ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.07.2010
  • GR. VÂRSTĂ: 40-50 ani
    DIN: brasov
    ÎNSCRIS: 07.10.09
    JUL-2010

Drumul spre Thassos (din Brasov)

Am sosit de curand din Thassos. Legat de drumul Brasov (tot din Brasov...) -Thassos, masina personala:

1. Am plecat din Brasov spre Giurgiu: la podul de la intrarea in Bucuresti, am facut dreapta sa intru spre centura. Aici stupoare: GPS-ul cumparat cu o zi inainte special pt. acest drum imi indica "inainte", harta scoasa de pe viamichelin indica "la dreapta", iar indicatorul rutier "la stanga". Am urmat indicatorul, care m-a condus pe centura Buc. pana pe drumul spre Giurgiu (la intoarcere am urmat indicatiile "pretioase" ale GPS-ului, care m-a dus prin buricul Bucurestiului).

2. Vigneta de Bulgaria am cumparat-o de la un Shell aflat la vre-o 15 km de granita si a costat 10 leva (platit cu card), adica 5 Euro.

3. Ruta a fost apoi Velico Tarnovo-Nova Zagora-Svilengrad (dar nu prin Haskovo) -Svilengrad-Ormenio (pe drumul E85) -Orestiada-Soufli-Komotini-Xanthi-Keramoti drum bun, cu exceptia a 2 portiuni (in Bulgaria) de cca. 1 + 1 km, unde si 10 km/h era o viteza mare... In rest, pe BG, drum cu trafic redus si unde am vazut doar 2 echipaje de militisti (fata de ce auzisem...), unde am putut merge lejer cu 110 km/h.

4. Pentru cine doreste o traversare rapida si mai putin costisitoare spre Thassos, sa se indrepte catre Keramoti si sa evite Kavala (de altfel un oras f. frumos).

Am stat la hotelul Ilio Mare din Dasilyo Prinos, cotat la 5 stele. Rezervarea a fost facuta prin booking.com si a fost de 605 E pentru 2 persoane, 6 nopti, cu mic dejun inclus. pentru relaxare, odihna, recomand.

Trimis de paco* in 28.07.10 14:01:56
    • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 13961 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (paco*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

biancuta
    [28.07.10 18:24:33]

Paco, poti sa-mi spui cati km ai facut din Brasov pana in Keramoti, pe ruta descrisa de tine?

[02.08.10 10:40:58]

Scuze pt. raspuns cu intarziere! Pana la Keramoti ar fi fost 894. Eu am fost pana la Kavala (934km. ) si apoi m-am intors la Keramoti (40 km. ).

lpetres
    [17.08.10 20:27:05]

Salut Paco

Cite ore ati facut pina Thassos?

Multumesc anticipat ,

Laszlo

[18.08.10 08:30:07]

Salut Laslo,

Pai am plecat pe la 2:30 din Brasov si am ajuns in Kavala la 17:30. Oprirea cea mai lunga, ca timp, a fost in Bulgaria, inainte de Nova Zagora, unde datorita rasturnarii unui TIR am stat cca. 1:30 min.

Nu am mers tare din 2 motive:

1. Fluence-ul meu era in "rodaj";

2. Auzisem ca sunt multi "militisti" bulgari la spaga - fapt ce eu nu l-am intalnit.

Oricum, drum bun!!!

Paco

[14.01.11 19:18:50]

Am citit review-ul tau acum, fiind in perioada in care am inceput sa studiez totul despre Thassos si Halkidiki, avand in vedere ca una din aceste locatii va reprezenta viitoarea noastra destinatie de vacanta.

Din cate am observat ai fost cazat la hotelul Ilio Mare, asa ca as dori sa stiu daca este acelasi cu Ilio Mare Beach - click aici. In acest caz as dori sa stiu si cum a fost masa aici, oferta noastra este cu demipensiune, eventual alte detalii pe care ai putea sa ni le oferi.

Multumesc

[16.01.11 10:46:36]

Da, hotelul este acelasi. Accesul relativ usor, drumul de la soseaua principala fiind marcat cu indicatoare. Mancarea diversificata. Noi am avut doar micul dejun inclus, tocmai pt. a incerca si mancarea in alte localuri (la vestitele taverne); intr-o singura seara am luat cina in restaurantul hotelului. Exista parcare pt. auto destul de mare. Pe plaja hotelului un sezlong = 3,5 Euro, la piscina - gratuit. Berea pe plaja = 3 Euro, freshul = 3,5 Euro.

Curios, lumea vine la plaja pe tarmul marii in jurul orei 10. Apa incredibil de limpede si curata. Pt. liniste si relaxare, recomand. Pt. distractii nocturne, incercati in alta parte...

[16.01.11 12:04:25]

Multumesc pentru raspuns, avand in vedere ca in urma consultatiilor cu ceilalti membrii ai "expeditiei" se pare ca in procentaj de 99% reprezinta optiunea noastra pentru cazare te mai deranjez cu cateva intrebari:

- daca in general hotelul isi merita cele 4 stele, cel putin din pozele de prezentare asa se pare;

- cum ti s-a parut camera, baia;

- daca masa era destul de diversificata (micul dejun);

- posibilitati de cumparaturi in jur (mergem cu masina), eventual impedimente la depozitarea unor "gustari" in camera, daca exista posibilitatea de a servi pranzul la hotel si cum ti s-au parut preturile;

- cum ti s-a parut staff-ul;

- ceva taverne prin zona mai "celebre" in special pentru fructe de mare si peste.

Multumesc anticipat.

[17.01.11 09:49:46]

Cum in anumite site-uri (vezi www.booking.com), pe ins. Thassos, singurele hoteluri de 5 stele sunt Ilio Mare si Alexandra, nu prea ai de unde alege. Da, 4 stele sunt...

Asa cum iti spuneam ieri, micul dejun f. bogat, care noua ne -a ajuns pana pe la ora 17.30-18.00, cand luam pranzul si cina, la un loc.

In restaurantul hotelului se poate servi cina si a la carte, cu o prealabila rezervare. Ca taverne, am mancat f. bine in centrul Kavala dar si intr-un mic sat pescaresc (i-am uitat denumirea), pe o terasa la marginea marii. Vinul alb demisec, la carafa, f. bun. Sa nu va asteptati la restaurante luxoase, ca nu gasiti (asta asa, sa nu va faceti idei preconcepute).

Incercati sa nu va cazati la ultimul nivel pt. ca este f. cald, climatizare tb. sa functioneze aproape tot timpul. Camera si baia, O. K. , serviciile pe masura stelelor. In camera exista un mic refrigerator, care tine... berea rece. Personalul, super O. K.

La taverne, poti manca (de exemplu) o salata de ton si spaghete cu fructe de mare, sa servesti o carafa de vin alb si o cafea cu 20Euro/pers.

Despre preturile de pe plaja, ti-am scris ieri. Daca mai e ceva... spune-mi! Daca nu, drum bun si concediu placut!!!

DUDU
    [08.02.11 14:08:25]

Dorim sa mergem anul asta la ILIO MARE BEACH. Vazand parerea ta cred ca facem o alegere buna. Intamplator tot Fluence am... asa ca o sa-i placa drumul, mai ales ca a mai fost anul trecut in Grecia.

Referitor la locatie, cum e plaja si intrarea in apa? Dar piscina? E o locatiie izolata sau e aproape de alte localitati, magazien, taverne?

Multumesc,

[08.02.11 18:25:59]

@paco multumesc mult pentru detalii, am hotarat deja, mergem aici anul acesta, asa ca detaliile furnizate ne sunt de foarte mare ajutor.

biancuta, danoradea, DUDU, lpetres, paco*
    Alte impresii din această RUBRICĂDrumul cu mașina spre Thassos: