ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.04.2024
CAZARE ÎN Apartament
REGIM MASĂ faraMasa
EXCELENT

Au Cœur de Bruxelles Appartement, o cazare centrală la un preț bun

La sfârșitul lunii martie, începutul lui aprilie, mai precis între 31 martie și 4 aprilie, am petrecut un sejur în Bruxelles.

De ce Bruxelles?? Cu ani în urmă băiatul meu detașat două luni la Bruxelles a fost acolo, iar Belgia era pe o mai veche listă de vizite. În plus, în decembrie anul trecut, Wizz Air a avut o ofertă de nerefuzat, 97 euro (436 lei) două bilete dus, întors, fără locuri și fără bagaje la cală, pe ruta Craiova – Charleroi – Craiova.

Ne-am cazat doar în Bruxelles urmând ca prin împrejurimi să mergem cu mijloacele de transport în comun despre care citisem că circulă foarte bine și mi s-a și confirmat. Din împrejurimi voiam să văd neapărat Ghent (denumirea flamandă), mai voiam, funcție de disponibilități, să văd Brugge sau Waterloo, dar, acolo, am renunțat la ele, m-am axat pe oraș.

De la Pitești la Au Cœur de Bruxelles Appartement

Am plecat din Pitești cu autoturismul pe la ora 11 iar în jurul orei 12:30 eram la Parcarea Aeroportului, parcare deschisă non stop. Am mers jumătate de drum pe drumul expres, tronsonul II și III, celelalte am înțeles că ar fi gata anul viitor și atunci acest aeroport va fi ușor de abordat și pentru alte plecări. Nu rezervasem parcarea care se poate face pe site-ul Aeroportului aeroportcraiova.ro, erau locuri libere suficiente parcarea fiind destul de mare. Intrând în Aeroport am mers la Controlul de Securitate și având check-inul făcut am mers direct la Poarta de Îmbarcare fără să trecem pe la Controlul Pașapoartelor. Era prima zi a „României membră a Spațiului Schengen parțial” zborul nostru spre Bruxelles fiind prima decolare din „Aeroportul Craiova din Spațiul Schengen” iar operatorul împodobise Sala de Așteptare oferind călătorilor câteva obiecte inscripționate cu Aeroportul Craiova și Schengen, amintire a acestui eveniment.

La ora 14 părăseam, conform programului, Aeroportul, zborul a decurs normal și în jurul orei 15:45, ora Belgiei, aterizam în Charleroi, la peste 50 de kilometri de Bruxelles.

De aici am mers la Gare du Midi cu Shuttle bus la care cumpărasem de acasă, de pe site-ul flibco.com, tichete cu valabilitate de o zi cost 39,90 euro dus – întors de persoană, cu aproape 9 euro mai puțin decât costul cu avionul Wizz Air dus – întors. Știam programul autobuzelor și ne-am grăbit ajungând la acesta la ora 16 și fiind printre primii la coada regulată la care se așteaptă. Am urcat, după noi au venit alții și au așteptat autobuzul următor, timp prețios câștigat. Am mers circa 45 minute, era lejer fiind duminică și ziua de Paștele Catolic. Din gară am luat Metroul 3, cost tichet 2,60 euro, valabil o oră la orice mijloc de transport în comun, până la Gare du Brouckere și apoi pe jos, iar pe la ora 17 eram în Rue de Laeken unde aveam rezervată cazarea. Am sunat la interfon, ne-a răspuns o tânără care avea să fie gazda noastră și am fost conduși la apartament. Am discutat puțin, am primit cheile și ne-a lăsat singuri.

Întoarcerea am făcut-o în aceleași condiții dar în sens invers.

Bruxelles, localitate atestată documentar în jurul anului 700, cetate pe malul Zenei în secolul 10, devenit târg în secolul 11, a primit drepturi orășenești, inclusiv dreptul de a avea conducere proprie în anul 1229 fiind francofonizat masiv în secolele 19 – 20. În a doua jumătate a secolului 20 a devenit unul dintre cele mai cosmopolizate orașe din lume cu peste 60% din populație străini. Astăzi este una dintre cele trei capitale ale Uniunii Europene, este capitala Belgiei și sediul guvernului și parlamentului federal, capitala Flandrei și a comunităților franceză și flamandă, este capitala Regiunii Bruxelles.

Bruxelles este un mic oraș, în jur de 150.000 locuitori și circa 32 kilometri pătrați, uzual termenul Bruxelles se referă la Regiunea Bruxelles ce cuprinde 19 localități din jurul orașului Bruxelles, ocupă 162 kilometri pătrați și are peste un milion de locuitori.

Au Cœur de Bruxelles este un apartament situat la mansarda unei clădiri cu parter, două etaje și mansardă, deținută de o familie musulmană ce locuiește acolo. Se află pe Rue de Laeken 40 în Orașul Bruxelles. La fiecare nivel este câte un apartament, nu are lift iar scara ce urcă la nivelele superioare este destul de strâmtă și abruptă, dar are la fiecare nivel o platformă de odihnă. Cu un pat matrimonial și o canapea extensibilă poate găzdui 4 persoane.

Pe Booking are scorul 8,5 din peste 110 recenzii, WiFi-ul, Amplasarea și  Personalul fiind cele mai apreciate, Facilitățile cel mai puțin apreciate, probabil din cauza scărilor, tot așa apreciez și eu. Are telefon, prin el am comunicat verbal sau prin mesaje WhatsApp în limba franceză, dar tânăra cu care am interacționat vorbește și flamanda, engleza și limba lor maternă.

Se află la circa 250 de metri de Piața și Biserica Sf. Caterina iar Piața Mare și Primăria sunt la circa 800 de metri. Piața Luxemburg cu Clădirile Europene se află pe la 2 kilometri și jumătate. Până la Stațiile de Metrou St. Catherine și De Brouckere sunt cam 250 de metri. În zonă sunt mai multe terase, restaurante și magazine diverse.

Facilitățile oferite

Chek-in se face între orele 15 – 22, dar gazdele locuind acolo și solicitând ora sosirii acceptă și alte ore, iar check-out până la ora 12 dar se mai poate întârzia.

Anularea sau plata în avans depind de tipul cazării și se discută la efectuarea rezervării, are Wi-Fi bun ce nu se achită suplimentar, fumatul și organizarea de evenimente și petreceri nu sunt permise, animalele de companie nu sunt acceptate, funcție de disponibilitate se poate asigura la cerere un pat pentru copii sau un pat suplimentar. Nu are aer condiționat, nu a fost necesar, încălzirea se face cu calorifere electrice.

La solicitare asigură contra cost transferul la și de la aeroport dar nu asigură parcare.

Un minus, pentru o perioadă de timp, nu știu cât, îl prezintă Șantierul de vizavi care pe la 8 începea să prindă viață, pe noi nu ne-a deranjat, în jurul acestei ore noi plecam la plimbare întorcându-ne după ce șantierul își înceta activitatea. În dormitor nu se auzea niciun zgomot. În plus, Am Fost Acolo în perioada Paștelui Catolic când două zile nu s-a lucrat iar în celelalte două s-a lucrat într-un ritm destul de lent. Nu știu când se vor termina, se terminaseră demolările, dar suprafața eliberată este destul de mare.

Apartamentul este spațios, are 55 de metri pătrați, este suficient pentru un sejur plăcut și odihnitor. Se compune dintr-o cameră multifuncțională, un dormitor și baie, iar pentru cele 4 nopți am achitat, în total 2101 lei, circa 105 euro pe noapte.

Se intră direct în Camera mobilată cu tot ce trebuie pentru deconectare și odihnă, luat masa și somn. „Zona de odihnă și deconectare” are o Canapea extensibilă, imensă, bună și pentru dormit, a și fost folosită, lângă ea o Măsuță pentru lectura de la culcare și nesul de trezire și în fața ei, pe o comodă, un Televizor, iar „Zona pentru luat masa” o Masă cu patru Scaune. „Zona de bucătăreală” este echipată cu Ceainic electric și Filtru de cafea, Plită electrică și Combină frigorifică, Prăjitor de pâine și Cuptor cu microunde, Ustensile de bucătărie, tacâmuri, pahare, vase și veselă, am găsit ceai, cafea și zahăr, ulei și oțet, sare și alte condimente. Combina frigorifică foarte rece și-a făcut rapid datoria oferindu-ne spre hidratare o apă plată și o bere, cumpărate reci de la micul magazin aflat la parter.

Dormitorul are un Pat matrimonial comod și foarte mare, Noptiere și un Dulap încastrat în perete unde am găsit, suplimentar, pilotă și lenjerie de pat folosite la canapeaua din Camera de care vorbeam mai înainte. Am avut Masă și Fier de călcat, Uscător de rufe care nu au fost folosite

Baia are toate cele de trebuință, Cadă, Oglindă și Dulăpioare, Uscător de păr, Prosoape și Articole de igienă personală, totul fiind curat, bine întreținut. Mașina de spălat se ascundea într-un dulăpior din bucătărie.

Concluzii

A fost o cazare foarte bună pentru odihna zilnică, curată, cu un raport preț calitate bun, pe o stradă centrală, liniștită, puțin circulată. Singurul dezavantaj sunt scările înguste și abrupte pentru cei cu probleme de mișcare. M-am odihnit bine acolo și o recomand tuturor celor ce se cazează în Bruxelles și vor să viziteze orașul și împrejurimile.

Trimis de mprofeanu in 20.04.24 09:46:53
Validat / Publicat: 20.04.24 10:17:20
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BENELUX
  • Alte destinații turistice prin care a fost: Emiratele Arabe Unite, Qatar, China, Hong Kong, Japonia, Coreea de Sud, Thailanda, Singapore, Iordania, Israel, Iran, Turcia, Armenia, Georgia, Grecia, Muntenegru, Serbia, Bulgaria, Croația, Polonia, Slovacia, Slovenia, Italia, Spania, Germania, Franța, Portugalia, Sardinia, Sicilia, Cehia, Ungaria, Tenerife, Azore, Lituania, Letonia, Estonia, Finlanda, Elveția, Ungaria, Cehia, Rusia, Brazilia, Argentina, Uruguay

VIZUALIZĂRI: 280 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P18 Bruxelles, În Inima Bruxelles-ului un Superb Apartament, Dormitorul, Dulapul cu patru uși și două oglinzi

[20.04.24 10:16:11]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Apartamente regim hotelier în zona Bruxelles, BRUXELLES" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CAZARE]

[20.04.24 11:08:09]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

[23.04.24 18:09:56]

Arată tare ingrijit apartamentul; curat si cu mobila noua. Eu la Bruxelles am fost prin 2009, intr-un sejur mai lung cu cortul. A fost bine si la cort, dar nu central.

Astept cu nerabdare si impresiile de la Bruxelles, care pentru mine nu este tocmai in topul oraselor preferate vazute prin Europa; iar apartamentul e de tinut minte, fiind si curat si central

mprofeanuPHONEAUTOR REVIEW
[23.04.24 18:23:54]

@Adina - addcont: A fost o cazare bună, centrală, cu un preț bun pentru Bruxelles. Capitala Belgiei are multe obiective frumoase, nu avea însă flori deși era perioada lalelelor, doar în Parcul Jubileului am văzut lalele și ceva flori de primăvară în Parcul Bruxelles.

Mulțumesc frumos pentru vizită și ecou!

[23.04.24 18:29:35]

@mprofeanu: Am vizitat si noi cateva din obiectivele principale, unele m-au impresionat destul de mult; doar ca alte orase m-au impresionat mai tare.

Desi au trecut deja 15 ani de a vizita, gustul Gaufrelor cu capsuni si cicolata din centru e inca proaspat, freamatul stradutelor centrale la fel, si amintirea Mini Europa, pe vreme aceea nu vazusem asa multe orase reprezentate acolo.

Nici noi nu am prins pe nicaieri flori, desi am fost candva in iulie.

Antwerp, pe care l-am vizitat in continuare, mi-a placut mult mai mult. Acolo am gasit si flori si mult verde.

mprofeanuPHONEAUTOR REVIEW
[23.04.24 20:49:47]

@Adina - addcont: Ai perfectă dreptate când compari Bruxelles cu alte capitale, nu este prea deosebit, dar are farmecul lui, ciocolată de top, bere, gaufres.... Am vizitat magazinul Wittamer, off ce ciocolată, aici se putea cumpăra și la gramaj, am cumpărat câteva și a ieșit 2 euro bombonica. Vizavi, la Marcolini, trebuia să cumperi doar la cutiuță și era mult mai scumpă! Sper să scriu câte ceva pentru că l-am vizitat cam trei zile. Am fost la Ghent, și la fel ca tine care ai văzut Antwrep, mi-a plăcut mai mult....

Adina - addcont
Alte impresii din această RUBRICĂApartamente regim hotelier: