ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.08.2010
ÎNSCRIS: 27.07.10
JUL-2010

Popas in orasul moscheilor

Am ajuns tarziu in Edirne, obositi dupa un drum lung si plin de gropi pe la vecinii nostri bulgari. Nu aveam aranjata nicio cazare asa ca am inceput sa cautam un hotel care sa aiba si parcare si sa fie si accesibil ca pret. Bagasem pe gps 2 hoteluri despre care ma informasem inainte sa plecam... numai ca, scumpul de gps insista se ne bage pe strazi unde nu se putea intra cu masina... Am inconjurat centrul cam jumatate de ora... Incepusem sa ne pierdem rabdarea pe stradutele inguste, ticsite de magazine si turisti asa ca am hotarat sa gasim o parcare oarecare de unde sa incepem cautarea pe jos.

Am oprit masina in singura parcare maricica gasita in zona si... cand ne-am dat jos am constatat ca in fata noastra se afla un hotel. A fost chiar noroc si nu altceva... ! Am intrat, am vorbit la receptie, am platit si ne-am si cazat in 5 minute! Am observat ulterior ca mai erau masini de Romania in parcare.

Am cerut o camera cu vedere la parcare (sa nu ne pierdem masina din ochi). Am fost uimita de conditii (pentru 2 stele) : aer conditionat, frigider (o sticla de apa pentru oaspeti), tv, un pat mare confortabil, baia ok (cu uscator de par, prosoape curate, sampon, sapun)... Ma gandeam cum este la noi la 2 stele si cum este la ei...

Din aceasta camera am auzit pentru prima oara strigarea la rugaciune si am ramas impresionata. Hotelul era aproape de cele 2 mari moschei din Edirne: Eski si Selymie si de multe magazine si restaurante.

Micul dejun a fost bun, personalul amabil, masina pazita, noi multumiti!

Edirne este orasul turcesc care mi-a ramas in suflet. Desi nu are iesire la mare, Edirne are un farmec aparte: moscheile sunt superbe, atmosfera e foarte placuta, strazile sunt animate dar nu te sufoca, lumea este vesela dar nu galagioasa... As vrea sa revad Edirne in orice anotimp!

Trimis de verobutterfly in 03.08.10 13:01:45

VIZUALIZĂRI: 3295 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (verobutterfly); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Parcarea si blonda noastra care doarme cuminte!

[03.08.10 20:45:34]

M-au bucurat f. mult impresiile despre acest hotel pentru ca mi-ai trezit niste amintiri f. placute

Este hotelul la care si noi ne-am petrecut cate o noapte de tranzit cand ne intorceam de la Kusadasi si asta s-a intamplat de vreo 3 ori, in 3 ani diferiti. Utima data cand am fost acolo s-a intamplat acum 4 ani si ma gandeam ca multe se vor fi schimbat, de aceea nu m-am incumetat sa scriu despre el.

Constat cu placere ca este la fel de primitor si cei cazati raman cu o impresie la fel de buna ca si noi. Pe strada aceea, mai sus un pic este o terasa in aer liber unde patron este un turc care stia romaneste (avusese afaceri in Romania). Mereu treceam pe la el si ne servea cu bere camuflata in cani, pentru ca la ei alcoolul nu se serveste la terase in aer liber.

Felicitari pentru review si un vot maxim!

[04.08.10 11:00:45]

Ah! Daca stiam de turc si de berea camuflata in cani sigur nu o ratam ..! Poate data care vine..merci de info

[04.08.10 13:17:55]

Spor la berici ! Terasa este amplasata in rondoul acela dintre cele doua strazi de pe langa moschee care ajung in fata hotelului. Si cu ocazia asta spune-mi si mie, aia era moscheea Eski ?! Spre rusinea mea, cu berica m-am descurcat, dar nu am intrebat cum se numeste moscheea.

[04.08.10 13:22:12]

Da, este moscheea Eski: prima in care am intrat!

Ma gandeam acum ca am baut si noi o bere la o terasa... in strada, dar era pe o strada laturalnica si probabil d-aia ne-a servit... Scumpa berea Efes...

[04.08.10 13:48:30]

Merci, macar acum sa stiu si eu pe langa ce moschee am baut berea Cred ca acum 4 ani nu era asa scumpa sau era euro mai mic...

In orice caz, pe camera parca am dat tot 50 de euro, cu mic dejun inclus.

Mai aveau acvariul acela in receptie?! In ultimii ani am ales Antalya cu avionul, dar si eu si sotul am cazut de acord ca nu a mai avut acelasi farmec concediul fata de atunci cand mergeam cu masina. Traseul, opririle/cazarile intermediare, traversarea cu bac-ul, peisajul, toate acestea aveau frumusetea lor.

Va doresc concedii cat mai inspirate!

[04.08.10 13:58:38]

Noua ni s-au parut toate foarte scumpe... Nu am vazut niciun acvariu... daca era sigur ne sarea in ochi, mai ales ca iubitul meu e pescar impatimit . E prima oara cand am mers cu masina... As vrea sa incercam si noi Antalya cu avionul (mai ales ca eu n-am fost niciodata cu avionul).

Intr-adevar, drumul prin Turcia este superb... dar pana am ajuns acolo am avut destule peripetii prin Bulgaria, unde se pare ca gps-ul intra intr-o zona crepusculara !

Concedii placute si dvs. si noi locuri superbe pe care sa le descoperiti!

[10.09.11 12:47:44]

Hotelul este in centru?

[10.09.11 12:55:23]

Da, este in centru. Oricum, Edirne nu este un oras mare.

[10.09.11 13:14:07]

Multumesc, dupa terminarea sejurului in Pamporovo, poate fac si eu o mica escapada de vreo doua- trei zile pana la Edirne, avand in vedere ca, sunt aproximativ 250 km intre cele doua localitati.

[10.09.11 13:16:08]

as mai avea o intrebare:

Exista vreo taxa de drum de la vama pana la Edirne?

[10.09.11 13:36:33]

Sincera sa fiu, nu imi mai amintesc. Am fost acum 2 ani... Din cate imi aduc aminte, nu exista taxa de drum, dar benzina e f. scumpa in Turcia .

ceasornicarul, michaela_1961, verobutterfly