ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.10.2024
STATUS: APOLLO
SEP-2024
Prieteni
PREȚ SEJUR nu știu
cu AVIONUL (toate taxele incluse)
CAZARE ÎN DblStd
REGIM MASĂ MD
REZONABIL

Le Neptune Hotel & Spa 3*- Propriano

Propriano este un mic oraș-port situat pe coasta de sud-vest a insulei Corsica, în Golful Valinco, puțin mai sus de vărsarea în mare a râului Rizzanese. Nu departe de portul comercial, în centrul orașului, la 100 m de plajă, la Hotel Neptune, am fost cazați și noi în prima noapte a circuitului în Corsica.

Le Neptune Hotel & Spa 3*- Propriano este amplasat pe Rue du 9 Septembre, nr. 30. Nu este o clădire frumoasă. Dimpotrivă! Latura dinspre stradă este sobră, dar clădirea are avantajul situării într-o zonă foarte apreciată a orașului. Hotelul dispune și de  o parcare privată, gratuită, cu acces prin lateral. În fața intrării, autoturismele și autocarele pot opri doar pentru debarcare rapidă, după care se retrag în parcare.

La hotel există un centru Spa cu toate dotările necesare, oferind - contracost - tratamente corporale și de înfrumusețare. Este necesară o rezervare, oaspeții hotelului  beneficiind de o reducere de 15% pentru toate serviciile.

Mai trebuie menționat că hotelul are facilităţi pentru persoane cu mobilitate redusă, că oferă room service, precum și WiFi gratuit.

Servicii

Am rămas la acest hotel doar o noapte, așa încât nu am avut timpul necesar pentru a descoperi toate amănuntele. Nu am fost la Spa. Pot spune însă că hotelul este liniștit, curat și primitor. În afară de recepționeră care ne aștepta cu totul pregătit pentru ca formalitățile de cazare să decurgă rapid, precum și de personalul de la restaurant unde am servit doar un mic dejun, nu am interacționat cu altcineva.

În lobby găsim hărți, broșuri și diverse pliante de reclamă turistică, iar Neptun - zeul mărilor - mascota hotelului, întâmpină chiar de la intrare.

Pe timp de noapte hotelul se încuie. La recepție nu mai este nimeni, de aceea la repartizarea camerei vei primi o cheie cu un breloc mare (și greu) care are atașat codul de acces în hotel pentru orele de noapte, precum și parola de acces WiFi.

La cerere, hotelul pune la dispoziția oaspeților săi fier de călcat, precum și seif, ambele disponibile gratuit, la recepție.

Camere & Cond. Cazare

Le Neptune Hotel & Spa 3*- Propriano, cu 4 nivele, dispune de 40 de camere dintre care 12 sunt situate pe partea dinspre stradă. Una dintre acestea - 207, situată la etajul 2 - mi-a fost repartizată mie. Bineînțeles, încăperea nu are balcon. Are în schimb o fereastră înaltă, care pornește chiar de la podea, ferecată cu un stor care nu te lasă să vezi nimic în afară. Pentru că voiam totuși să știu ce perspectivă îmi oferă această fereastră, am dat la manivelă mult și bine pentru a ridica storul măcar parțial. Camerele situate pe cealată parte a holului, cu vedere la mare, tot fără balcon, de la fereastră, oferă o priveliște uluitoare asupra Golfului Valinco.

În privința dotărilor interioare nu am a mă plânge. Știam că voi fi cazată într-un hotel de 3* așa încât nu puteam să mă aștept la un lux exorbitant. Deși mobilierul părea cam obosit, patul a fost confortabil, foarte curat, iar baia impecabilă și dotată cu tot ceea ce este necesar.

Aer condiționat, telefon, televizor, conexiune gratuită la internet, aparat pentru prepararea ceaiului sau a cafelei dotat cu plicuri cu ingrediete și cu pahare de unică folosință, iată câteva dintre facilitățile oferite oaspeților!

Dacă facem abstracție de uscătorul de păr care era defect, pot spune că totul a fost OK. Am avut parte de o noapte liniștită la Le Neptune Hotel & Spa 3*- Propriano.

Gastronomie (Buc. & Masă)

Deși Le Neptune Hotel & Spa 3*- Propriano dispune de o sala încăpătoare unde se poate servi masa, precum și de un spațiu exterior cu vedere frumoasă spre munte, noi, un grup de 30 de persoane, am servit aici doar micul dejun.

În stil bufet, am avut parte de croisante, tarte, gemuri, unt, iaurturi, brânză topită, cereale, compot, iar ca băuturi lapte, ceai, suc și cafea. Bineînțeles, nu lipsea renumita baghetă franțuzească.

În afară de terasa cu vedere spre munte, restaurantul dispune și de un balcon lung, lung cât toată sala de mese, cu vedere la mare. Aici, fumătorii cu ceașca cu cafea alături, pot admira Golful Valinco, portul și satele înconjurătoare.

Surpriza cea mai mare legată de gastronomie, a fost aceea că Le Neptune Hotel & Spa 3*- Propriano nu servește și cina. Pentru masa de seară, după o zi de alergătură, a trebuit să ne deplasăm 800 m pietonal, pe strada principală, până la Restaurant-Pizzeria "Cocodile". Nu intenționam să scriu și despre această locație, dar pentru că evenimentele care au urmat s-au derulat așa cum s-au derulat, probabil că o voi face.

În orice caz, vreau să spun că a fost pentru prima oară când într-un circuit organizat, agenția turistică a ales varianta aceasta.

Locație și Împrejurimi

Despre Le Neptune Hotel & Spa 3*- Propriano am spus deja că are un amplasament foarte bun. Păcat că nu am putut rămâne mai mult timp acolo. Ne-ar fi prins bine câteva ore de relaxare pe plajă sau o explorare mai pe îndelete a orașului.

De menționat însă că la o oră de mers cu mașina se află Bonifacio cu portul și cu cetatea sa (de unde noi tocmai am venit). De asemenea, fermecătoarele Aiguilles de Bavella, Cetatea Ajaccio, Sartène, Filitosa, precum și frumoasele plaje Roccapina, Cala d'Aguglia, Palombaggia, Santa Giulia, pot fi ușor accesate dacă ai o mașină.

Distracție & Relaxare

Nu ne-am distrat și nu ne-am relaxat prea mult. Nici nu ne așteptam la asta știind că un circuit implică multă alergătură, oboseală și cărat de bagaje. Le Neptune Hotel & Spa 3*- Propriano ne-a oferit doar odihna de o noapte, după care, dimineața, după micul dejun, am început turul insulei.

Trimis de iulianic in 08.10.24 14:05:12
Validat / Publicat: 08.10.24 15:32:23

VIZUALIZĂRI: 197 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P18 Propriano - Le Neptune Hotel & Spa. Dotări în cameră.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19500 PMA (din 15 voturi)

[08.10.24 15:31:09]

Mutat în rubrica "Le Neptune Hotel & Spa [Propriano], [ALTE ZONE]" (nou-creată pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CAZARE]

=

iulianicAUTOR REVIEW
[08.10.24 15:58:05]

@webmasterX: Da, este OK!

Încadrarea pe site nu este cea corectă. Propriano este un oraș din Corsica și nu din Sardinia.

webmasterPHONE
[08.10.24 16:15:49]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

[08.10.24 16:59:21]

@iulianic:

Am corectat, *mulțumiri* de sesizare!

• SOCIALs