ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.02.2024
CAZARE ÎN DblStd
REGIM MASĂ MD
REZONABIL

Simplitate nordică

De mult timp mi-am dorit să ajung în țările nordice, iar anul trecut 1 Mai muncitoresc mi-a oferit împlinirea unui vis, un city break la Copenhaga.  Civilizația lor era pentru mine un must see, de-a lungul anilor am devorat romane nordice, am vizionat cu aviditate filme nordice, fiind mereu atentă la tipologia oamenilor și la simplitatea cu care aleg să-și trăiască viața.

Sejurul petrecut la Copenhaga și o zi la Malmo, mi-au întărit opinia, îmi place Danemarca și Suedia, îmi place curățenia, spațiile simple, aerisite, lipsa de opulență, frumusețea lucrurilor practice.

Pentru cazare am dorit neaparat să avem micul dejun și să fim cât mai aproape de centru, iar aceste condiții le doream îndeplinite la un preț decent. Mai greu cu prețurile normale în capitala Danemarcei, dar am reusit totuși, zic eu, rezervarea făcând-o cu 3 luni în avans.

După câteva căutări m-am oprit asupra hostelului Danhostel Copenhagen City & Apartments situat în centrul orașului.

Hostelul este asemenea unui hotel de la noi, probabil că există și camere mari, în care pot sta mai multe persoane, noi am avut un pat matrimonial și un pat etajat, fiind cu fiul nostru cel mic. Hostelul este înalt, are 17 etaje, noi am fost cazati la etajul 5 spre încântarea copilului, care a putut vedea lumea mai mică, plimbându-se pe malul unuia dintre canale, pe bulevardul  H. C. Andersen, unde este așezată clădirea. Accesul se face cu liftul, dar noi am mai folosit și scările.

De la hotel am explorat fără probleme orașul, fiind foarte bine poziționat în raport cu obiectivele turistice.

După ce am făcut la recepție formalitățile de cazare ni s-a înmânat un card pentru micul dejun, pentru care am optat la fața locului, plătind în plus 13 euro de persoană. Inițial am plătit doar pentru o dimineață, urmând să ne orientăm în funcție de ceea ce ni se oferea. În ziua următoare am plătit și pentru celelalte două dimineți. Tot la check-in am primit lenjeria pentru paturile noastre pe care le-am îmbrăcat singuri, iar la plecare, tot noi am scos lenjeria și am pus-o într-un container mare, special amenajat pentru lenjerie folosită. Tot atunci ni s-au dat si prosoapele, totul înfoliat, curat, cu miros proaspăt. Ni s-a atras atenția că este interzis a se aduce în hostel orice tip de alimente sau de băuturi.

Camera noastră

Camerele sunt simpliste, find mobilate de un designer danez renumit, un anume Gubi. Atmosfera hostelului este tinerească, prietenoasă, extrem de vie. Am avut un pat matrimonial și un pat etajat, ambientul este alb, pe jos, parchet, un geam mare, cu vedere spre canalul navigabil și oraș. Fiecare pat are câte o priză pentru a putea fi încărcat telefonul și câte o veioză. Totul extrem de simplu, dar  curat. In cameră am mai avut o etajeră lipită de perete, la baza unei oglinzi și două scaune. Dulap nu este, noi am folosit pentru depozitare patul de la etaj.  La geam, draperii negre, groase, opacizante. Iluminatul în cameră era asigurat de câteva spoturi aplicate pe tavan. La intrare, în micul hol, un cuier încăpător pentru noi 3. Nu este balcon.

Baia destul de mare, tot în nuanțe deschise, alburii, cu duș, toaletă și chiuvetă, s-a oferit hârtie igienică, prosoape și săpun. Apă caldă nonstop, fară niciun fel de probleme legate de mirosuri neplăcute.

Facilități

La parter există un bar, plin ochi, în orice moment al zilei, în zona barului dimineața se servea micul dejun în sistem bufet suedez. La subsol este o zonă de spălătorie pentru oaspeți și de bucătărie unde cei dornici își puteau prepara ceva de mâncare, noi doar am coborât spre a vedea, de curiozitate cum arată, tot acolo este o sală de jocuri pentru copii, biliard, fotbal de masă, o toaletă foarte interesantă, vopsită toată în roșu.  Wifi a fost gratuit, a functionat ceas! De la bar se putea cumpăra și câte ceva de mâncare și băuturi. Există serviciu de închiriere biciclete, la recepție. Căldura în cameră am reglat-o noi, dintr-un termostat. Simplu și confortabil.

Micul dejun

A fost abundent, gustos, variat, o cafea bună, ne-a plăcut. Preparatele clasice cunoscute, ouă, mezeluri, brânzeturi, unt, produse de patiserie, de panificație, cereale,   somon, pateuri, legume. Însăăăăă... aici am văzut pentru prima dată insecte! Erau două borcane, unul cu greieri și unul cu ceva larve! Nu ne-am aventurat! În cele 3 dimineți nu am văzut pe nimeni dornic de astfel de delicatese! Sala de la micul dejun era foarte faină, tinerească!

Peronal foarte amabil.

În concluzie, am avut parte de o cazare simplă, la un preț rezonabil pentru Copenhaga, nu ne-a lipsit nimic, nu am avut parte de lux, ci de simplitate.

Trimis de sunflower in 18.02.24 18:54:40
Validat / Publicat: 18.02.24 19:18:35
  • A fost prima sa vizită/vacanță în ȚĂRILE SCANDINAVE
  • Alte destinații turistice prin care a fost: Ungaria toată ne place!

VIZUALIZĂRI: 329 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (sunflower); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P03 Danhostel Copenhagen City & Apartments, împrejurimi
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20800 PMA (din 16 voturi)

[18.02.24 19:15:41]

Mutat în rubrica "Danhostel Copenhagen City, COPENHAGA" (nou-creată pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CAZARE]

[18.02.24 19:47:42]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

doinafil
[18.02.24 21:31:26]

@sunflower: Îmi pare rău că nu m-am abonat cu mai mult timp în urmă la articolele tale, și-asta pentru că îmi place cum scrii și cum povestești despre locurile pe unde ai fost și ceea ce văzut! 👌

Am fost și noi în Țările nordice, într-un circuit de vreo 16 zile, cu autocarul. A fost un maraton greu, pentru mine și soțul meu @msnd, chiar obositor la cei 73 de ani ai noștri.

N-am regretat, însă, pentru că mi-am făcut o părere - cât de cât - despre oamenii și obiectivele turistice văzute, chiar dacă ghidul a scos sufletele din noi cu graba lui

În periplul nostru nu se putea ocoli Copenhaga, care m-a încântat! Am văzut-o și noi pe „mica sirenă” și mi-a plăcut! Avem acasă o mică reproducere a ei, de-aceea m-a mirat statuia în mărime naturală, pe care - nu știu de ce - mi-o imaginam mult mai mare.

Nordicii sunt diferiți de europenii din sud, chiar și prin faptul că pot locui în zone mai reci, pe care nu le agreez!

Te felicit pentru scriere și descriere! 👋Aștept să citesc următoarele review-uri!

doinafil