ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.03.2024
CAZARE ÎN DblStd
REGIM MASĂ MD
BUN

Primitor și intim

Pentru cea de a doua noapte de cazare a sejurului nostru prin Vest, am ales un hotel la periferia Vienei, aproape de autostrada, nu mai doream să intrăm în metropolă, sfera noastră de interes fiind McArthurGlen Designer Outlet Parndorf și Memorialul de la  Mauthausen.

O dată cu amurgul am intrat în orășelul Pressbaum, unde aveam rezervată o cameră cvadruplă la Pension Parzer Pressbaum bei Wien. Pressbaum este o localitate  din districtul                  St. Pölten-Land din  Austria Inferioară. Orașul este legat de renumele lui  Johannes Brahms, cel care a terminat aici la finele anilor 1800 unul dintre concertele sale pentru pian.

Localizare

Pensiunea este localizată la câteva sute de metri de autostradă, fiind foarte potrivită pentru cei ce sunt doar în tranzit și vor să evite traficul Vienei, într-o zonă verde, înconjurată de pomi falnici și de multă verdeață.

Am ajuns cu ajutorul Waze-ului, am parcat mașina în fața pensiunii și am urcat scările înflorite, spre recepție. Surpriză: la intrare, pe o măsuță, într-un plic cu numele nostru scris pe el, era cheia. Un proces de  preluare a cheilor  simplu și elegant, ce denotă ospitalitatea și încrederea specifică austriecilor. Prima impresie a fost foarte plăcută, ne-a impresionat curățenia, florile, liniștea, tihna. La câțiva pași de pensiune este o benzinărie și un magazin alimentar, fiindu-ne foarte cald și sete, ne-am cumpăat ceva de-ale udării gâturilor, apoi, după ce am explorat într-o plimbare orașul, am stat pe terasa pensiunii la o bere și o poveste cu copiii.

Camera de familie

Prima impresie pozitivă, dată și de aspectul inedit, specific zonei, al unei clădiri pictate pe exterior, cu flori bogate la geamuri,  s-a menținut și după ce am ajuns în cameră. Rezervasem o cameră de familie pentru 2 adulți și doi copii. Cine s-a cazat prin Austria, la pensiuni știe cum este conceptul, totul simplu, ușor ofilit, dar foarte curat. Am primit o cameră poziționată spre partea din spate a pensiunii. În apropiere este linia ferată, dar la ei trenurile sunt  silențioase, seara ne-am dat seama că vor trece trenurile pe acolo, dar nu am auzit peste noapte nici cel mai mic zgomot. Am avut câte două paturi de o persoană și un pat matrimonial extrem de confortabil, toate 3  îmbrăcate în  lenjerie superbă, de un alb strălucitor  de damasc. Mobilierul de lemn lăcuit era completat de o măsuță, câteva scaune, un dulap și comoda televizorului. Atmosfera întunecată este menținută la orele dimineții de draperii grele, muștar.

Baia un pic cam veche, destul de micuță, cu cabină de duș, nimic ieșit din comun,  curat, șampon și săpun la dispoziția turiștilor.  Nu se simte niciun fel de avariție.

Micul dejun

Întotdeauna în Austria căutăm cazare cu mic dejun inclus în preț, pentru că de fiecare dată a meritat, fiind delicios și bogat. Nici de data aceasta, gazdele noastre nu s-au dezmințit. Micul dejun a fost grozav, diversificat, cu produse de calitate, gustoase, brânzeturi, mezeluri, ceaiuri, unt, chifle, legume, dulcețuri, cacao, nutella,  cafeaua foarte bună se servea într-un termos pe care ți-l duceai la masă și te serveai. Micul dejun în sistem bufet suedez se poate lua și în sala de mese, și afară, pe terasa cu mese roz, îmbietoare.  Ne-am simțit regește!

Parcarea este inclusă în preț, se face în fața pensiunii, într-un fel de curticică protejată de exterior printr-un gărduleț, ceea ce ne-a făcut să ne lăsăm unele bagaje în mașină. Nu am avut evenimente neplăcute.

Wifi gratuit.

După ce am mâncat micul dejun, am lăsat în urmă cazarea noastră ce înconjurată de flori și am pornit spre o nouă destinație. În caz că vom trece vreodată din nou prin zonă, Pension Parzer Pressbaum bei Wien este un loc de  pe care îl vom lua în considerare pentru o eventuală cazare.

Călătorii de vis vă doresc!

Trimis de sunflower in 01.03.24 08:27:30
Validat / Publicat: 01.03.24 09:05:43
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AUSTRIA.
  • Alte destinații turistice prin care a fost: Ungaria toată ne place!

VIZUALIZĂRI: 161 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (sunflower); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Pension Parzer Pressbaum bei Wien, exteriorul
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 42.00 EUR pe cameră

[01.03.24 09:02:18]

Mutat în rubrica "Pension Familie Parzer [Pressbaum bei Wien], VIENA" (nou-creată pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CAZARE]

• SOCIALs