ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.08.2010
DIN: Targoviste
ÎNSCRIS: 20.07.09
JUL-2010

NU mergeti la Hotel Blue Reef 3*

Sejurul nostru a fost pe o oferta last minute, intre 24 - 31 iulie 2010. Hotel de 3*, mi s-au trimis detalii, inclusiv poze. Totul parea lipsit de pretentii, dar in regula. Ce ne doream noi era o camera curata, cu apa rece si calda in permanenta, aer conditionat, mancare (HB bufet) comestibila si cam atat, adica nimic mai mult decat ni se oferea prin contract, unde erau insiruite tot felul de facilitati.

Si am ajuns la fata locului: SOC, SOC, SOC. Nici nu era nevoie sa cobori din microbuz ca sa vezi cat de paraginit era acest asa-zis hotel, care arata cumva ca dupa bombardament. Intrand am avut impresia ca ne aflam intr-un loc antic, un sit arheologic, ceva. A aparut, in cele din urma, un receptioner, foarte amabil, de altfel. Ne-a cazat in 5 min, ne-a asigurat ca ne-a dat cele mai bune camere (eram 4 pers din Romania, deci 2 duble, una langa alta). A aparut si un baiat care sa ne care bagajele si sa ne conduca la camere.

Usile camerelor erau ca ale grajdurilor de la "tarile" noastre uitate de timp - scorojite, strambe, cu clante atarnande, greu sa le mai inchizi/incui odata ce ai reusit sa le deschizi/descui. Inauntru, toate cele naclaite de mizerie - lenjerie, perdele, prosoape. Si acum, cand scriu despre ele, se revolta stomacul in mine. Un miros intepator si total insuportabil ne-a dat pe spate imediat ce am deschis usa, pe care nu am mai inchis-o din mai multe motive: sa aerisim, nu se mai putea inchide, ne era sila sa o atingem si frica sa nu ne contaminam cu te miri ce. Am pornit aerul conditionat si a inceput sa iasa o gramada de praf, nisip si aer... fierbinte. Dar... functiona. Hai sa ne spalam pe maini si sa na pregatim de un dus dar... nu a fost chip. La toate robinetele curgea doar apa precum pacura. Si a curs si a tot curs, dar nu s-a limpezit. Mirosul ne dobora din ce in ce mai rau, ficatii nostri fusesera grav atacati.

Ne-am intrebat cum ar fi cu mesele. Ni s-a spus ca nu ni se pot servi niste mese adevarate pt ca nu se gateste acolo. De ce? Pt ca, dupa cum vazusem si noi, eram singurii turisti. Ar fi urmat sa ne aduca ceva/cumva de mancare de pe undeva, probabil de la un alt hotel.

Am cerut sa ni se schimbe prosoape, lenjerii, perdele pt ca erau cumplit de murdare. Receptionerul a dat din umeri neputincios, nu avea de unde/ce sa ne dea. Ne-am sfatuit intre noi, afara pt ca inauntru nu se putea sta sub nicio forma, ce e de facut, daca puteam dormi beduineste sub cerul liber timp de 7 nopti si daca ne puteam lipsi de cele 2 mese/zi pe care hotelul ar fi trebuit sa ni le serveasca etc etc. Am hotarat ca nu se putea si am inceput sa ne agitam disperate.

Atentie: pe siteurile agentiilor este o singura poza cu acest hotel, dar... nu este nicio legatura intre acea poza si acest hotel, in realitate.

Regret ca nu am poze, dar, credeti-ma, eram atat de socate de situatie incat nu aveam decat un gand: sa plecam cat mai repede cu putinta din acel IAD.

Blue Reef 3* pare a fi un fost resort, dar parasit efectiv cu foarte mult timp in urma. Deci, nelocuit de ani si ani, neingrijit de secole, ajuns intr-o stare extrem de avansata de degradare. Nu are niciun nume afisat, nici urma de stele afisate pe undeva, nu am vazut vreun certificat de functionare; de altfel, in realitate, nici nu figureaza in catalogul firmei tur operatoare care-l comercializeaza (nu spun numele agentiei ca sa respect regulile acestui site). Este o ruina totala, fara urme de viata, parasit cu foarte multi ani in urma, uitat de toata lumea (nimeni in Sharm nu a auzit de el, in afara de tur operator).

Concluzia: VA RECOMAND, CU TOATA SINCERITATEA, SA NU ALEGETI SUB NICIUN MOTIV HOTEL BLUE REEF 3* SHARM EL SHEIKH!!!

Trimis de eliluise in 05.08.10 10:57:47
  • A fost prima sa vizită/vacanță în EGIPT

VIZUALIZĂRI: 1942 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (eliluise); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

Alex_Macedo
[05.08.10 11:36:56]

Continui să îmi menţin poziţia, vis-a-vis de resorturile din Egipt şi Tunisia!!... şi acest review îmi întăreşte ideea că: în niciun caz, în aceste ţări, să ne gândim că încercăm "un trei stele" că e mai "eftin"!

... acei bani nu acoperă nervii care-ţi distrug tot concediul şi care se vor menţine şi la întoarcerea-n ţară... în concluzie, vom ieşi muuuult mai scump!!!... stress-ul şi crizele de nervi care vin... la pachet ca un fel de "all-în-ţeastă", NU SE POT CUMPARA ŞI NICI NU POT FI PLĂTIŢI CU BANI!!

Votul meu pentru salvarea altora de neplaceri!

... eu personal, multumesc...

anca_l*
[05.08.10 13:50:45]

Si cum v-ati descurcat pana la urma, ati ramas acolo? si cu mancarea?

[05.08.10 14:20:26]

Multumesc, Alex Macedo.

[05.08.10 14:29:10]

Draga anca l, nu se putea ramane acolo, categoric. Am fost la agentia tur operatoare (bine ca are office in Sharm). Cand le-am spus de unde venim, au zis repede: "Aaa, deci vreti sa va mutati! ", timp in care mai toti erau cu un zambet parca deja vechi pe buze. Nu a fost nevoie sa spunem nimic, sa facem vreo apreciere la adresa hotelului. Se stia totul. A parut ca asta face parte din politica firmei respective. Deci, am schimbat cu similar (cum au spus ei) contra unei diferente de pret, pt care am negociat indelung si foarte aprins. Norocul meu ca sunt buna vorbitoare de engleza (asta mi-e meseria), ca altfel... nu stiu care ar fi fost deznodamantul. Ne-am mutat la un alt hotel, tot de 3* (adica de 3* reale si afisate), dar cu totul si cu totul diferit.

Cat despre aceste standarde, mereu zis locale, eu nu le-am inteles niciodata. De ce? Pt ca este o diferenta flagranta intre 2, nu zic mai multe, vile/hoteluri din aceeasi tara/statiune. Si in cazul asta eu intru intr-o confuzie totala. De altfel, lucrul acesta se intampla peste tot, inclusiv in Romania.

ancamariagadea*
[05.08.10 16:12:27]

Din pacate, cam asa se intampla la 3 stele in Egipt, Tunisia si alte tari din categoria asta. Exista si exceptii, dar putine.

Stele lor nu-s egale cu stelele noastre. Evident, daca vine vorba de lanturi internationale, acolo treaba sta altfel... doar ca astia nu prea au trei stele

Altadata, neaparat informati-va bine!

viorelpop
[02.12.18 21:32:06]

Buna... Vreau să lămuresc un aspect legat de numele resortului... resortul recenzat aici e același cu Oasis Blue Bay Reef resort care oficial acum are 5 stele?

Mulțumesc...

[02.12.18 23:09:26]

@viorelpop: Atunci, in listele tur operatorului (toti erau rusi!), se numea Blue Reef. Regret, nu stiu ce s-a intamplat cu acel hotel/resort in cei 8 ani care au trecut de cand noi am fost acolo.

viorelpop
[03.12.18 20:27:19]

Mulțumesc... cred că totuși e vorba de alt resort, de de cel ce vorbesc eu, are recenzii destul de bune! sa sperăm că va fi bine!

Alex_Macedo, anca_l*, eliluise, viorelpop

• pagină generată în 0.045171976089478 sec