ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.08.2010
    ÎNSCRIS: 27.07.09
    JUN-2010
    2 AD. + 1 COPII -- v: 7 [ani]

Un concediu fara cusur

Am fost si anul trecut in Nisipurile de Aur si dupa un sejur de 8 zile am plecat cu convingerea ca trebuie sa revenim aici neaparat! Cea mai atractiva oferta pe care am gasit-o pentru luna iunie a fost de data aceasta la Hotel Elena (28 Euro/ zi / pers. ). Reprezentatii agentiei erau bine documentati si ne-au explicat absolut corect la ce sa ne asteptam in acest sejur. In consecinta am plecat hotarati sa ne distram si sa ne simtim bine in concediu si nu ne-am asteptat la nimic in plus fata de ceea ce am gasit la fata locului.

De la sosire am fost deja placut impresionat ca receptionera a chemat un reprezentant ca sa ne conduca la camera si bineinteles sa ne ajute la bagaje. Dupa care acelasi tanar a venit cu mine in masina pana la un hotel invecinat (Tintyava) unde mai erau locuri de parcare disponibile (parcare supravegheata video, am platit aici 6 leva ptr. o zi, iar in ziua urmatoare am gasit un loc liber la Elena si totul a fost ok).

Am primit o camera la etajul 4, cu 3 paturi, foarte spatioasa, mobilata simplist dar cu gust. Grupul sanitar era destul de modern, curat si destul de mare.

Restaurantul desi pare foarte mare, se aglomereaza mai ales in timpul pranzului si uneori la cina. In astfel de imprejurari am descoperit ca terasa restaurantului este o alternativa foarte buna pentru evitarea aglomeratiei, beneficiind practic si aici de acelasi confort si in plus ai si mai mult aer. Mancarea nu este spectaculoasa dar am gasit permanent 4-5 optiuni pentru felul principal la panz si la cina, 2 feluri de supe si ciorbe si o mare diversitate de componente pentru "configurarea" unei salate. Cel mai mult mi-a placut friptura de porc cu sos si legume si supa crema de ciuperci. La micul dejun am remarcat omleta (gata preparata sau la comanda prajita pe loc de un bucatar), diverse branzeturi, mezeluri cam modeste, oua fierte, friganele, cremvusti fierti si prajiti (? ! ), carnati, o gama vasta de salate, placinta cu branza sarata (am descoperit deja de anul trecut ca e excelenta daca se serveste cu iaurt).

Deserturile au fost chiar delicioase si foarte variate: permanent 3-4 feluri de fructe (banane, pepene, portocale, mere), 2 feluri de compoturi, mici prajiturele cu creme colorate (excelente), un gen de baclavale cu vagi urme de nuca dar foarte insiropate, inghetata (doar la cina), frisca (artificiala din pacate), clatite preparate pe loc ("show cooking") s. a.

Hotelul are 4 baruri, inclusiv cel din restaurant care e deschis doar in timpul meselor. Cel mai bine ne-am simtit la barul de la mezanin, dotat cu fotolii si canapele foarte comode si atmosfera ni s-a parut aici foarte agreabila. Din pacate acesta se inchide la ora 23: 00. La barul piscinei se servesc in mare masura cam aceleasi bauturi, dar preponderent in pahare de unica folosinta, ceea ce cam nefiresc pentru un hotel de 4* (aspect care zic eu ca poate fi trecut cu vederea pana lau urma). Tot aici se servesc si snaks-urile dintre mese: mini patiserie, fursecuri, sferturi de portocale, felii de chec, hamburger si hot-dog.

Piscina exterioara este spatioasa si eleganta, cu apa curata (cu adincime de 1, 60m) si evident cu bazin pentru copii (cu adincimea de 0, 80m). Piscina interioara este practic o copie mai mica a piscinei exterioare. Intr-o dupamiaza ploioasa am fost constans sa o incerc si nu am regretat de loc. Ba mai mult, am remarcat ca si aici beneficiezi de supravegherea unui tanar salvamar.

Sala de fitness este de asemenea o buna alternativa pentru petrecerea timpului intr-o zi mohorata. Nu este echipata impresionant, dar am gasit totusi o bicicleta, un stepper, o bicicleta eliptica, o banca pentru abdomene, vreo 2 haltere si mai multe gantere. De asemenea, aici se poate juca tenis de masa.

Bauturile servite sunt doar cele locale, chiar daca la U. A. I. te astepti la mai mult daca nu esti avertizat de acasa. Gama este destul de variata si se pot combina pratic toate cocktail-urile consacrate si char mai mult de atat. Am vazut de exemplu un turist care cerea sa i se toarne vodca in bere!!!

Daca tot am pomenit de "ultra all-inclusive", la Hotel Elena acesta se refera la faptul ca barul din receptie ramane deschis permanent si la asa zisul "middnight snack": cateva platouri cu sandvisuri, patiserie, fursecuri si felii de chek servite la ora 24: 00. Nu e mare lucru, dar ne prindea execelent atunci cand ne intorceam insetati din plimbarea de seara (tarzie) prin statiune.

Noi am intalnit doar personal foarte amabil si binevoitor. Majoritatea sunt tineri entuziasti si am descoperit ca le facea placere cand vedeau ca-mi dau silinta sa invat sa salut si chiar sa comand cate ceva in bulgara:)))

Am nimerit si o camerista excelenta, care isi facea datoria cu multa constiinciozitate si la plecare lasa pe paturi cateva figurine facute din prosoapele curate. Prosoapele se schimbau zilinic, chiar si cele care in mod evident nu erau folosite!

Din pacate partea de animatie a fost destul de modesta. Programul de mini-disco se tinea ba in restaurantul de la subsol, ba intr-o incapere de la mezanin, cam inadecvata. In rest ceva gimanastica la piscina, volei sau concurs de darts iar seara, din cand in cand un joc interactiv (bingo sau concurs de cunstiinte muzicale).

Si anul acesta am gasit statiunea Nisipurile de Aur la fel de spectaculoasa cum o stiam deja de anul trecut, dar am remarcat ca a crescut simtitor proportia de turisti occidentali (mai ales germani).

Trimis de Baloo* in 02.08.10 03:08:20
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Plovdiv, Russe, Nessebar

VIZUALIZĂRI: 2189 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Baloo*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Hotel Elena, vedere generala de zi

• Alte impresii din această RUBRICĂElena Hotel: