ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.10.2024
STATUS: APOLLO
SEP-2024
Prieteni
PREȚ SEJUR nu știu
cu AVIONUL (toate taxele incluse)
CAZARE ÎN DblStd
REGIM MASĂ MD
REZONABIL

Hotel Roc e Mare 3* - Propriano

La Propriano - micul oraș-port situat pe coasta de sud-vest a insulei, în Golful Valinco - ne-am început circuitul în Corsica și tot acolo l-am încheiat. De astă dată cazarea ne-a fost oferită de Hotel Roc e Mare amplasat pe Route de la Corniche, nr. 23, ceva mai departe de centrul orașului. Zona este frumoasă, liniștită, cu plajă, dar hotelul este cel care te pune la încercare în multiple feluri.

Servicii

Am rămas la Hotel Roc e Mare 3* - Propriano doar o singură noapte. Dacă am fi rămas mai mult, am fi avut timpul necesar pentru a descoperi toate amănuntele, dar mai ales ne-am fi putut familiariza cu el și nu ni s-ar mai fi părut atât de ciudat. Pot spune că hotelul este liniștit, curat și primitor în felul lui. În afară de recepționere care ne așteptau cu totul pregătit pentru ca formalitățile de cazare să decurgă rapid, precum și de personalul de la restaurant unde am servit doar un mic dejun, nu am interacționat cu altcineva. Micul dejun este inclus în tariful camerei și poate fi servit, la cerere și cu o taxă suplimentară, și în cameră, în regim de room service.

În lobby găsim hărți, broșuri și diverse pliante de reclamă turistică. Hotelul dispune și de  o parcare privată, gratuită. Trebuie menționat și faptul că hotelul nu are facilităţi pentru persoane cu mobilitate redusă, dar că animalele de companie sunt acceptate (probabil contra unei taxe). Accesul la internet este gratuit.

Punctul forte al acestui hotel este amplasamentul lui chiar pe coastă, ceea ce-i permite să aibă o plajă privată, cu acces direct printr-o scară umbrită. Priveliștea din cameră este admirabilă. Țărmul cu plaje de nisip este presărat cu mici golfuri cu un farmec aparte.

Camere & Cond. Cazare

Hotel Roc e Mare 3* - Propriano, cu 62 de camere (40 cu vedere la mare și 22 cu vedere la munți), oferă - cum spuneam - o frumoasă priveliște spre plajă și spre golfulețele care crestează țărmul sau spre stâncile spectaculoase. Construit pe coastă, are însă și dezavantajul că numerotarea etajelor este derutantă. De exemplu, recepția - cu intrare din stradă - se află la parter. De acolo, în sus și în jos sunt etajele. Mi-a fost repartizată camera 206 de la nivelul -1. Există și nivelul -2, cu camere numerotate de la 100. Mi-a fost greu să înțeleg logica celui care a făcut această numerotare.

În plus, pentru a ajunge la camera 206, din hol, trebuia să trec de o ușă pe care scria 206-207. Holul minuscul, nu mai mare de 1x1 m, separă cele două camere. Ușile lor abia dacă au loc să se deschidă.

În privința dotărilor interioare nu am a mă plânge. Patul dublu (deși solicitasem o cameră single) a fost confortabil, foarte curat. Două noptiere, suport pentru bagaje, un birou, un scaun, oglindă, aer condiționat, telefon, televizor, conexiune gratuită la internet, seif, iată câteva dintre facilitățile oferite oaspeților! În cameră nu există minifrigider, dar nici nu i-am simțit lipsa.

Baia impecabilă, dotată cu tot ceea ce este necesar, are dușul și wc-ul în încăperi separate. Avantaj pentru familii. Eu, fiind single, nu puteam avea nevoie de ambele încăperi în același timp, deci nu apreciez în mod deosebit această separare.

Apreciez însă balconul. Mare, cu vedere la țărm și la plajă, balconul este dotat cu o măsuță rotundă și cu două scaune de plastic. De aici, din balcon, ziua savurezi imaginea adâncului mării, apa fiind nespus de cristalină, iar seara fascinantele apusuri de soare.

Gastronomie (Buc. & Masă)

Deși dispune de o sală încăpătoare unde se poate servi masa, precum și de un spațiu exterior cu vedere frumoasă spre munte, noi, un grup de 30 de persoane, am servit la Hotel Roc e Mare doar micul dejun.

În stil bufet, am avut parte de croisante, tarte, gemuri, unt,  cereale, pâine (nelipsita baghetă franțuzească), iar ca băuturi lapte, ceai, suc și cafea.

Surpriza cea mai mare legată de gastronomie, a fost aceea că nici Hotel Roc e Mare 3* - Propriano nu servește și cina. Asta o fi moda în Propriano? Dacă atunci când am fost cazați la Le Neptune Hotel & Spa - Propriano, pentru masa de seară, după o zi lungă de alergătură, a trebuit să ne deplasăm 800 m pietonal, pe strada principală, până la Restaurant-Pizzeria "Cocodile", de astă dată acest lucru nu mai era posibil. De ce? Hotelul este amplasat prea departe de centru - cam la 2,5 km.

Dar asta nu înseamnă că organizatorii circuitului nostru nu au avut în vedere și acest aspect. Ni s-au pus la dispoziție microbuze (două, dar a sosit doar unul pentru ducere, al doilea sosind mai târziu, atunci când ne-am întors la hotel). Nu intenționam să scriu și despre locația la care am servit cele două cine la Propriano, dar pentru că evenimentele au fost așa cum au fost, probabil că o voi face. Vreau să se știe că cei care se vor caza la Propriano, fie la Le Neptune Hotel & Spa - Propriano, fie la Hotel Roc e Mare, nu pot servi cina la hotel.

Locație și Împrejurimi

Despre Hotel Roc e Mare 3*- Propriano am spus deja că are un amplasament frumos, dar nu foarte bun din anumite puncte de vedere, cele pe care le-am amintit deja. Dacă am fi rămas mai mult timp acolo, cred că ne-ar fi prins bine și nouă câteva ore de relaxare pe plajă.

Distracție & Relaxare

Nu ne-am distrat și nu ne-am relaxat prea mult la Hotel Roc e Mare - Propriano. Nici nu ne așteptam la asta știind că un circuit implică multă alergătură, oboseală și cărat de bagaje. Dacă la toate acestea adăugăm și stresul sfârșitului de zi când - din cauza numerotării aiurite - nu ne mai găseam camerele...

Mi-a plăcut însă foarte mult vederea din balcon, claritatea apei mării...

Trimis de iulianic in 12.10.24 13:58:14
Validat / Publicat: 12.10.24 16:29:55

VIZUALIZĂRI: 173 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P13 Propriano - Hotel Roc e Mare. În camera 206.

[12.10.24 16:28:58]

Mutat în rubrica "Roc E Mare Hotel , PROPRIANO" (nou-creată pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CAZARE]

iulianicAUTOR REVIEW
    [12.10.24 19:22:46]

@webmasterX: Da, poziționarea pe hartă este OK!

[12.10.24 20:05:26]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

[13.10.24 12:37:09]

Am întâlnit și noi o astfel de numerotare la un hotel din Iordania, construit tot pe-o coastă! Ce era construit de la parter în sus, era numerotat cu 1,2, 3, etc, iar ce era sub Parter și se afla pe coastă, cu vedere la Mare, era cu -1, -2, etc.

Este un hotel bun pentru tranzit, părerea mea!... și

iulianicAUTOR REVIEW
    [14.10.24 07:41:26]

@doinafil: Da, cam așa se procedează la hotelurile construite pe o coastă de deal, fie la țărm de mare, fie la munte. Am mai întâlnit și eu astfel de situații, dar ca la Hotel Roc e Mare - Propriano nu. Numerotarea camerelor pe etaje era aiurea. Eu - vezi poza P12 - am primit camera 206 de la nivel -1. A trecut ceva timp până să mă dumiresc plimbându-mă pe scări în sus și în jos cu trolerul după mine. La nivelul -1 sunt camere numerotate începând cu 201, iar la nivelul -2 sunt camere numerotate începând cu 101. Asta mi s-a părut bizar.

[14.10.24 13:28:26]

@iulianic: Asta chiar că e aiurea!