ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.03.2024
REGIM MASĂ MD
BUN

Către satisfăcător

La mare, la soare

Citatul zilei - Dacă pleci la război roagă-te o dată; dacă te duci într-o călătorie pe mare, roagă-te de două ori; roagă-te neapărat de trei ori dacă ai de gând să te căsătorești - Proverb rusesc

Incursiunea noastre prin Ghana a continuat spre Elmina și spre Cape Coast! Aici am fost cazați la cel mai tare hotel din sejurul nostrum asta în mod special datorită amplasării de pe plajă, dar și a spațiilor comune.

Coconut Grove Beach Resort hotelul la care am stat doar o noapte din păcate. Acesta este situate chiar pe plajă, într-un complex cu diverse căsuțe. Toate camerele sunt la parter și propietatea dispune de spații generoase.

Evident loc de parcare există berechet. Recepția este situate chiar la intrarea în complex pe partea dreaptă. Acolo am avut ceva de așteptat până ni s-au făcut formalitățile de cazare. Camera pe care am primit-o era situate la câteva sute de metri de recepție. Nu a fost un așa mare impediment datorită în special grădinii foarte bine întreținute. Cam așa era acest complex, afară-I vopsit gardul și înăuntru e leopardul. Exagerez firește, doar că spațiul de cazare nu se ridica la nivelul grădinii și a spațiilor commune. Prin asta impresionează acest resort.

Dar să vorbesc un pic și despre camera. Aceasta era situate într-o căsuță cu etaj, la parter. Aveam o mică verandă la intrare. Camera era micuță și modest mobilată. Patul nu a fost foarte confortabil. Am avut tot un pat dublu destul de îngust. Mobilierul era de culoare neagră. Aveam un dulap de haine, o masa cu un scaun, două noptiere, un televizor LCD, un minifrigider, dar și un aer condiționat. Clasic.

Pe jos era gresie și niște mici covorașe, iar la fereastră aveam o draperie.

Camera de baie era modest utilată. Era dotată cu o cabină de duș și obiecte de igienă aveam doar strictul necesar, nimic ieșit din comun.

Partea tare a acestul complex erau spațiile commune. Grădina exotică era foarte bine întreținută, felicitări grădinarilor. Gazonul impecabil, tufișurile cu plante exotice, palmierii întregeau acest peisaj mirific. Existau în complex mai multe foișoare, băncuțe de tot felul, dar și leagăne.

Punctul maxim de atracție al acestui complex era piscina unde era și un bar și unde erau majoritatea clienților la relaxare. Erau mulți băștinași cu bani. Se vedea pe ei acest lucru. Acolo era și un bar de unde ne aprovizionam cu bere.

Inițial cum am ajuns am mers pe plajă să facem o baie în mare. Cei de la bar ne-au avertizat să nu intrăm în apă pentru că sunt curenți foarte mari și este foarte probabil să nu ne mai puttem întoarce. I-am ascultat firește. De abia a doua zi dimineața marea era mai liniștită și am putut să ne bălăcim în voie. Chiar și așa la reflux îți cam lua picioarele!!! Oricum plaja arăta într-un mare fel, o adevărată plajă exotică.

De plajă v-am povestit, de piscină la fel. Net exista și mergea mai bine în spațiile commune. În camera lipsea cu desăvârșire. Mic dejun am avut, dar nu a fost ceva extraordinary. Cam slăbuț, cum este cam peste tot prin zonă.

Seara am fost la o terasă să luăm cina. Nu am rezistat prea mult, deoarece ne lua vântul pe sus. Ne-am mutat la altă terasă, doar un picmai ferită de vânt. Aici și-au arătat limitele ospătariiși bucătarii complexului. După ce că am așteptat de ne-a venit rău mâncarea ne-au zăpăcit de tot comenzile și ni le-au adus îintr-un mod aleatoriu, gen supa după pește. În fine am acceptat ce și cum au adus, pentru că ne era foarte foame și nici nu vroiam să ne stricăm buna dispoziție.

În concluzie compexul hotelier arată într-un mare fel. Spațiile commune sunt de nota zece, camerele și condițiile de locuit cam de nota șapte, iar serviciile cam de nota șase. Sincer mi-ar fi plăcut săm stăm mai mult la acest resort, la mare, la soare, la plajă, dar fiind cu agenția a trebuit să respectăm programul impus. Avantaje și dezavantaje!!! Clar recomand acest resort hotelier.

Trimis de robert in 16.03.24 10:48:04
Validat / Publicat: 16.03.24 13:21:53
  • A fost prima sa vizită/vacanță în AFRICA [alte locuri]
  • Alte destinații turistice prin care a fost: Algeria, Argentina, Bahamas, Benin, Brazilia, Chile, China, Coasta de Fildeș, Cuba, Dubai, Egipt, Emiratele Arabe Unite, Etiopia, Europa, Gambia, Ghana, Guineea Bissau, Honduras, Hong Kong, India, Indonezia, Insulele Cayman, Jamaica, Kenya, Macao, Maldive, Mexic, Pakistan, Republica Dominicană, Rusia, Senegal, Sheychelles, Sri Lanka, SUA, Tanzania, Thailanda, Togo, Tunisia.

VIZUALIZĂRI: 166 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P20 prin grădină

[16.03.24 13:20:55]

Mutat în rubrica "Coconut Grove Beach Resort [Elmina], [ALTE ZONE]" (nou-creată pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CAZARE]

robertPHONEAUTOR REVIEW
[16.03.24 13:23:07]

@webmasterX: e ok mersi!

[16.03.24 15:20:47]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

robertPHONEAUTOR REVIEW
[16.03.24 18:01:40]