ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.04.2024
DIN: Sibiu
ÎNSCRIS: 02.07.12
APR-2024
Solo
PREȚ SEJUR inclus in pret pachet sejur
cu AVIONUL (toate taxele incluse)
CAZARE ÎN DblStd
REGIM MASĂ DP
EXCELENT

la PMM* = 4950 INR

Vivanta Dwarka

Revenind în Delhi după circuitul din India am avut parte de ultima cazare. Cazarea care nu s-a lăsat cu nimic mai prejos decât celelalte mi-a plăcut în mod deosebit și mi-a rămas adânc în amintiri. Poate și din motive că aici m-am despărțit de India cu ocazia sejurului reușit din această lună. Dar hai să vedem cum este să stai la Vivanta Dwarka clasificat la 5 stele.

Despre Vivanta Dwarka

Lanțul hotelier indian Vivanta s-a înființat în 2010 și de atunci s-au construit 22 hoteluri. Vivanta New Delhi Dwarka este doar unul din acestea. Acest hotel din New Delhi și nu prea departe de aeroportul internațional (se aud avioane) este foarte confortabil. Camerele în sine se află pe doar 5 etaje dar sub sau deasupra acestor etaje se află un număr impresionant de spații comune confortabile, restaurante, săli de evenimente, baruri, 2 piscine, săli de sport, zonă spa, parcare subterană și multe altele. Hotelul dispune și de o zonă verde cu multă vegetație care înconjoară proprietatea.

Hotelul are o notă de 8 pe booking și o simulare de preț/noapte/cameră/2 persoane + mic dejun ne arată un preț de început de 504 lei. Denumirea a primit-o de la cartierul în care se află, Dwarka din New Delhi India.

Acces și împrejurimi

Avantajul hotelului este că se află aproape de aeroport dar în interior nu se aude absolut nimic, nici o decolare/aterizare/alte zgomote. Cartierul în care se află este unul select am văzut blocuri de locuințe frumoase, universități, alte instituții în jur.

Cât despre împrejurimile utile turistului în imediata proximitate (câteva sute de metri) se află restaurante, magazine, parcuri, stație de metrou. Dar obiectivele turistice pentru care se vizitează Delhi se află departe (de ex. Qutub Minar se află la 12 km, India Gate 17 km, altele poate și mai departe) Este nevoie de transfer pentru vizite turistice.

Adresa exactă a hotelului este :

Service Rd, Sector 21, Dwarka, New Delhi, Delhi, 110075, India

Structura hotelului

Hotelul are o formă rectangulară mai mult lungă decât lată și pare împărțit în 4 segmente. Așa cum am scris mai sus pe sub cele 5 etaje în care se află camerele sînt spații comune foarte generoase. În primul rând am observat înălțimea zonelor de recepție, aproape cât 3 etaje. Zona de curte din fața intrării este generoasă, autocare întregi pot face manevre pe acolo. În parcarea subterană se va pleca de acolo din zona din fața recepției.

La intrare există acel scaner de bagaje și rama scaner pentru turiști. Pe urmă bagajele vor ajunge în camere, trebuie doar marcate cu numărul camerei. Turiștii sînt pictați pe frunte de o angajată la intrare cu bindi acel punct care poartă mai toți indienii. Reprezintă și al treilea ochi, pe mine m-a ajutat să observ mai bine hotelul și să povestesc și vouă despre acesta :):):)

Lăsând gluma la o parte acel bindi de obicei se șterge la primul duș. Poate am uitat să menționez dar la toate locurile de cazare ne-a pictat o tanti cu câte un bindi.

La stânga de recepție se poate merge spre restaurantul principal și o sală de evenimente. La dreapta de recepție se va merge spre alte localuri, restaurante și baruri. Hotelul are în total 4 restaurante.

Una din piscine se află la ultimul etaj, precum și zona spa. În total hotelul are 2 piscine.

Camera

Aș acum am observat pe saituri toate camerele au un design deosebit. Din punct de vedere geometric domină triunghiurile, este o cameră cu triunghuri, o să vedeți în poze. Mie mi-a plăcut acest aspect futuristic și modern. Dar lipseau balcoanele și aici.

După intrare cu card, același card se introduce în fanta desemnată pentru electricitate. Pe hol o dată intrat am observat o sumedenie de butoane care asigură iluminația corespunzătoare, climatizarea și semnalarea la ușă cu: nu deranjați, sau rog curățenie. În dulapurile încăpătoare am observat toate accesoriile care nu lipseau la nici un loc de cazare și anume seiful, masa și fierul de călcat, păpucii de baie și halatele, umerașele, sacii de rufe, cremă și perie de pantofi.

În camera deosebită patul se află sub un triunghi iar noptierele comunică cu un raft iluminat și încastrat în perete pe de o parte și colțarul (bineînțeles tot în formă de triunghi) pe cealaltă parte. La pat se găsesc aceleași butoane care asigură toate pe ambele părți ale patului. În fața colțarului am observat și o măsuță.

Pe partea opusă cu paturile observăm un mobilier interesant dintr-o singură bucată și care urmează conturul peretelui. Dinspre hol începe cu un suport de bagaje și se întâlnește cu biroul care se află pe partea de fereastră. Sub mobilă găsim diferite spații de depozitare, frigiderul iar lângă biroul propriuzis o fantă în care se află o sumedenie de prize, mufe sau altele utile.

Setul de făcut, cafea/ceai tot aici se află, din frigider lipsea conținutul adică nu era minibar la dispoziție. Nu lipseau nici telefoanele 3 la număr (pat, birou și baie) iar pardoseala era acoperită cu o mochetă cu model elegantă și foarte curată. În cameră predominau culorile maronii deschise.

Baia m-a surprins, era placată integral cu plăci marmură de cca 2.5cm grosime, inclusiv sertarul încastrat în blatul de la chiuvetă era confecționat din aceste plăci. Aici în baie existau mai puține forme de triungi probabil din motive de spațiu. Dar era totul elegant, armăturile păreau noi, era cadă cu duș delimitat cu perete de sticlă. Consumabilele erau prosoape curate, săpun solid și lichid, șampoane, creme, alte accesorii. În această cameră am găsit atât prize indiene, europene cât și de SUA cu 110V. În baie mai era un uscător de păr.

Restaurantul

Un singur restaurant voi descrie aici că pe celelalte doar le-am vizitat scurt. Dar voi pune poze și cu acestea. În restaurantul în care am mâncat, vedeta serii (cel puțin pentru mine) a fost un cuptor de pizza. Era și funțională și ori de câte ori pizza se termina de pe tăvile cu autoservire se completa. Era și pizza vegetariană pe acolo. Mâncarea nu era expusă central ci în diferite zone dar ușor accesibile. În zona în care se afla cuptorul de pizza se aflau antreurile, gustările, salatele, ciorbele, condimentele.

Felurile principale erau frumos aliniate în oale de inox față în față cu bucătăria. Farfuriile se luau de jos de sub aceste oale. Un bucătar urmărea cu atenție servirea din spatele peretelui de sticlă și unde se afla bucătăria. Poate vroia să știe dacă se bucură oaspeții de mâncare. Eu m-am bucurat. Erau acolo de toate pentru toți, pentru vegetarieni pentru nevegetarieni, pentru hinduși, pentru musulmani, pentru toată lumea. Aveam acolo felurile doi pe bază de carne, pește, pui, miel, porc, fructe de mare. Garniturile aferente erau pe altă linie.

Deserturile aveau din nou un alt spațiu generos, erau multe și gustoase. Înghețata trona în câteva recipiente imense și era de 5 feluri. În apropiere de deserturi erau și fructele, multe și gustoase.

Apa de masă se punea la dispoziție dar restul de băuturi seara se plătea, la mic dejun nu. Așa era la toate locurile de cazare, la micul dejun era cafea, ceai, lapte, apă, sucuri iar seara doar apă. Costurile la diverse băuturi și aici era mare, berea, paharul de vin echivalent cu 25-30 lei, etc.

Alte zone

Am tras cu ochiul atât cât am avut timp la alte locuri din hotel, am intrat în baruri și restaurante, diferite zone de recepție, piscina. La sala de evenimente tocmai se desfășura o nuntă indiană, o nuntă de noapte. Credeți că am văzut ceva tradițional? Nici vorbă, era o nuntă ca la noi la oraș cu bărbați în costum și femei în rochii de ocazie, și muzica era modernă cu nimic de-a face cu tradițiile indiene. Dar cum am observat era o nuntă elegantă.

WIFI

La fel ca la alte cazări din India și aici la Vivante Dwarka internetul funcționa bine. Pentru acces era necesar introducerea numărului camerei și un cod primit de la recepție.

Cu acest articol finalizez maratonul cazărilor din India, și poate v-am deschis un pic apetitul la un asemenea sejur nu-i așa?

Călătorii plăcute

Trimis de AZE in 24.04.24 22:37:13
Validat / Publicat: 24.04.24 22:58:20
  • Alte destinații turistice prin care a fost: Europa

VIZUALIZĂRI: 273 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P17 Vivante Dwarka
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 4950.00 INR pe cameră

[24.04.24 22:56:21]

Mutat în rubrica "Vivanta New Delhi Hotel [Dwarka], NEW DELHI" (nou-creată pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CAZARE]

AZEPHONEAUTOR REVIEW
    [25.04.24 05:32:29]

@webmasterX: Da, acolo este

[25.04.24 06:20:04]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

[25.04.24 07:53:31]

@webmaster: mulțumesc

DOINITA
    [25.04.24 09:55:19]

Ce bine ca ti-au facut indienii cate un bindi! Cu trei ochi la purtator ai putut vedea si retine mai multe detalii si asa ne bucuram si noi, cei de acasa, de calatoria in India Trecand la treburi serioase, foarte frumos peste tot pe unde ne-ai purtat si astept cu interes tot ce va urma. Banuiesc ca abia de acum urmeaza ce e mai interesant si frumos...

Felicitari pentru vacantele alese!

[25.04.24 10:08:12]

@DOINITA: Bună ziua. Săptămâna viitoare încep să scriu despre obiectivele turistice văzute în India. De fapt ceea ce era în program. Din fericire programul de excursii umplea tot timpul nu prea a mai rămas timp pentru a vedea cîte ceva și pe cont propriu.

De și programul umplea tot timpul pot afirma că am văzut o minusculă parte din India. Dar atât cât să faci o idee era bine. Cred că spectacolul străzii, modul de viață a lor așa cum este (deoarece India nu este o țară care își ascunde problemele, și nici nu poate) a fost mai intereant pentru mine decât obiectivele turistice în sine.

Iar cazările cu acel grad de confort ridicat au fost excelente.Voi știți că eu pot merge și la cazări mult inferioare dar nu zic nu nici la acestea.

Mulțumesc pentru interesul acordat, ecou și vot.

doinafil
    [25.04.24 13:41:57]

Frumos, modern, elegant!

Nu știu dacă aceste trei calificative ale mele includ tot confortul de care trebuie să se bucure un turist.

Mi-a plăcut mult jocul de unghiuri între pereți și stâlpii de susținere din zona recepției și din cameră, dar și cel al mobilierului!

La fel de interesantă este și fațada hotelului, cu ferestrele ei în forme mai mult sau mai puțin geometrice! Se vede că arhitectului îi place jocul de forme!

Mă mir că mesele de la restaurant nu au formă triunghiulară

Nu ți-ai făcut un selfie cu un bindi pictat pe frunte, așa ca amintire?!

Felicitări și... ca de obicei...

[25.04.24 14:21:16]

@doinafil: Sărut mâna. Nu am nici un selfie cu bindi, eu în general nu fac din cele 4000 poze de India nu știu dacă am vreo 3-4 selfiuri.

Hotelul și stilul său arhitectural mi-a plăcut și mie, de asta am și subliniat acest aspect în articol. Au vrut să facă ceva deosebit și au reușit.

Mulțumesc pentru vizită, ecou și vot, doresc o zi faină

elenaadinaPHONE
    [25.04.24 18:36:12]

Faine și celelalte două cazări, dar asta îmi place cel mai mult!

E deosebită!

Nu credeam că India poate avea astfel de hoteluri!

Am mai auzit de la alte persoane că au avut cazări bune în India, dar ce am văzut în pozele tale sunt la un nivel superior, care mă duce cu gândul la Dubai, doar numărul etajelor sunt diferite!

Ce să zic, Felicitări pentru ce am citit până acum și pentru poze și aștept continuarea!

O parte din mine își dorește să ajungă în India, soțul nu este încă de acord, el punctează doar aspectele negative, dar nu se știe niciodată!

Poate îl voi convinge cu articolele publicate de tine!

[25.04.24 20:44:34]

@elenaadina: Cazările sînt unele aspecte pozitive pentru India. Cel puțin pentru noi europenii. Pe urmă voi știți că eu sînt obișnuit și cu cazări muuult mai modeste și acestea mi s-au părut excelente.

O altă latură pozitivă din India sînt obiectivele turistice și împrejurimile lor. Acolo de obiecei este mai curat, mai ordonat. Mai sînt anumite zone din orașe unde din nou arată foarte bine.

Dar restul așa cum este India de fapt este în sine obiectiv turistic. Cel puțin mie personal îmi place să observ strada, să văd oamenii și ce fac ei zi de zi. În afară de cele de văzut/turistice/etc și pentru asta m-am dus acolo.

elenaadinaPHONE
    [26.04.24 09:29:29]

@AZE:

Fiecare destinație este interesantă și frumoasă în felul ei, iar măiestria noastră de călător este de a ne bucura de călătoria în sine.

Important este că ai fost multumit de excursie și că te-a îmbogățit sufletește!

doinafil, DOINITA, elenaadina

• pagină generată în 0.077966928482056 sec