ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.08.2010
2 AD. + 1 COPII -- v: 2,5 ani

Extrem de nemulțumit
Către satisfăcător
Nici nemulțumit, nici mulțumit

Enterocolita, gandaci, cladire care se surpa

Am ales acest hotel deoarece era unul din cele laudate ca fiind in regula. Am gresit!

Hotelul e pozitionat destul de departe de centrul statiunii, care nu e cine stie ce. E o manastire, sunt niste tarabe cu nimicuri si cam atat. Cand ne-am plimbat pe plaja/faleza dintre Azalia si Sirius mi s-a parut murdar, faleza neintretinuta.

In primul rand bulgarii, cel putin cei cu care am interactionat, nu sunt cu nimic mai presus decat romanii din hotelurile romanesti. Aceeasi mojicie si nesimtire. Cand am ajuns nu am fost lasat sa parchez in fata intrarii hotelului, acolo fiind parcate masinile nu stiu cui (masini luxoase), probabil cineva care pentru ei e mai important decat oaspetii hotelului.

In al doilea rand camera primita a fost la parter, balconul dand chiar in piscina, intimitatea fiind astfel eliminata. Cand am cerut o camera la un etaj superior de la 2 in sus (1 e la ei parterul) mi s-a spus ca nu exista. Cand am insistat mai mult, aratand discret colturilor unor bancnote, au aparut din senin cateva camere disponibile. Ba chiar aveam la alegere. Am gasit o camera undeva la nivelul terasei, la etajul 5. Aveam posibilitatea sa luam si o camera cu vedere mai buna la mare, dar era cumva pe colt, mai mica si nu incapea fotoliul pentru copil. Am ramas cu impresia ca spaga la bulgari e mai presus decat legea, atat pe sosele cat si in orice alta situatie.

Camera spatioasa, la prima vedere era curata, asternuturi curate, pentru copil am avut un fotoliu extensibil. Menajera isi facea treaba zilnic luand gunoiul, schimband prosoapele si probabil facand curat. Asternuturile nu stiu daca au fost schimbate ca nu erau atat de murdare incat sa le deosebesc de unele noi. In

a doua zi a aparut si un nou coleg de camera, un gandac galben de bucatarie. Pe parcursul sejurului am fost "incantati" sa vedem mai multi prin hotel si in camera, vii si morti.

Mancarea acceptabila, dar intr-adevar nu era foarte variata si nici gustoasa. Nu au nimic deosebit. Nici macar salate diverse, legume pentru care sunt ei renumiti. Intr-o singura seara au avut zacusca spre exemplu. Multe mancaruri sunt semipreparate, congelate, eu am ramas cu impresia ca ei nici macar nu au un bucatar de profesie. Prajiturile erau cumparate, multe foietaje, biscuiti, blaturi cu creme gretoase. Fructele erau putine la o masa, au avut pe parcursul saptamanii pepene galben, pepene rosu, caise, nectarine si pere, dar niciodata nu le gaseai pe toate la o masa. Mai aveau niste compoturi de care nu am vazut sa se atinga cineva. Prin sala de mese nu am vazut gandaci, dar nici nu i-am cautat. Erau in schimb la toaleta de la cantina.

Sucurile erau numai la dozator, nu foarte bune. Apa la fel, doar la dozator, cam murdare si neintretinute dozatoareale astea de apa. Ma asteptam sa gasesc sticle de apa la indemana clientilor hotelului oriunde, nu doar apa aia la dozatoare. Cred ca dorinta lor de economie era mai mare. In frigider am mai avut un suc de portocale sau lamaie (nu l-am baut ca nu era bun) si o sticla de apa, pe care o beam si o schimbau in fiecare zi.

Plaja era obisnuita, nu mi s-a parut foarte curat. Noi nu stateam la sezlonguri, ca nu apucam, nesimtirea fiind mare, se rezervau nu stiu de cand. Noi ajungeam la plaja la 8. 30-9 si nu mai gaseai nici unul liber. Dar nu ne-a deranjat prea tare, preferand sa stam pe nisip langa mare. Stand cam in acelasi loc si trecand prin aceeasi portiune de plaja am observat aceleasi gunoaie neridicate. Deci nu se prea omorau sa faca curatenie, poate doar la sezlonguri, de mantuiala. Apa era limpede, curata, dar meritul nu e al angajatilor hotelului. La barurile de pe plaja si piscina interioara se gaseau aceleasi foietaje, castraveti, morcovi, sticksuri, floricele, dar niciodata nu gaseai din toate, puneau cu taraita. La ora pranzului la beach bar mai aduceau si semipreparate (cartofi prajiti, un fel de mici, dovlecei la gratar).

Acum problemele, in a doua zi seara a fost o furtuna spectaculoasa. Dimineata cand am mai trecut pe la masina (parcata in stanga intrarii in hotel) nu mi-o mai recunosteam. Partea dreapta era zgariata, lovita, geamul zgariat, oglinda fara capac/carcasa si ciobita. Am ramas socati, in prima instanta nu ne dadeam seama cum s-a putut intampla. Partea unde a fost lovita era partea dinspre trotuar, langa cladire, deci nu la strada unde ar fi putut-o lovi alte masini, dar nu in halul ala. Invartindu-ne pe langa masina a aparut si o fata de la un magazin pozitionat 50m mai in fata, care ne-a spus ca are capacul de la oglinda. L-a gasit in fata magazinului ei. Uitandu-ne mai atent am gasit cateva pietre pe sub masina, pietre care pareau sa provina din zidul cladirii. In jurul masinii in schimb era curat, maturat. Deci cel mai probabil, in timpul furtunii li s-a desprins o bucata din cladire care ne-a lovit masina in felul asta. Si mojicii de angajati au avut grija sa curete locul in jurul masinii, sa stearga urmele, fara sa ne anunte si pe noi. In schimb in urmatoarea zi ne-au sunat in camera sa mutam masina, cica "because of the renovation". Aceasta renovation nu s-a petrecut, dar masini parcate nu am mai vazut in zona aceea. Si ne-au trimis cu masina intr-o parcare pazita undeva la vreo 2 km de hotel. Nesimtitii puteau sa ne spuna de la inceput ca putem sa parcam acolo, iar scuzele pentru avariile patite nu le-am primit.

Piscinele nu le-am folosit, dar cele exterioare nu mi s-au parut curate, erau pline de nisip, cu bucati de gresie sarita pe alocuri. Nici nu am vazut sa isi dea prea tare interesul sa o curete, comparativ cu alte hoteluri la care am mai fost. Din punctul asta de vedere, al curatarii piscinelor, e o diferenta foarte mare fata de hoteluri din Turcia, Spania sau Grecia, pe unde am fost si am vazut cum se curatau piscinele.

Animatia este asa si asa. In primele zile a lipsit, ca seara a fost ba o ploaie, ba o furtuna si nu au mai facut nimic, in afara de un asa-zis cantaret care canta in holul hotelului si parea ofticat ca nimeni nu il apreciaza. In alte seri au mai fost niste dansuri specific bulgaresti si muzica populara bulgareasco-ruseasca, latino show cu 2 cupluri care dansau, magic show cu un Mr Fixy care facea scamatorii si cam atat. In timpul zilei nu faceau prea mare lucru, cred ca la piscina mai faceau cate ceva dar noi am stat pe plaja. Pe plaja nu se intampla nimic, nici volei, nici boccia (desi erau trecute prin programele lor). Nici nu prea aveai loc pe plaja destul de ingusta si aglomerata.

Si acum, "amanuntul" care te face sa te simti ca iti traiesti viata la extrem, in ultimele 2 zile fiica mea s-a pricopsit cu o frumoasa enterocolita, o noapte intreaga de varsaturi si dureri de burta care au continuat si cand am ajuns acasa. Apoi am urmat si eu la rand, in ultima zi, cu varsaturi, greturi (eu nu am mai vomitat din copilarie, nu credeam sa ajung sa o mai fac vreodata) si stat pe wc. In piscina nu am intrat, doar in mare, impresia noastra a fost ca nu de la mancare am facut asa ceva, mai ales ca fetita nu a mancat nici prea mult si am avut grija ce ii dam. Dar mizeria de prin hotel (gandacii care se plimbau prin camera, pe unde ea statea pe jos si se juca ca orice copil nazdravan si curios care pune mana pe orice) ne face sa credem ca in hotelul asta s-ar putea sa existe un virus. Toata curatenia este de suprafata.

Inca un amanunt, in camera era o foaie cu preturi la diverse servicii oferite de hotel. Printre care si pretul pt seif, care consta in niste cutii de valori langa receptie. Noi l-am folosit. In foaia respectiva pretul pentru o saptamana era 30 leva, iar cand am ajuns sa platim in ultima zi, ni s-a spus ca pretul este 45 leva. Cand i-am spus ca in foaia din camera e alt pret, receptionera a dat din umeri spunand ca e o greseala. Atat, nu scuze nu nimic. Am platit pana la urma astia 45 pe care ii cereau, ca nu suma era importanta ci nesimtirea si senzatia pe care ti-o lasa ca esti pacalit. Eu daca as fi fost in locul lor as fi cerut aia 30 de leva cat scria acolo, imi ceream scuze si ma duceam si puneam o foaie cu preturile corecte.

Concluzia noastra e ca Bulgaria ca destinatie turistica este mult supraestimata. Bulgarii sunt nesimtiti, cu mentalitate similara romanilor in multe privinte (spaga, minciuna, dorinta de a castiga mult si repede cu efort putin). E posibil ca in hotelurile administrate de nemti de ex. sa fie mai bine, dar in hotelul asta nu e asa. Asa ca noi nu o sa mai vizitam prea curand litoralul bulgaresc, nu pot uita ranjetul tamp al receptionerului pe care a trebuit sa il spaguiesc pentru a obtine o camera acceptabila.

Trimis de jarbo in 02.08.10 18:14:00
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Am fost in excursii la Balcic, manastirile de langa Ruse (Ivaonovo, Basarabvo)

VIZUALIZĂRI: 5101 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (jarbo); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Vedere din balconul camerei, camera 504 (etaj 5).
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 35.79 EUR pe cameră

gmuschi
    [02.08.10 18:22:34]

Extraordinar

aishor
    [03.08.10 15:37:30]

Ti-am acordat votul maxim...din pacate, pentru o vacanta nereusita...

Am apreciat sinceritatea cu care ai scris. Asadar, acesta este un hotel cotat la 4*...De retinut, intr-adevar!

iassmyna
    [19.08.10 17:04:28]

Clar de retinut !

Mai multa bafta la anu'.

buburuza10*
    [30.05.11 23:52:15]

cum de alti 3 au spus ca este super tare, fara gandaci in aceeasi perioada? : | in orice caz... e bine ca ai avertizat si altii.

aishor, buburuza10*, iassmyna
    Alte impresii din această RUBRICĂAzalia (Azaleea) Hotel & Spa: