ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.08.2010
DIN: Târgu Mureş
ÎNSCRIS: 03.04.09
JUN-2010

Abydos Boutique Hotel - un hotel dragut la un pret rezonabil

In calatoria noastra prin Turcia, ne-am cazat pentru o noapte in Canakkale. In zona fiind foarte multe hoteluri, am intrat la intamplare in cateva, dar nu am mai avut rabdare sa cautam si pana la urma ne-am indreptat spre Hotelul Anzac, despre care am citit pe AFA cateva impresii si am dedus ca este bunicel.

Cei de receptie au fost foarte amabili, dar nu aveau locuri libere. Cereau 50 E/noapte, ar fi lasat si la 45 E. Ne-au spus printre altele ca au foarte multi turisti romani, avand si persoane care vin in fiecare an doar la ei. Ne-au recomandat pentru 45 E un alt hotel, spunand ca sunt aceleasi conditii. Unul din baieti a dat un telefon si dupa 5 minute a sosit un angajat, care ne-a condus pana la Hotel Abydos. Hotelul nu are afisat numarul de stele si nici macar pe internet, la hoteluri Canakkale nu l-am gasit, dand filtru de cautare hoteluri de 3. 4. 5 stele. In cele din urma am dat de el, dar nu are nici o stea si este incadrat la categoria Boutique Hotel. click aici

A ramas stabilit sa platim cei 45 E/pers. Ne-au rugat sa asteptam putin deoarece camerele, recent eliberate, nu erau inca pregatite. Pana s-a rezolvat cu camerele, ne-am adus masinile in fata hotelului. Strada e cu sens unic, nu stiam pe unde sa o luam, dar unul din baieti a venit la masini si ne-a dat indicatii despre drum...

Hotelul se afla pe prima strada la stanga, dupa ce se coboara din ferry, cam la 50 m, iar Hotel Anzac este pe dreapta. Ca punct de reper aveam Pizza Bombaci, care e pozitionata chiar la inceputul acestei strazi. Strada e foarte ingusta, nu erau nici locuri de parcare, dar au rezolvat ei sa putem parca. O singura masina a ramas fara loc, cu mentiunea ca unul din locurile de parcare din fata hotelului se va elibera in curand, ceea ce s-a si intamplat, dupa o ora sau doua.

Angajatii s-au oferit sa ne ajute si cu bagajele si tot timpul au fost zambitori, atenti, nu am nimic a le reprosa. Au glumit si cu fetita mea, i-au aratat soneria de la receptie sa se joace, i-au dat si cardurile camerelor sa se joace, intr-un cuvant, au fost foarte primitori.

Hotelul nu e inalt, are doar cateva niveluri iar la strada are alocata o portiune foarte mica, astfel ca da putin impresia de inghesuit.

Interiorul ne-a placut imediat, este cochet. In stanga sunt niste scari care duc la lift. Scarile sunt separate de holul receptiei printr-un paravan din fier forjat, in care e prinsa o mica oglinda, iar pe pereti sunt picturi in ulei, care intregesc atmosfera intima. Scarile sunt in spirala, inguste, lumina difuza, balustrada de inox. In holul receptiei este si un aparat pentru lustruit pantofi.

Pe hol sunt doar 2 camere, s-ar putea sa existe inca o aripa, dar in acest caz intrarea e prin alta parte.

Camerele sunt amenajate in acelasi stil cu interiorul hotelului, curate si dragute. Mobilierul e destul de nou, LCD. Baia e foarte curata, instalatiile sanitare, cabina de dus, gresia, faianta sunt noi, rezervorul pentru sapun lichid era plin, prosoape albe, curate.

Minibarul contine cateva sucuri, o bere, etc. dar nu am consumat nimic. Aerul conditionat functioneaza perfect, la fel si televizorul (fara programe romanesti).

Singurul minus al camerei este dimensiunea mica a camerei. Nici baia nu e foarte mare, dar pentru o persoana este loc de miscare.

Noi am avut pentru cea mica un patut pliant, dar am presupus ca ne va incomoda, prin urmare am folosit o saltea de apa, gonflabila, ingusta, pe care am adaugat-o in continuarea patului.

Camera are si un mic balcon, nu stiu daca are un metru patrat, e mai mult de forma.

Micul dejun tip bufet se serveste incepand cu ora 7. 00. Salonul are doua randuri de mese, aer conditionat, LCD. Era foarte racoare cand am intrat aici, asa ca au inchis aerul conditionat. Meniul nu a fost foarte variat, dar a fost suficient pentru a ne satura si avand in vedere ca am stat o singura zi, a fost OK: cascaval, salam, rosii, masline, lapte, cereale, ceai, cafea, unt, gem, miere, ou fiert, pepene rosu.

In concluzie, noua ne-a placut aici, am preferat un loc dragut si curat, la un pret rezonabil, chiar daca de dimensiuni reduse.

Trimis de biancuta in 06.08.10 17:31:07

VIZUALIZĂRI: 2015 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Hotel Abydos - interior camera

pepsi70ro [06.08.10 19:14:31] »

O descriere completa cu foarte multe informatii. Felicitarile mele!

georgiana [06.08.10 21:09:02] »

Daca ati fost multumiti, in final, asta e important.

Chiar adca spatiul nu era atat de generos, o noapte trece iute si pentru tranzit e suficient.

Curatenia e cea mai importanta si, bineinteles, pretul sa fie acceptabil!

georgiana [06.08.10 21:09:05] »

Felicitari pentru poze,sunt dragute!

biancuta [07.08.10 10:22:20] »

Va multumesc pentru ca mi-ati citit review-ul si l-ati apreciat!

@georgiana, eu pentru tranzit pregatesc o geanta mai mica cu cele necesare pentru o noapte, astfel ca marea majoritate a bagajelor ne raman in masina. In camera nu ne ducem multe bagaje care sa incomodeze.

Andox CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [07.08.10 10:31:29] »

Chiar m-am intrebat dupa ce am citit impresiile tale despre Canakkale unde ati stat. Acum am aflat

Cat despre marimea camerei, cam asa sunt majoritatea hotelurilor de tranzit, dar pentru o noapte nu-i bai.

Diaura* [07.08.10 19:14:46] »

La ce ai spus tu si la ce au adaugat ceilalti cititori completez si eu; e mare lucru ca personalul sa fie mai mult decat amabil, sa te faca sa iti amintesti cu placere de ei. De multe ori (parca) hotelul primeste o stea in plus datorita personalului.

biancuta [08.08.10 00:06:21] »

Adevarat, Andox, asa sunt majoritatea hotelurilor de tranzit. Pe faleza oricum sunt foarte multe hoteluri , doar sa mai avem resurse sa cautam dupa un drum atat de lung. Sotul meu a adormit, cred, instantaneu cand s-a asezat in pat.

Canakkale mi-a placut si daca nu am fi toti grabiti sa ajungem in statiune, aici ar fi cate ceva de vizitat: am inteles ca au un Muzeu de Arheologie interesant, se poate vizita Fortul Sedalbahir - muzeu militar, Cetatea Kilitbahir, Orasul antic Assos, cu ruinele Templului Zeitei Athena, multe moschei si altele.

Diaura, felul in care esti tratat conteaza enorm, asa cum spui, da o stea in plus. Intotdeauna o fata zambitoare face minuni.

Wm, referitor la numarul de stele, nu as fi vrut sa spun nimic despre ele, Abydos neavand o clasificare de acest gen, dar programul nu ma lasa sa trec fara sa mentionez cate stele are un hotel. Eu am trecut luandu-ma dupa pret, dar nu stiu daca este corect.

Website:

Admin [08.08.10 01:04:03] »

"3 stele" este si in opinia mea o aproximare suficient de adecvata. Adaugat site-ul web in pagina hotelului, multumiri @biancuta.

biancuta [08.08.10 08:32:09] »

Cu placere, wm.

cosminp [08.08.10 11:51:28] »

o descriere suficient de ampla incat sa includ aceasta locatie in lista de optiuni pentru viitor.

curatenia si comportamentul angajatilor fac, intradevar, cel putin o stea.

biancuta [08.08.10 13:52:24] »

Multumesc, cosminp! Am uitat sa spun (dar cred ca s-a inteles), ca ne-am inteles foarte bine in engleza cu ei si de cateva ori, ne-au surprins si cu expresii romanesti, care ne-au facut sa zambim!

cosminp [08.08.10 14:19:49] »

de regula, turcii prind foarte repede cuvinte si expresii in alte limbi, pe care le invata cu mare usurinta.

magdalena [12.08.10 10:16:36] »

Bine de stiut un asemenea hotel in drum spre litoralul turcesc, unde nu am ajuns inca, dar intentionez sa ajung! Esti un adevarat ghid pentru Turcia...O sa tin cont de informatiile tale atunci cand voi decide sa merg si eu.

presario [12.08.10 10:23:25] »

De tinut minte hotelul asta, pt tranzit Turcia.

Banuiesc ca afost 45 Eur / camera, nu 45 Eur / persoana ?

biancuta [12.08.10 14:18:57] »

da, presario, pretul este de 45 E/pe camera, am scris in review, dar vad ca intr-un loc mi-a scapat si am pus pretul pe persoana.

biancuta, cosminp, Diaura*, georgiana, magdalena