ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.07.2010
ÎNSCRIS: 10.08.09
JUL-2010

Către satisfăcător

Vacanta Antalya Konyiaalty

Am revenit din vacanta petrecuta la Sea Life dupa 7 nopti de cazare pe 21 Iulie 2010.

TRANSPORT&CAZARE:

Vacanta a inceput excelent cu transportul charter asigurat cu aeronava Brasov a Tarom (Boeing) cu un zbor de 1ora si 25 de minute cu mancare calda si personal navigant politicos si saritor (eram si cu fetita de 1 an si jumatate). Odata ajunsi pe aeroportul din Antalya am fost preluati imediat de unul din angajatii agentiei la care rezervasem sejurul si indreptati catre unul din autocarele firmei cu are conditionat pentru a fi transportati la hotel. Pe timpul drumului un ghid vorbitor de limba romana (frate basarabean) ne-a spus ce si cum (tips&tricks) ; cat e cursul de schimb, care e prognoza meteo, cui si cum sa dai bacsis samd (nota 10! ). Ajunsi la hotel am optat pentru plata a inca 5 € / noapte de cazare pentru a beneficia de o camera family fata de standard cum era in contract mai mult pentru ca fetita era trezita de foarte devreme si aveam nevoie sa o culcam dar a meritat cu prisosinta: fata de pat dublu am mai avut inca 2 paturi simple. Aerul conditionat din camera era mai mult o adiere insa ne-am adaptat si datorita faptului ca nu l-am folosit mult din cauza copilului mic.

Tot la capitolul transport pot mentiona ca in Turcia acest serviciu este foarte costisitor (pentru un drum de 7 km care a durat 10 min a costat 12 €) iar microbuzele lor au o taxa de 1-2 lire turcesti si functioneaza in regim de maxi taxi (faci cu mana-daca stii unde merge).

MASA:

Vacanta a fost cu UAI insa nu am fost dat pe spate de felurile de mancare pe care le pregateau turcii iar in privinta bauturilor am cerut explicit un whiskey si mi-a fost servit unul rusesc de cateva ori sub pretextul ca bartenderul nu intelegea engleza (Apropos - o mare bariera a fost cea lingvistica: turcii nu stiu engleza sau foarte putin). Restaurantul Leaves (frunze) era locul unde serveai masa regulat insa puteai in timpul zilei sa servesti ceva junk food la barul piscinei alaturi de bauturi la "tec". O optiune interesanta era la pranz cand o turcoaica pregatea gozleme -o placinta facuta pe loc si foarte gustoasa (un fel de merdenea).

PISCINA & PLAJA & DISTRACTIE:

In cadrul complexului exista 3 piscine dar si una dedicata kinderilor cu apa pana la genunchi. Problema standard =sculatul de dimineata si rezervatul sezlongurilor ca sa beneficiezi in ziua respectiva.

Plaja era peste drum de bulevardul Konyaalti dar un pic mai in dreapta in sectorul 17 la umbrelutele EFES (deci nu vis a vis) unde ca si client al SEA LIFE beneficiezi moka de umbrela si sezlonguri (era un pustan care studia atent cine nu are bratara si venea si cerea taxa). Eeeee, plaja era cu pietris sau chiar cu bolovani iar intrarea in apa destul de abrupta (tot pe pietriso- bolovani) iar la cca 6-7 m de mal deja depasea 1, 8 -2 m adancime-acesta a fost cel mai mare disconfort al sejurului. Apa sarata (36 la mie salinitate fata de M Neagra cu 16 sau chiar 8-9 anul acesta) si curata, limpede.

La piscina hotelului erau 8 animatori care s-au straduit ca prin programele din timpul zilei (darts, tir cu pusca cu er comprimat, jocuri in spicina) dar si seara -minidiscoteca copii si spectacol cu tematica diferita, sa completeze starea de bine pentru turisti.

Internetul functiona numai in holul receptiei si in baza unei parole date de receptioneri. In camera semnalul wireless era detectat insa ff slab.

Deasemenea la subsolul receptiei exista sala de forta (gym) dar si servicii de masaj (vreo 10 tipuri contra cost) de care nu m-am folosit.

Una peste alta vacanta a fost reusita si cine stie, poate vom reveni.

Trimis de rocne in 30.07.10 22:39:44
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 8741 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (rocne); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 In holul receptiei Sea Life
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 35.10 EUR pe cameră

ionut_c
    [26.01.11 10:57:26]

Rocne,

am vrea si noi anul asta sa mergem acolo (familie cu 2 copii - 1 an si 9 ani).

Daca ar fi sa te gandesti acum, dupa jumatate de an de la concediul tau, te-ai mai duce la acest hotel?

L-ai recomanda prietenilor/cunoscutilor?

Multumesc!

Ionut

rocneAUTOR REVIEW
    [26.01.11 12:31:50]

Salut,

Da l-as recomanda, este un raport bun pret calitate oferita, bun de mers cu copii acolo (au activitati si facilitati pentru ei), singurul minus (pentru mine) PLAJA PIETROASA in dreptul hotelului (adica unde beneficiezi de sezlong moka de la hotel).

ionut_c, rocne
    Alte impresii din această RUBRICĂSea Life Family Resort: