ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.12.2023
Prieteni
EXCELENT

la PMM* = 840 AED

Sofitel Dubai Jumeirah Beach

Pentru ca vroiam sa vad si sa revad anumite obiective din Dubai (desi experienta de data trecuta de la Millennium Place Dubai Marina a fost extrem de neplacuta) am inceput sa caut din nou un hotel. Bineinteles, tot aproape de plaja dar aproape si de mijloacele de transport

Am gasit 2 hoteluri, Sofitel si Movenpick, ambele in zona Jumeirah Beach care corespundeau dorintelor mele (nu si financiar, insa ????) dar zona era prea frumoasa

Pentru ca amandoua aveau review-uri foarte bune, erau si aproape de plaja, am trimis mail-uri cu o intrebare simpla... Intr-o jumatate de ora, mi-a raspuns o romanca, directoare de marketing la Sofitel care mi-a dat toate detaliile despre camere, despre masa (ramasesem marcata de cina de la Millennium) plus programul mijloacelor de transport gratuite de la hotel.

De la cel de-al doilea, Movenpick, nu am primit raspuns nici pana astazi!

Hotelul se afla chiar pe faleza, impunator, aproape de harmalaia care incepea cam dupa orele 8-9 seara si tinea pana dimineata

La intrare ne-a intampinat un angajat care ne-a condus la receptie unde receptionerul ne-a luat documentele, cardul de debit din care au retinut o garantie si ne-a dat cheia de la camera

Rezervasem camera sea side view dar ne-am trezit cu o vedere extraordinara la mare si la Ain Dubai... Bianca ne daduse o camera la etajul 14 cu full sea view

Plaja fiind foarte aproape, ne-am grabit sa ajungem ca sa nu apuna soarele.

Am coborat pana la etajul 1, la spa, unde am primit fiecare cate o sacosa cu un prosop si o sticla cu apa; totodata iti ofereau si o umbrela pentru plaja si un fel de saltea pe care sa pui prosopul

In marea calda, extrem de calda ne-am balacit pana a apus soarele si s-au aprins luminile in Marina Dubai.

Am luat demipensiune deoarece aflasem ca mancarea era delicioasa si, surpriza, am avut apa plata, apa minerala, lapte de capra si diverse sucuri naturale incluse si la masa de seara.

Atat la micul dejun cat si la cina era mancare arabeasca si europeana. fructele exotice, baclavalele erau nelipsite precum si nenumarate feluri de branza, shaorme, marshmallows infipte in bete, fantana cu ciocolata, multe, multe feluri de paine si lipii, alune, curmale …. un adevarat dezmat

La masa erai servit cu diverse feluri de cafea si cu ceai. Apa minerala precum si sucurile naturale ti le luai tu.

La acelasi etaj cu restaurantul era si o cafenea si un bar dar cu preturi cam piperate.

A doua zi dimineata, ne-am intalnit si cu Bianca careia i-am multumit pentru primire si pentru camera si care ne-a spus ca suntem oricand bineveniti in Dubai si mai ales la Sofitel

Piscina hotelului era cam mica dar atata vreme cat plaja era aproape, pentru noi nu a fost niciun inconvenient. Era si un bar langa piscina dar tot mititel

In jurul hotelului nu erau supermarketuri dar eu stiam de cel de langa Millenium Place (unde erau preturi rezonabile) si de vreo 2,3 ori am mers acolo sa cumparam bere... in rest, la hotel, si dimineata si seara, aveam de toate.

Din fata hotelului, de 3 ori pe zi, pleca un shuttle bus free spre Mall of the Emirates, spre Nakheel Mall unde se afla si THE VIEW si apoi mai departe spre THE POINTE unde am facut poze splendide cu hotelul Atlantis, The Palm, in fundal.

Desi putin cam prea scump, hotelul a fost pentru mine o oaza de vis... camera curatata extrem de meticulos si aranjata in fiecare zi cu tot felul de figurine, mancare arabeasca delicioasa, transport gratuit spre 2 mall-uri, statia de tramvai in spatele hotelului iar in fata lui si una dintre opririle "hop-and-off" bus iar... cand ne intorceam la hotel, mai devreme sau mai tarziu, ce ne puteam dori mai mult decat "sa ne bagam picioarele" in Golful Persic...

Trimis de artemisa24 in 16.12.23 18:05:28
Validat / Publicat: 16.12.23 21:27:28
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ORIENTUL MIJLOCIU. A mai fost în/la: Dubai Marina

VIZUALIZĂRI: 286 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (artemisa24); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P09 parcul de distractii din fata Sofitel
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 840.00 AED pe cameră

[16.12.23 21:26:08]

Mutat în rubrica "Sofitel Dubai Jumeirah Beach Hotel, DUBAI" (nou-creată pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CAZARE]

artemisa24AUTOR REVIEW
    [16.12.23 22:42:31]

@webmasterX: da, e bine

[16.12.23 23:49:47]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

[17.12.23 21:09:19]

• SOCIALs