ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.02.2024
ÎNSCRIS: 26.08.23
FEB-2024
Cuplu

Duo Sevilla-Córdoba

Am găsit niște bilete de avion la un preț bun și am profitat de ocazie să călătorim în aceste 2 orașe spaniole în perioada 13-20 Feb 2024.

Am aterizat pe aeroportul din Sevilla cam pe la 10:30 ora locală și de aici am luat autobuzul EA care face legătura cu centrul până la stația Prado de San Sebastian.

Noi am luat în avans bilete de autobuz de la cunoscuta companie spaniolă ALSA pentru traseul Sevilla - Córdoba dus-întors, dar autobuzul pleca in jurul orei 15:00, deci mai aveam cateva ore până atunci.

Am profitat de acest prilej ca să facem o plimbare prin parcurile Prado San Sebastian, Maria Luisa, Plaza de América aflate unul lângă altul în continuarea locului unde ne-a lăsat autobuzul EA   (aici se află mai multe stații de autobuz, stație de tramvai și metrou).

Inițial ne propusesem să ajungem până la Muelle Delicias și să ne plimbăm puțin în acea zonă a fluviului Guadalquivir.

Dar ne-am oprit pe drum în Plaza de España și am rămas acolo destul de mult timp. TripAdvisor a calificat această piață drept una dintre cele mai frumoase din întreaga lume.

A fost proiectată de către marele arhitect sevillian Aníbal González ca un spatiu emblematic pentru a găzdui expoziția Iberoamericană din 1929. Este cea mai mare piață deschisă din Spania cu 50.000 mp și tot perimetrul său este străbătut de un canal pe care te poți plimba cu barca cu lungime de 515 m.

Pentru noi a fost o experiența super frumoasă. Era un loc însorit, plin de turisti, unii se plimbau cu bărcile pe canal, alții cu calești strălucitoare trase de cai falnici, ba am asistat și la un spectacol flamenco organizat de gitanos localnici în umbra grandioaselor arcade care formează zona de palat a acestui loc cu adevărat special.

Cum era chiar foarte cald și ne era foame, am plecat către stația de autobuze din Sevilla care se afla chiar în fața stației de oprire a autobuzului EA (aeroport). Drumul cu autobuzul a fost Ok, am facut cam 3 ore până în Córdoba.

Córdoba

Este  oras vechi, întemeiat de romani în sec 2 AC, fiind capitala provinciei Hispania Ulterior.

În timpul ocupației musulmane a peninsulei Iberice - pe timpul Califatului de Córdoba - a devenit orașul cel mai populat, instruit și opulent al Europei. În prezent este unul din orașele spaniole cu cele mai multe elemente incluse pe lista Patrimoniului Mondial UNESCO: mezquita - catedral, orașul califal Medina Azahara, centrul istoric și fiesta de los patios cordobeses (adica 4 elemente).

Obiective turistice din Córdoba

El Alcázar de los Reyes Cristianos

Caballerizas Reales

Barrio de San Basilio (se intră prin Puerta de Sevilla în această zonă pentru a vizita celebrele patios cordobeses)

Pentru cei care doresc să vadă mai multe astfel de curți interioare tipice, este recomandat  “El Festival de los Patios Cordobeses” care are loc în primele 2 săptămâni din luna Mai în fiecare an.

El Alcázar de los Reyes Cristianos

Podul roman peste fluviul Guadalquivir (aici este bine de venit și pentru a se vedea un apus splendid).  La unul dintre capetele podului (cel dinspre centrul istoric, se află “La puerta del Puente” . Aceasta, împreună cu Puerta de Sevilla și Puerta de Almodóvar, sunt singurele 3 porți istorice care s-au conservat până în prezent.

Mezquita - Catedral

De aici, într-o distanță cam de 450 m, se găsește “Puerta de Almodóvar” care este una dintre intrările în pitorescul cartier evreiesc - La Judería. Aici se pot vizita mai multe obiective turistice:

Casa Andalusi, Sinagoga, Zoco Municipal de Artesanía (centrul de artizanat), Capilla Mudéjar de San Bartolomé.

De la Puerta de Almodóvar pe Avenida Del Conde De Vallellano, la 400 metri distanță pe acest bulevard se află și un mercado gourmet (el mercado Victoria). Este un loc interesant și modern, dar nu are o varietate prea mare de locuri în care sa poți mânca.

Ceva mai sus de cartierul evreiesc se găsesc 2 piețe importante: Plaza de las Tendillas precum și imponenta Plaza de Las Corredera care este una din locurile emblematice din Córdoba, fiind și unica piață rectangulară din Andaluzia (aici este vorba de piețe mari monumentale - numite generic în Spania “plaza mayor” ).

Puțin mai sus de cele 2 piețe se află Templul Roman iar la 700 m distanță de acestea găsim Palacio de Viana (palatul marchizilor de Viana construit în sec 14 are 12 curți interioare - patios - precum și o minunată grădină, constituind o vizită foarte recomandată)

La poalele munților Sierra Moreno, pe valea râului Guadalquivir, la 15 Km  distanță de Córdoba se găsește Medina Azahara, vechiul oraș al-Andalus. Aici se poate ajunge cu un autobuz sau cu o excursie organizată de către una din agențiile din oraș, GetYourGuide, Viator etc.

Gastronomia Córdoba

japuta en adobo

berenjenas fritas con miel

pastel cordobés

Sevilla

Am cumparat pentru transport 2 carduri reîncărcabile care sunt valabile pentru 1 sau mai multe persoane. Tu intri și o lași pentru următorul, iar la autobuz validezi pentru fiecare călător.

- autobuze și linia de tramvai Metrocentro (linia T1): card “multiviaje recargable” care se poate încărca din 7 în 7 euro minim

- metrou: bonometro care se poate încărca din 10 în 10 euro minim

Când am fost noi (feb 2024) călătoriile în Sevilla - metrou și autobuz/tramvai erau subvenționate, și dacă îți cumperi aceste carduri prețul mediu este cam 40 eurocenti/1 călătorie/1 persoană.

Obiective turistice Sevilla

Pentru Real Alcazar nu am găsit bilete online disponible nici cu 2 săptămâni în avans și nu am vrut să mergem să stăm la cozi foarte mari pentru a cumpara intrarea fizică.

Catedrala și turnul Giralda deja le vizitasem într-o călătorie anterioară în urmă cu 7 ani.

Voi face o listă cu obiectivele vizitate de noi în cele 3 zile petrecute în superba capitală a Andaluziei.

Ziua 1 - zona centrul vechi

Calle Mateo Gago

Plaza de la Alianza

Plaza de Doña Elvira

Plaza de Santa Cruz

Balcon de Rosina din celebra opera Bărbierul din Sevilla aflat chiar la intrarea spre parcul Jardines de Murillo

Ziua 3 - Triana

Real Parroquia de Señora Santa Ana

Capilla de los Marineros

Mercado de Triana

Centro Cerámica Triana

Nu au lipsit nici plimbările pe promenada fluviului Guadalquivir și un foarte bun spectacol flamenco.

Pentru spectacol am cumpărat  biletele online încă din țară pentru că se epuizează foarte repede. Spectacolul se desfășoară în clădirea muzeului de Baile Flamenco și este bine sa veniți să ocupați din timp locuri mai în față (minim cu 30 minute înainte).

Gastronomia Sevilla

Fac de la început o mică precizare. În Spania, felurile de mâncare se elaborează în 3 variante, în special ținând cont de dimensiunea finală care ajunge pe masa clientului (nu este însă singurul criteriu de diviziune pe cele 3 categorii).

- tapas = startare (pret mediu 3 - 5 euro / 1 tapa)

- media ración =  jumatate de porție

- ración = porție întreagă, fel de mâncare principal (preț mediu 10 - 15 euro pentru 1 persoană)

Ofertele de tip media ración sunt mai puțin întâlnite, cele mai frecvente fiind tapas și ración.

Nu toate barurile și restaurantele au cele 3 variante, după cum nici nu sunt prezente pentru orice fel de preparat.

cazón aliñado

pescaíto frito

sopas frías (y gazpacho)

bacalao con salsa de tomate

soldaditos de Pavía

cortadillos de cidra

piñonate

Trimis de kemi27 in 25.02.24 12:44:02
Validat / Publicat: 25.02.24 14:05:26
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SPANIA.

VIZUALIZĂRI: 433 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (kemi27); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P11 Plaza de Doña Elvira

• Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Andaluzia: