ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.03.2024
ÎNSCRIS: 13.04.17
MAR-2024
Cuplu

încărcat de pe telefon!

Trei orase belgiene in cinci zile

Vizita in trei orase belgiene

Cand vorbeam cu Alin despre Belgia mi se parea ceva ce nu ma atragea foarte tare, da, as fi mers, dar nu neaparat sa imi doresc musai.

Am gasit insa ceva bilete foarte ieftine din Cluj, cu Wizzair, ceea ce m-a facut sa ma hotarasc rapid sa facem city break ul de primavara din anul acesta, la Bruxelles.

Ca sa va zic exact, biletele au fost 111 euro dus-intors din Cluj la Charleroi Airport, care se afla la aproximativ o oră distanță de centrul capitalei.

Am avut un zbor de dimineață cu durata de doua ore si jumatate aproximativ, iar odata ajunsi in Belgia, am luat chiar din aeroport, cu reducere pentru ca am luat si returul, bilete pentru Flibco, autobuz ce face curse intre aeroport si Gare du Midi Bruxelles care este destul de aproape de centrul orașului. Calatoria asa cum va spuneam, a fost de aproximativ o ora.

Ajunsi la Gare du Midi, am mers spre hotel pe jos, 15 minute, hotelul aflandu-se undeva la jumătatea distanței dintre Gare de Midi si Gare Centrale Bruxelles (cam pe unde este si centrul orasului).

Vremea a fost cum credeam, ceva intre Anglia si Olanda, dar ok per total, am avut si putina ploaie, dar si putin soare, putina racoare, dar si putina primavara.

Prima zi, fiind zbor de dimineața, a fost plina. Pana sa fie gata camera (ne-au anuntat cand am putut sa ne cazam, normal era check in de la 3 pm), am dat o tura de centru si am mancat ceva. A picat perfect, pentru ca am vazut spectaculoasa Grand Place, moment in care am realizat ca subestimasem Bruxelles-ul. Arhitectura cladirilor este mai mult decat impozanta si impresionantă, curatenia, exact cum nu as fi zis, iar obiectivele turistice sunt pentru toate gusturile asa ca am avut de unde alege.

Prima zi astfel, am petrecut-o in centrul orasului. Am vazut Muzeul Orasului, aflat chiar in Grand Place, ne-am pozat cu celebra Primarie, am admirat modul in care toate detaliile arhitecturale o scot in evidență si ne-am bucurat de toate cladirile din împrejurimi.

Am vazut bineinteles si Muzeul Ciocolatei, unde am putut degusta dar si asista la o demostratie cum se fac celebrele praline belgiene.

Nu am ratat nici Muzeul Berii, tot in Grand Place, care e mai mult facut intr-un vechi birt, unde pentru doar 5 euro de persoana biletul, am primit un pahar de bere rece, la alegere, blonda sau bruna si ne-am asezat frumos la masa. Mi s-a parut o atmosfera placuta, prietenoasa si relaxanta. Am vazut bineinteles aici si in mare parte, cum se fabrica berea.

De obicei imi fac temele de acasa si asa am facut si acum, am avut o lista de restaurante, la unele chiar rezervare, sa mergem la punct fix si google ul m-a ajutat ca de fiecare data, reusind sa aleg bine, in functie de recenzii.

In Grand Place si pe stradutele adiacente sunt o gramada de restaurante si terase, braserii, de unde puteti alege. Nu mai spun de celebrii cartofi prajiti belgieni, sau de vafele cu diverse topping uri si bineinteles, ciocolata.

Nu am ratat inca din prima zi nici statuia Manenken Pis, celebru si prezent in toate vitrinile magazinelor de suveniruri.

Am lasat bagajul la hotel in cursul zilei si am revenit in centru, unde, am vizitat si una din catedralele Bruxelles-ului, Saint Michel. Este foarte aproape de centru si ne-a impresionat prin arhitectura sa si asemanarea cu Notre Dame.

In drumul spre catedrala, am admirat frumoasa gradina si parcul din zona palatului, chiar Palais numindu-se toata zona, unde este si o panorama si de unde se poate admira toata frumusețea orasului.

Ziua am incheiat-o cu o vizita la Muzeul de Arta din Bruxelles, mare, impozant si acesta, cu nenumarate opere de arta.

A doua zi fiind weekend inca, duminica mai exact si citind ca in weekend bilete de tren sunt la jumatate de pret, am ales sa o petrecem la Brugges, unde abia asteptam de cand luasem biletele de avion.

Am dat amandoi 36 euro dus-intors de la Gara Centrala. Totul a mers bine si usor, trenul curat dar destul de aglomerat si intr-o ora si jumatate am fost pe stradutele Brugges-ului.

Total diferit fata de Bruxelles, prima impresie. Minunat! Stradute multe, micute, dragute, cu piatra cubica, nenumarate parcuri, mici lacuri, lebede, rate, de poveste.

Micul dejun l-am luat tot asa la o brasserie foarte bine cotata pe google, am asteptat chiar 10-15 minute, dar a meritat.

Am mers tot asa in piata centrala, la fel de impozanta, cladirea Primariei si ea la fel de frumos lucrata si impunătoare, o catedrala mare fix in piata si un muzeu de istorie, dar diferit fata de cel din Bruxelles. Aici deja am avut parte de o poveste cu vrajitoare, undeva la granita dintre poveste si realitate, o experienta interesanta.

Colindand apoi stradutele de care nu ne mai saturam, am vazut la fix de unde putem luat barca sa ne plimbam pe canale, asa ca nu am stat pe ganduri. Plimbarea a durat 30 -40 minute si ne-a dus destul de mult, a fost un tur ghidat si o plimbare foarte placuta, putand admira orasul in toata splendoarea sa.

Am coborat din barca si am pornit spre un lacusor celebru care citisem ca era un loc romantic, are si o istorioara si unde sunt multe lebede, le-am admirat si bineinteles, pozat. Am intrat si la o manastire, Manastirea Sfantul Nicolae, fix de langa lac.

Am vizitat aici si cel mai vechi spital pastrat aproape de peste 800 ani si farmacia din apropierea lui, iar ziua am incheiat-o cu cina, tot asa, un loc minunat, recomandat de google😁

Mirosul de midii te insoteste pe toate stradutele din centrele istorice ale oraselor belgiene, exact cum imi inchipuiam cand citeam despre aceasta tara si preparatele culinare deosebite. Cert e ca se gasesc de toate, peste tot, pe langa fructe de mare, peste, au mancaruri traditionale cu carne de pui, vita, iepure si multe altele. Mie personal, la Brugges mi s-au parut cele mai bune restaurante.

Odata intorsi la Bruxelles, am pornit de la gara spre hotel si bine am dormit dupa asa o zi.

Ziua următoare am petrecut-o tot in Bruxelles, dar in cealalta parte a orasului, la celebrul atom, Atomium, unde este un parc imens. Se poate vizita, am intrat in atom si am urcat mult, am vazut foarte multe exponate, chiar impresionant mi s-a parut. Am luat un pachet care ne oferea posibilitatea sa vizitam si parcul Mini Europa aflat langa Atomium si Design Museum.

Parcul Mini Europa mi s-a prut incredibil si merita vazut, este incredibil de frumos. Am terminat partea aceasta de vizita cu Design Museum care era oricum inclus chiar si in biletul simplu pentru Atomium.

Intorsi in centru, am vrut demult sa vad muzeul Bancii Nationale si am pornit spre acesta. Intrarea a fost gratuita si mi s-a prut incredibil de bine ingrijit si pus la punct, o multitudine de exponate, explicatii, scurte istorioare, un muzeu educativ pentru copii si pentru adulti.

Ultima zi in Belgia am petrecut-o la Anvers sau Antverpeten. Obisnuiti cu trenul, totul a decurs foarte lejer, iar la gara, iar in tren, de data aceasta putin sub o ora si am ajuns la destinație. Gara din Anvers este impresionanta, chiar cuteam pe site-urile de calatorii despre ea, fiind inclusa in lista cu obiective turistice de vizitat.

Mai intai am luat micul dejun tot asa intr-un loc foarte frumos, aici deja simtitndu-se influentele tarii vecine, Olanda, deoarece se afla foarte aproape de granita.

Am mers pe jos spre Muzeul Modei, care mi s-a parut special, pentru ca nu peste tot am avut ocazia de un asa muzeu.

De mentionat ca e cel mai plin de terase si restaurante, peste tot, cat vedeam cu ochii, erau numai terase si restaurante. Este si mai mare ca Brugges, dar cladirile din centrul iatoric pastreaza acelasi aer medieval, fiind la fel de impozante. Pe acelasi tipar, am vazut piata centrala, Primaria, Catedrla Notre Dame aflata in centrul istoric si ne-am bucurat la fel de stradutele micute si cu cladiri care cereau sa fie pozate.

Am vazut apoi cetatea de pe malul raului ce strabate orasul. Muzee mai sunt, insa, unde am mai vrut sa intram, erau inchise martea. Ar mai fi fost grădina zoologica fix langa gara, dar am sarit de data aceasta si am ales sa stam pe o terasa in piata centrala la soare, dupa care, ne-am intors la Bruxelles unde am mai facut cateva ture pur si simplu sa ne bucuram de aerul de vacanta si peisaj, a doua zi fiind drumul de intoarcere spre casa.

Concluzionand, Belgia este mult mai frumoasa decat as fi crezut, merita din plin sa fie vizitata si mi se pare ca are o pozitie geografica foarte buna, putand sa se ajunga usor in Olanda sau Franta, asa ca pentru cei care stau mai mult timp in zona si vor sa vada cat mai multe, cred ca este de notat aceasta destinatie.

Trimis de Patrim in 28.03.24 16:05:23
Validat / Publicat: 28.03.24 18:47:00
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BENELUX

VIZUALIZĂRI: 343 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Patrim); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P20 Antwerp

[28.03.24 18:46:45]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Vacanța în Belgia, ADMINISTRATIVE" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: Descoperă Bruxelles şi împrejurimile]

corina79PHONE
[28.03.24 20:14:38]

Minunată descriere!!

Am pus pe listă această destinație!!

[28.03.24 20:17:57]

@corina79: multumesc! Ma bucur ca v-a placut si e pe lista ☺️

mihaelavoicu
[29.03.24 23:01:36]

După ce am scris un text kilometric, l-aș șters din greșeală și nu-l mai pot repeta. Ultima frază era o invitație de a vizita MIM - Muzeul Instrumentelor Muzicale într-o clădire Art Nouveau Old England, prin apropierea Muzeului de Arte. Cred că ați și văzut-o la exteriior.

Frunos mod de a vă petrece vacsanțele și multă sănătate vă doresc!

[30.03.24 06:41:05]

@mihaelavoicu: Da, am vrut sa vizitam acel muzeu pentru ca l-am vazut pe exterior si ne-a atras, dar din pacate, era tarziu cand am ajuns si inchisesera de vreo 10-15 minute. Nu am mai revenit următoarele zile in zona, dar cine stie... poate mai ajungem vreodata.

Multumim, asemenea! ☺️

doinafil
[30.03.24 12:37:45]

@Patrim: Foarte bun articolul! Felicitări!

Pozele sunt minunate! Ai un aparat de nota 10+! 👌

Marius 72PHONE
[30.03.24 21:24:26]

Felicitări pentru alegerea destinației de vacanță, deși nu e una prea atractivă pentru mulți.

Probabil pentru că nu se informează și preferă să aleagă ce destinații le pun agențiile de turism în față.

Am vizitat toate cele trei orașe menționate de tine și, pentru mine, clar Brugge e cel mai frumos chiar dacă l-am prins în perioada renovării centrului istoric.

Bruxelles mi s-a părut foarte murdar (nu îmi venea să cred ochilor când am văzut mormanele de gunoi așteptând să fie ridicate de pe străzi) și a fost singurul oraș din Vest în care Adriana a intrat în magazin iar eu am rămas afară să păzesc valizele, atât de nesigur și de temător mi s-a părut în jurul gării.

Plus numărul enorm de africani, dătător de sperieturi, aflați pe străzile din centru. De altfel, aeroportul din Bruxelles are cele mai multe zboruri din Europa spre Africa din câte știu eu.

La Anvers - sau Antwerpen - gara e senzațională, o operă de artă, iar orașul a devenit foarte bogat în Evul Mediu datorită comerțului cu diamante.

Ateliere și magazine se mai găsesc încă în zona centrală.

Un alt oraș superb este Gent, care rivalizează cu Brugge dar mai puțin promovat și care merită vizitat de către cei ce ajung prin zonă.

Încă o dată, felicitări!

[30.03.24 21:51:40]

@Marius 72: multumesc!

Asa este, multi nu se informează suficient sau chiar deloc si nu ajung in Belgia si e pacat. Inclusiv eu aveam o parere putin gresita, pana am inceput sa ma informez. De regula caut tot ce se poate, pana si locurile in care sa mancam si sa mergem la punct fix.

Asa e, putin am fost si eu tematoare in Bruxelles, dar nu a fost chiar asa rau cum imi imaginam si in fiecare dimineata era o armata de oameni care faceau curatenie, pentru ca seara, da, era mizerie destul de multa.

In final, a fost mai bine decat am crezut.

Gara din Anvers e incredibil de frumoasa, da.

Imi pare rau ca nu am ajuns la Gent, citisem si stiam de acest oras. Ar mai fi fost Waterloo pe lista, dar timpul fiind scurt, a trebuit sa alegem.

Poate data viitoare...

Numai bine!