pe Lupsanu, asfaltat, foarte bun).

La bac era o oarecare coada, dar prin eforturile sustinute, vizibile ale celor 4 bacuri, in 35 – 40 de minute eram pe malul celalalt (ora 8).

Trecerea frontierei a durat aproximativ 10 minute, cu tot cu achizitionarea (bul) vinietei.

Dupa iesirea din Silistra, drumul a fost destul de bun pana la un punct, cand GPS-ul ne-a dus catre stanga (est) si am ajuns intr-un drum ceva mai rau, drum care tine pana dincolo de Dobrich. Vreau sa fac mentiunea ca am ocolit orasul Dobrich. Cu tot cu oprirea pentru pauza copiiilor si viteza redusa datorata mersului in grup si drumului (cam carpit si care trece prin multe localitati), la ora 10, 30 eram in holul hotelului Kompas in Albena, un total de 4, 30 ore si 240 km (din Bucuresti).

Pentru revenirea acasa am decis sa mai schimbam cate ceva la drum, dar nu foarte mult. Din Albena am facut o scurta vizita in Balcic, dupa care am trecut prin Dobrich (traversand orasul). Foarte important de mentionat ca am trecut pe cealalta varianta de drum (cea vestica) si ne-am felicitat pentru alegere. Drumul este foarte bun, incomparabil cu cel folosit la venire. Acesta era proaspat asfaltat, chiar se mai lucra pe ici pe colo, dar fara sa afecteze traficul. Dupa o scurta oprire la un magazin din Silistra (preturile tot ca pe la noi), la 18, 20 eram la bac si la 18, 50 eram pe malul celalalt.

De aici am mers catre Drajna – A2 – Bucuresti, cca. 5 ore si 255 km. Vreau sa fac mentiunea ca la Calarasi ne-am despartit si cei care au mers tot pe ruta pe care am venit (Calarasi – Mihai Viteazu – Lupsanu – Lehliu – A2 – Fundulea – DN3), au avut un avans de 30 – 40 de minute.

Cele doua variante, sunt destul de putin circulate, mai laes in Bulgaria, parca suntem in Romania acum 30 – 40 de ani. Cand ne-am dus, cred ca am numarat maxim 30 de masini venind din sens opus. La urmatorul drum catre litoralul bulgaresc, cu siguranta, o sa folosesc aceeasi ruta. Sa nu uitam piersicile si vinul de Ostrov la preturi foarte bune, pe care le gasiti pe cele 2 maluri ale Dunarii.

Trimis de sharky1973 in 07.08.10 17:26:30
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 8555 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (sharky1973); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Traversarea Dunarii la Calarasi. Se vede orasul Silistra pe malul bulgaresc.

[07.08.10 17:33:24]

mutat la 'Drumuri bulgaresti, cu bune si rele'

bogdan 75
[07.08.10 18:12:23]

De retinut si aceasta varianta. Un vot de la mine.

[07.08.10 18:51:50]

este OK! Cred ca este mai bine asa.

zsolt_tusnad
[08.08.10 09:48:21]

Nu gasesec pe harta Dobrich. Ai putea sa-mi descri ruta mai exact intre Silistra si Albena?

[08.08.10 10:35:00]

@zsolt: uite o harta interactiva a Bulgariei; Dobrich este notata cu (4) acolo, in nord-est, deasupra de Varna

Dragoș_MD
[08.08.10 10:35:08]

@zsolt tusnad - fă click aici

[08.08.10 12:29:49]

Daca te uiti pe o harta a Bulgariei si trasezi o linie dreapta intre Silistra si Albena, Dobrich (fosta Bazardzjik) este la aproximativ 35 km distanta fata de Albena si 100 de Silistra.

Ce am omis eu, noi ne-am dus pe drumul 71 - 7105 iar de la Dobrich pe drumul 27. La intoarcere am mers pe drumul 71 in totalitate, drum pe care il recomand. Atentie! In Bulgaria stau mai rau ca noi la indicatoare (mai ales cele cu indicativul drumului). Unele indicatoare abia daca se mai zaresc, sunt decolorate de tot.

[08.08.10 12:31:00]

sau vezi aici http://maps.google.ro/maps?hl=ro&q=harta+Calarasi&um=1&ie=UTF-8&hq=&hnear=C%C4%83l%C4%83ra%C5%9Fi&gl=ro&ei=8XReTP6-J8W6OJqQ5bwJ&sa=X&oi=geocode_result&ct=title&resnum=1&ved=0CBkQ8gEwAA

fluturas1*
[24.08.10 22:35:01]

Data viitoare cand o sa mai merg in Bulgaria, o sa urmez aceasta ruta.

bogdan 75, fluturas1*, sharky1973, zsolt_tusnad
Alte articole din această RUBRICĂDrumul spre nordul litoralului bulgar: