ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.07.2010
DIN: oradea
ÎNSCRIS: 25.07.10
JUL-2010
2 AD. + 1 COPII -- v: 13 ani

Vacanta placuta la un pret acceptabil

In perioda 3 iul. -10 iul. am fost 2 familii cu 1 copil fiecare cazati la acest hotel unde ne-am simtit foarte bine. Mai precis acest hotel facea parte dint-un complex de 5 hoteluri unde intrai si ieseai cu masina pe la o bariera pe baza unui tichet simtindu-te in siguranta. Mentionez ca si in camere se intra cu un card (cartela electronica) si nu cheie, iar in fiecare camera in dulap era un seif pt. a-ti pastra valorile (bunurile) in siguranta.

In interiorul acestui complex puteai merge la piscina oricarui hotel doreai si avand all inclusive, la barurile piscinelor sau pe plaja erai servit cu bauturi alcoolice, sucuri, cafea, sandwich-uri, etc, gratuit.

La receptie cand am ajuns am cerut sa fim cazati in camere alaturate si cu fata la piscina si nu a fost nevoie sa dam nici un bacsis.

Camerele sunt mari, curate, cu 2 paturi + canapea pt. copil, avand balcoane mari cu 2 scaune de plastic si uscator de haine.

Baia era mare, curata cu vana noua, uscator de par, sampoane, sapunuri, hartie de wc, 6 prosoape, etc.

Pentru plaja primeai de la receptie cate un prosop pt. fiecare persoana.

Am citit ca la unii nu li s-a facut curatenie decat a treia zi. Era agatat in cuier un

pliant (notes), care trebuia sa-l agati pe dinafara pe clanta usii iar pe el scriea pe o parte in 4 limbi ca doresti sa se faca curat in camera, iar pe cealalta parte ca nu doresti sa fii deranjat. Daca il puneai zilnic, ti se facea curat si schimbat prosoapele din baie zilnic. Daca n-ai stiut sau nu l-ai pus e vina ta, e bine ca au

intrat si a 3-a zi.

Mancarea a fost foarte buna si diversificata.

Este adevarat ca la intrarea la masa trebuia sa spui numarul camarei dar nu m-a deranjat, deoarece copiii mergeau singuri la masa iar cand mergeam noi nu era nici o problema, probabil notau nr. de persoane. Asta tot din cauza unor conationali de-ai nostri care isi plasau bratara la altii.

Sunt de acord cu ei ca nu te lasa sa duci mancarea in camera. Cum ar arata hotelul daca toata lumea ar duce mancare pe farfurii in 300 de camere.

Poti sa mananci pana te spargi timp de 3 ore ca nimeni nu-ti zice nimic.

De la Loby Bar intre orele 12-16 poti sa-ti duci in camera fructe, prajituri, fursecuri, sandwich-uri de doua feluri, bauturi, etc.

Pentru 50 leva, fie si 50 de euro mai aveai si frigider daca aveai ce sa pui in el si ajungi la un sejur de 590 euro pe familie pe 7 nopti.

Eu cred ca ti se ofera mai mult decat platesti.

Incercati pe litoralul nostru (fam cu 3 pers) cu 24-25 mil. conditii asemanatoare, nemaivorbind de piscina sau all incusive

As fi vrut sa las banii in tara dar majoritatea hotelierilor de la noi numai i-ti iau banii dar de oferit prea putin.

Decat pe litoralul nostru mergi mult mai ieftin in Bulgaria, Croatia, Slovenia si mai nou Muntenegru in conditii mult superioare.

Am fost de 4 ori in Bulgaria si cu siguranta voi mai merge.

Trimis de VIO-or in 26.07.10 18:50:24
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Nisipurile de aur la hotel Elena si Kaliakra Palace Albena la hotel Gergana

VIZUALIZĂRI: 3283 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (VIO-or); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

mihaela_sb
[27.07.10 08:52:51]

Cred ca impresiile tale sunt cam exagerate nu pot sa nu raspund la tot ce ai scris.

In primul rand ca am agatat pliantul respectiv din a doua zi si degeaba se pare ca femeile de serviciu nu cunosteau semnificatia lui crezand ca nu trebuie sa deranjeze...

Nu stiu unde ai vazut tu sandwich-uri la piscina pentru ca era poll bar strict pentru bauturi si crede-ma am citit orarul tuturor barurilor si ce se ofera la fiecare, la lobby bar fursecurile erau aduse dupa ora 14 (scria in pliant) pana la 16, imi pare rau ca nu am fotografiat pliantul respectiv ca sa pot demonstra ca nu ai dreptate. Nu mi s-a parut normal sa mai achit in plus 50 de euro pt frigider in camera (fiind un hotel de 4 stele - cazatoare) era normal sa puna macar un minibar (am vazut in Romania costa cam 400 de Ron) sa le cumpar efectiv frigiderul intr-un sejur de 7 zile.

Sa le fie rusine pentru mizeria de la bucatarie, gandacii care pluteau prin piscina de iti era greata, de nisipul ne curatat de la piscina unde gaseam gunoaie cand ne jucam...

S-au poate ai fost la alt hotel pentru ca hotelul Dolphin Marina nu are 300 de camere, ci doar 183 standard, family rooms si apartamente, toate orientate spre mare si spre piscina.

[27.07.10 11:59:39]

sandwichuri erau la barul cu bautura... copilul meu manca in fiecare zi, de la ora 12... in lobby bar erau pateuri, fursecuri, fructe, de la 12 pana la ora 16... nu vreau neaparat sa te contrazic, dar au existat conditii... noi am fost foarte multumiti...

adynutza26
[27.07.10 13:12:12]

Eu cred ca ai fost foarte generoasa cu punctele, mai ales la plaja si mare, plaja neexistand practic.

Hotelul este langa mare, dar nisipul care se vede in poza este adus cu camionul, nu este natural. Eu nu am fost cazata aici, dar am vazut cu ochii mei acest hotel supraevaluat. Si cred ca "tempesta55* a postat cea mai expresiva poza intitulata" Hotelul vazut dispre mare"... Dar inca o data, gusturile nu se discuta!!! Pacat ca si eu m-am luat dupa parerea celorlalti si am facut rezervare acum un an la acest hotel, si ce noroc ca s-a produs o incurcatura si m-am cazat in alta parte...

[27.07.10 13:18:59]

intr-adevar, la capitolul mare si plaja, nu stau deloc bine... iesirea la apa marii nu e deloc amenajata, intrarea in mare e foarte mica, am simtit lipsa litoralului romanesc... la noi exista plaja, ... dar nu exista all inclusiv... pentru oameni de rand...

[27.07.10 15:47:02]

Stimata d-na Mihaela.

Nu aveam de gand sa va raspund, dar citind ultima fraza din ecoul dvs si vazand cat de ironica sunteti m-am hotarat sa va raspund.

Vreau sa stiti ca am fost cazat la acest hotel, nu la altul si n-am stat sa numar camerele. Ideea era de plimbat farfuriile prin camerele (bine 183) ale hotelului.

Tot ironic spui ca nu stii unde am vazut eu sandwch-uri la barul de la piscina. Te asigur ca luam sandwch-uri la barul de la piscina pt. copii, la fel cum scria si lupugrgt din Suceava pe care crede-ma nu-l cunosc. La ora 12 venea o pers. cu o punga mare cu sandwch-uri pe care o golea in frigiderul cu usa de sticla care se afla in spate dreapta. Se vedea f. bine.

Nu sunt de acord nici cu faptul ce scrii ca ai invatat de la o alta romanca, de a pune in geanta o felie de cozonac, o jumatate de portocala si 2 caise, ca nu te controleaza nimeni. Fiind ora pranzului toate astea le primeai de la Loby bar, gratuit, cum la fel scria si lupugrgt. E bine totusi ca ai spus cu mare jena.

Nu este hotelul meu. Este un hotel de 4 stele la care platesti 540-550 de euro. Nu putem avea pretentiile hotelurilor din Turcia unde vad ca ai fost la preturi de 1500 euro la 4 stele si 3000 euro de 5 stele daca mai ai si un copil de 13 ani. Diferenta se reflecta in pret.

Cred ca am primit mai mult decat am platit.

Nu cred ca ai vrea sa incerci la noi pe banii astia sa vezi ce primesti. N-am cautat sa te supar, crede-ma.

Flaviu
[27.07.10 16:26:31]

Felicitari pentru review si vacanta reusita dar te asigur (desi am inteles ce ai vrut sa spui) ca NICIODATA, NICIUNDE nu vei primi mai mult decat ai platit !

O zi buna si sa ne " recitim" !

[27.07.10 20:52:16]

Merci Flaviu.

Ma bucur ca ai inteles ce am vrut sa spun si ai perfecta dreptate, ca doar n-or fi bulgarii fratii sau parintii mei sa-mi ofere gratuit servicii, dar am vrut sa subliniez ca pentru banul pe care-l platesc mi se ofera un all inclusive de care hotelierii romani fug ca de ciuma, ca zic ca romanii consuma prea mult. Am ales mai mult si pt. copil, ca daca isi doreste o inghetata, un suc, o prajitura sau un fruct sa mearga si sa-si ia singur cand doreste si poate si eu o bere in arsita verii.

Crede-ma nu sunt sovin dar sunt invidios pe bulgari, cum pot ei sa-ti ofere all inclusive si piscine la fiecare hotel iar noi nu putem.

Normal ca fiecare hotel are plusurile si minusurile lui influentate si de banul pe care-l platesti sau de manegementul hotelului dar daca vrem sa fim carcotasi le-am gasi si turcilor nod in papura.

Am vrut doar liniste, conditii mai bune, fara manele, fara gunoaie pe plaja, pt. ca afara le stim arunca la gunoi, fara tot felul de fitze, cozi si timp pierdut la restaurant.

Leniioni
[14.04.11 09:08:40]

Buna. As vrea sa te intreb daca exista wireless in hotel. Multumesc.

[14.04.11 15:34:57]

exista la parter, unde e receptia - gratuit!

[14.04.11 18:15:52]

Exista wireless la receptia hotelului si pe terasa acestuia care este la etajul 5 nu la parter. Intrarea in hotel se face pe la etajul 5 iar hotelul este construit cu fata spre mare si inspre jos astfel ca la intrare nu-ti dai seama unde este hotelul. De la receptie pana la parter este wireless dar numai in centru in jurul scarilor sau al liftului sau la barul de jos.

Leniioni
[17.04.11 10:33:07]

Multumesc pt. raspunsul prompt. Am uitat sa intreb daca exista piscina acoperita (mergem de Paste) si daca e incalzita. Multumesc.

[17.04.11 11:57:29]

La Dolphin Marina nu este piscina interioara dar fiind in Complex, poti intra la oricare hotel doresti din cele 5, iar la Grand Varna este piscina interioara si o ai gratuit.

[17.04.11 12:07:02]

PS. Un Paste fericit sa aveti si distractie placuta!!!

Ce bine de voi ca sunteti aproape de litoralul bulgaresc, am fi mers si noi dar din Oradea e departe pentru 2-3 zile, dar mergem la vara (sper).

La iesirea din complex ai un Strand Termal cu apa calda, daca doresti.

Sa ne scrii cum a fost cand te reintorci acasa

adynutza26, Flaviu, Leniioni, lupugrgt, mihaela_sb, VIO-or
Alte impresii din această RUBRICĂDolphin Marina Hotel: