ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.07.2010
DIN: Timişoara
ÎNSCRIS: 19.10.08
SEP-2008

Westminster Abbey - frumos, grandios, unic

Vizitand acest frumos oras, mi-am propus multe obiective, dar in doua zile am reusit destul de putin atat de numeroase sunt atractiile Londrei. Am avut inca de la plecare un singur tel: sa nu ratez vizitarea Westminster Abbey (WA).

Dealungul secolelor WA a insemnat mult pentru natia engleza. Fondat ca o manastire benedectina si azi razbate ceva din munca, traditia, viata disciplinata a credinciosilor. Abatia a servit de asemenea ca biserica pentru incoronarea suveranilor Angliei, timp de peste 1000 ani, chiar si azi primeste cu reguralitate membrii familiei regale.

Situat in mijlocul Londrei, dealungul Parlamentului, la o aruncatura de bat de Tamisa, abatia este un simbol al legaturii dintre biserica si stat. Zilnic la portile WA stau la coada mii de oameni, dornici sa-i treaca pragul, sa-i cunoasca frumusetile. Unii vin sa ia parte la slujba, altii sa viziteze si sa exploreze aceasta casa unica a Domnului, unde multi din membrii marcanti ai intelectualitatii britanice dar mai ales ai istoriei Angliei sunt ingropati sau le este cinstita memoria.

Scurt istoric

Nimeni nu stie cu exactitate cand a fost construita biserica pe locul actual, dar sigur a fost acum peste 1000 ani. In acele vremuri acest loc era mlastinos si insalubru. Ceea ce se stie cu exactitate este ca regele Edward a fondat aici o biserica fiind un om extrem de credincios. Biserica a fost sfintita in 28 decembrie 1065, fara ca regele Edward sa participe, fiind grav bolnav, la pat. In cateva zile moare fiind ingropat inaintea altarului.

Henric al VIII-lea a fost un alt monarh ce a influentat istoria WA. Pentru ca Papa nu voia sa anuleze casatoria acestuia cu prima sotie (Caterina de Aragon), Henric al VIII-lea s-a proclamat cap al bisericii Angliei si in 1540 desfiinteaza manastirea ce s-a constituit aici. Toate acestea dureaza doar pana in 1553, cand regina Mary succede la tron fiului lui Henric al VIII-lea (Edward VI) si transforma biserica din nou in manastire. Ca o curiozitate manastirea nu se afla sub jurisdictia unui cap al bisericii, precum majoritatea institutiilor similare,ci ca o biserica speciala aflata in subordinea directa a reginei.

De atunci WA nu s-a schimbat prea mult din punct de vedere a jurisdictiei, dar a suferit numeroase modificari arhitecturale. In timpul celui de-al doilea razboi mondial a supravietuit miraculos, desi bombardamentele i-au distrus acoperisul (pe pereti merita sa observati fotografiile vremii). Ultima restaurare majora a avut loc in 1995.

Ce vedem in interior

WA este prima biserica din Anglia construita sub forma de cruce. In interiorul lacasului au avut loc 38 de ceremonii de incoronare. La aceste ceremonii WA sufera modificari importante in interior pentru a putea primi oaspetii de rang inalt.

Poate cel mai important obiect este tronul incoronarii. A fost construit in 1297, din ordinul regelui Edward I. Este piesa de mobilier cu cea mai mare vechime din Anglia. Leii de la baza tronului au fost adaugati ulterior in secolul XVIII. Tronul a parasit WA doar de trei ori: prima oara in 1657 cand a fost incoronat Oliver Cromwell, a doua oara nu-mi mai amintesc desi ne-a povestit ghidul si a treia oara in timpul celui de-al doilea razboi mondial cand a fost mutat la o alta catedrala pentru a fi pastrat mai in siguranta.

Tronul se afla situat in capela St. Edward. Tot aici sunt inmormantati Richard II si sotia acestuia Anna de Boemia, Richard III, Henry III, Edward I.

The Lady Chapel adaposteste osemintele a numeroase capete regale, dar dintre ele se distinge regina Elisabeta I, poate cea mai emblematica figura a istoriei Angliei, de care sunt convinsa ca a auzit toata lumea.

In WA exista coltul poetilor aici fiind comemorati lordul Byron, William Shakespeare, altii ca Charles Dickens sau exploratorul David Livingstone sunt inmormantati aici.

Poate cel mai cunoscut, faimos, sau vizitat mormant este cel al soldatului necunoscut. Am ramas uimita de marea de flori naturale de culoare rosie ce incadrau acest frumos monument funerar.

Sa va povestesc de unde a pornit ideea mormant al soldatului necunoscut. In timpul primului razboi mondial un tanar pe nume David Railton lupta pe frontul de vest. In 1916 a zarit la un moment dat o cruce simpla de lemn pe care scria simplu: soldat britanic necunoscut. Aceasta imagine la marcat profund si la terminarea razboiului a avut aceasta initiativa de a lua osemintele unui soldat necunoscut, inmormantat pe teritoriul Frantei si de al muta la WA. Desi regele George V a considerat gestul tardiv, capii bisericii Angliei dar mai ales opinia publica a imbratisat ideea, au fost chiar entuziasmati de ea. Cu mare fast, cadavrul unui soldat necunoscut cazut in Franta a fost transportat in Anglia, escortat de 6 distrugatoare, in ziua de 11 noiembrie 1920. Transportat pe un afet de tun a fost depus alaturi de figuri ilustre in WA.

Personal am gasit aceasta poveste interesanta, in anii ' 90 cand in Romania a avut loc o ceremonie asemanatoare nu am avut habar ce este cu acest soldat necunoscut.

Intrarea am platit 12 lire sterline daca imi amintesc bine. Sa nu va descurajeze cozile la care sunteti nevoiti sa asteptati la intrare (desi era 22 septembrie, zic eu nu in varf de sezon tot erau multi vizitatori) merita efortul, frumusetile interioare va vor rasplati rabdarea.

Daca aveti drum la Londra nu ratati o vizita la WA, monumentul care m-a impresionat cel mai mult in vizita mea in frumosul oras.

Pentru ca in interior fotografiatul este interzis, am sa atasez cateva cu exteriorul acestui frumos edificiu.

Trimis de mariana in 31.07.10 20:03:04
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MAREA BRITANIE. A mai fost în/la: Birmingham

VIZUALIZĂRI: 4709 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mariana); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 westminster abbey vazut de sus din roata mileniului,londra

creivean
[31.07.10 21:26:57]

@mariana

in interior fotografiatul este interzis

Şi n-ai încercat să faci câteva poze, aşa, din...poşetă/borsetă/etc.

O plimbare pe cinste prin Londra, pentru care-ţi mulţumesc. Felicitări pentru review.

P.S.: Voi, din Timişoara, cu ce aţi ajuns în Londra. Să nu-mi zici că este avion direct ?

[31.07.10 21:38:53]

Nu am avut curaj sa fac porcarii, suntem in tara fair play-ului.

In Germania la castelul Neuschwanstein unde de asemenea fotografiatul era interzis, am vrut doar sa vad tavanul unei incaperi mai indeaprope prin obiectiv si mi-am luat-o original de la o nemtoaica ce pazea pe acolo.

Am luat avionul din Budapesta, direct [catre] Heathrow .

georgiana
[31.07.10 23:39:13]

Ma bucur ca ai avut norocul si timp sa o puteti vizita! Eu m-am multumit sa o vad de pe pod. Poate ca va exista si o data viitoare, pentru ca este unul dintre cele mai vechi lucruri pe care mi le amintesc de la orele de engleza din scoala generala!

@creivean - Da, este avion din Timisoara, eu am fost in octombrie anul trecut cu Wizzair, am rezervat cu o luna inainte bilet si am platit doar 20 de euro dus si tot atat la intors, in maxim 2 ore am ajuns in Luton.

[01.08.10 09:34:26]

am atasat aceasta melodie ! O putem schimba!

[01.08.10 09:49:52]

Multumesc Webmaster 13 , e asa cum mi-am imaginat,si cum reiese si din titlul impresiilor .

geni
[01.08.10 17:29:23]

Din tot ce am vizitat la Londra, Westminster Abbey ne-a placut cel mai mult. Am luat audio ghiduri si vocea lui Jeremy Irons ne-a calauzit pasii. Locul merita fiecare lira cheltuita.

Frumoasa prezentare!

Sanziana
[01.08.10 22:16:51]

wow, s-au pus mai multi pe capul tau de te-ai apucat de scris? incet, incet, spui tot ma bucur sa vad ca ti-ai facut timp sa mai scoti din tolba ta de povesti ceva sa ne incanti, mai cauta ca ai asa de multe acolo si e pacat sa nu le imparti cu noi.

[02.08.10 01:29:27]

@sanziana nu-ti fa prea mari iluzii, de azi trecem iar la treaba, vine copilul din vacanta (dupa 4 zile) si iar stam toata ziua in parc.

@geni, ai dreptate, rar am vazut ceva asa de impresionant

@multumesc tuturor

[20.01.18 11:20:14]

Mutat în rubrica "Biserici şi catedrale londoneze, LONDRA" (nou-creată pe sait)

creivean, geni, georgiana, mariana
Alte impresii din această RUBRICĂBiserici şi catedrale londoneze: