ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.07.2010
DIN: Campina
ÎNSCRIS: 06.09.08
JUL-2010

Frumos, elegant si potrivit pt familii cu copii

Vara asta am zis sa incercam si Bulgaria, mai ales ca vroiam sa valorific premiul castigat pe AFA:) si anume un sejur la Sol Palace Nessebar 5 stele. Intamplarea a facut ca si prietenii nostri comuni cu care vroiam sa mergem sa isi rezerve la acelasi hotel. Asa ca intre 1 si 8 iulie 2010 ne-am aflat la acest hotel, foarte frumos si elegant, parca nu eram doar in Bulgaria. Are un aer aparte, este f spatios inca de cand intri la receptie, holuri largi si aerisite, la fel si terasa. Problema a fost la parcare pt ca nu existau locuri in interior insa pt 10 euro dati la portar am gasit un loc chiar langa fantana din fata, langa ghereta portarului, asa ca a fost in siguranta.

Ce nu mi-a mai placut a fost faptul ca am luat camera cu "park view" pt ca m-am gandit ca nu are rost sa dau vreo 100 de euro in plus pt a vedea marea, mai ales ca mi s-a spus ca daca esti cazat la un etaj inferior e posibil sa vezi doar pomi, asa ca m-am gandit ca o sa vad un parc verde... nu a fost chiar asa... de fapt aveam in fata chiar un acoperis (am stat la etaj 2) si in rest vedeam parcarea. Punctul forte a fost ca ne puteam verifica masina, daca mai e sau: D.

Chiar vroiam sa fac o sugestie celor de la hotel sa numeasca aceste camere "parking view" ar fi muuultt mai potrivit, intrucat atat parcul, pajistea, piscina si implicit marea sunt pe aceeasi parte: D, deci...

Cand am ajuns nu am putut fi cazati imediat caci chek in-ul se face la ora 14. 00 si noi am ajuns la 11. 30. Camerele nu erau gata asa ca am stat si ne-am plimbat prin resort. Pe la 13. 00 ne-am cazat insa nu au vrut sa ne dea bratari, asta ca sa nu putem lua pranzul (desi cred ca se putea), insa am mancat cate ceva la pool bar.

In plimbarea noastra am zis "hai sa vedem cum arata marea si plaja"... a fost un mic soc... pelanga ca era distanta de la hotel la plaja, trebuie strabatuta toata pajistea, apoi coborate niste scari de fier, ... am gasit o fasie de 2 metri latime plina ochi de umbrele, sezlonguri, oameni, in apa puzderie de lume, ce mai! ca la noi la litoral. Eu obisnuita cu plajele pustii din grecia am avut un mic soc. Marea era cam verde... de la alge... In schimb in partea stanga a hotelului am gasit o plaja mult mai lata, cu nispi fin si apa curata si limpede. Pt cei care ati fost sau mergeti este cea din fata acelui hotel rosu care se construieste acum. Totul se plateste pe aceste plaje. Mai sunt de asemenea, amenajate sub pini 2 plaje unde setul de plaja e gtratis si bauturile de la bar. Sunt ale hotelului, insa trebuie sa te deplasezi destul pana la mare.

Poti inchiria hidrobiciclete, caiac, o chestie ca un hidroavion, am vazut si banana, etc... e si o doamna care face masaj chiar pe maulul marii. Apa a fost ok, calda si f curata spre surprinderea mea.

De mancare ce sa va zic? avand in vedere ca nu prea sunt o mancacioasa, mi s-a parut ok, aveai ce alege, parca dimineata era mai greu dar pt mine. Mezelurile oribile, cafeaua cam nasoala, sucurile asa si asa. Dar nu se moare de foame iar gustul e apropiat de al nostru. La pool bar era tot timpul ceva de mancare: pizza, gratar de peste, chiftelute, cartofi prajiti, apa, suc, bere, cocktailuri, gin, etc... Vinul din restaurant ear bunut. In concluzie mancarea a fost ok. Erau foarte dragute corturile unde se lua masa.

Mi-au placut f mult piscinele, cea de la Palace f mare si curata, puteai sta si la umbra pe pajiste, animatia nu mi s-a parut foarte buna dar mergea. Am fost o singura data la club salsa dance, dragut si distractiv. Seara era spectacol pt copii (erau zeci de copii care dansau, cantau, se jucau), apoi specatcol pt adulti. Pe unele le-am vazut in Turcia, se pare ca sunt comune. Dupa fiecare spectacol se facea un fel de club dance cu animatorii, era facut prima data dansul de sezon al resortului si apoi dansuri cunsocute care se pot face la comun, gen macarena, dansul pinguinului, aserje... etc. Chiar in prima seara a sejurului nostru, a fost un spectacol gen "quizz", erau intrebari legate de muzica, film si am castigat: D, o sticla cu vin si o reducere la spa.

Erau f multi romani, cred ca proportia era de 90%. Unii prost crescuti de genul carora se baga in fata la rand in loc sa stea la coada ca toata lumea, stateau in fata liftului si nu mai puteai cobori... chestii de genul asta.

Curatenia era ok in camere, zilnic se facea asta daca nu erai in camera si nu putea sa faca. O singura zi nu a facut pt ca au intarziat si cand au venit dupa amiaza sotul era la dormit. Pt unii faceau si "chestii" din prosoape, noua nu ne-au facut niciodata.

Camerele sunt f mari, baia la fel, are si cada si cabina de dus. Pt 5 stele ar fi trebuit sa aiba si halat si papuci dar... asta e! Balcon destul de mare. Cele de la etajul 7 sunt si mai mari.

Internetul este gratuit (cineva de aici mi-a zis ca se plateste), doar ca nu merge si in camere (nu mereu), doar la lobby si piscina.

Dupa ora 23. 00 toate bauturile se platesc chiar daca esti la AI. Si chiar se uita la ceas sa vada daca ai depasit ora. : D

La tobogane nu am fost decat sa fac poze dar prietenii au fost si au zis ca alea nu-s tobogane. De fapt e unul in curba mai mare si 2 f mici. Ei faceau comparatie cu cele din Turcia.

Per ansamblu, este un hotel f cochet, elegant, curat, potrivit celor care au si copii dar si celor singuri, pt relaxare.

Intr-o zi am fost si in Nessebarul vechi dar asta va fi intr-o relatare separata plus poze aferente. Pana atunci va las sa va delectati cu poze de la hotel. Din 800 de poze sper sa selectez pe cele mai reprezentative.

Trimis de Delphinash in 22.07.10 15:41:04
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 4612 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Delphinash); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 intrarea in hotel

pepsi70ro
    [22.07.10 16:18:28]

Felicitari pentru vacanta reusita si pentru multitudinea de detalii oferite. Cu adevarat foarte util, bravo!

[22.07.10 16:21:31]

Merci, merci dle Pepsi ) As mai fi scris dar sunt la munca

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
    [22.07.10 17:58:53]

Foarte frumos, ma gandeam la voi ca trebuie sa va intoarceti de la Sol si chiar eram foarte curios ce parere ai la intoarcere. Cred ca ati avut o vacanta frumoasa si reusita, sper, te astept si cu urmarea, Nessebarul fiind locul meu preferat din BG.

[22.07.10 18:03:22]

daaaa, am si poze de la nessebarul vechi. De fapt asta a fost atractia sejurului, in rest cam plictisitor.

dannek
    [23.07.10 00:19:08]

@Delphinash

Felicitari pentru concediul reusit daca stergem mincarea si plaja de pe lista!

[23.07.10 09:41:16]

Nu le stergem ca pana la urma si plaja si mancarea au fost ok. Atata tmp cat am simtit nisip sub picioare a fost ok.

almona
    [04.08.10 10:47:13]

Te-ai intors exact cand am plecat eu si n-am apucat decat acum sa vad ce ai scris.

Imi place ca esti optimista si iei partea buna din vacanta care pare sa nu se compare cu cele anterioare din destinatia noastra de suflet

Felicitari si un vot maaaaaaaaare.

[04.08.10 17:12:03]

Merci almona Intra-devar nu se poate compara bulgaria cu grecia si nicicand cu thassos insa a fost destul de ok, per ansamblu. Nu stiu insa daca m-as mai intoarce asa cum am facut cu thassosul unde am fost 4 ani la rand. Anul asta insa "pas" ((

VIO
    [04.02.11 18:01:04]

buna,

Am si eu o mica intrebare pe plaja sezlongurile se platesc oare?pt ca nu sunt ff lamurita de aspectul asta si daca stie cineva privitor la camerele duble standard daca exista o diferenta ca si confort sau altele pt ca am pareri diferite, unii spun ca unele sunt mai mari iar altele mai mici, vreau sa ma lamureasca cineva clar asupra acestui lucru.

Am vazut ca si tu ai scris aici ,ca fata de etajul superior sunt diferente si cum pana mea ne dam seama, ce ar trebui sa cerem la receptie sa nu nimerim ceva ce nu va fi poate pe placul nostru.

Eu voi face o rezervare prin turoperator german si nu stiu la ce sa ma astept pt ca voi opta pt camera cu vedere la park, ideea este sa stiu ce sa spun la receptie sa nu ma trezesc cu vreo camera cine stie unde si care sa nu-mi placa.

mercic anticipat

[04.02.11 18:20:11]

pe plaja sezlongurile se plateau, parca 6 leva cu umbrela nu mai tin minte exact. poti sta gratis la plaja amenajata sub pini, unde poti si consuma de la bar doar ca trebuie sa mergi pana la apa mai mult.

La receptie vei avea camera deja stabilita, e mai greu sa schimbi dar poti incerca in masura in care au liber. ma gandesc ca poti cere un etaj superior ca privelistea sa fie mai frumoasa dar atata timp cat ai vedere la parc privelistea... nu prea e. Singurul avantaj este ca iti poti urmari masina in parcare, daca mai e sau nu mai e: D

O miscare inteligenta ar fi sa iei o camera pe colt (noi ne-am prins tarziu si nu am mai avut chef sa schimbam), de acolo vezi o parte din mare si din psicina. dar nu as stii ce sa iti spun sa ceri, ce numar de camera.

Eu cred ca am stat intr-o dubla standard. era suficient de mare, pat imens, o canapea micuta, balcon marisor, baie mare. camera a fost super. Eu cred ca iti va placea camera oricare ar fi ea. In pozele puse mine ai sa vezi exact privelistea dinspre "parc".

vacanta placuta!

VIO
    [05.02.11 13:55:29]

Buna, mercic pt raspunsul eficient dar intreb inca ceva ai spus ca sezlongul costa undeva la 6leva de persoana cred cu umbrela sau ca in SUNNY BEACH la 2sezlonguri iti oferea o umbrela si te costa undeva la 21leva toate trei?

Umbrela se plateste separat sau este inclusa in cei 6leva? nu prea pricep... ar fi sa zicem un 12leva/2sezlonguri cu tot cu o umbrela? ... as fi ff interesata sa-mi raspunda cineva mai concret din cei care au fost in locatie...

Iar privitor la camera m-am linistit cat de cat, deoarece stiu din surse sigure de la diferite agentii ca asa este sunt mici diferente la camere ca si marime, totusi ceea ce nu stiu este daca difera mobilierul si daca in camera este ok si ma refer la faptul ca nu suport ca sa existe miros de mobilier si stiti la ce ma refer... fiind 5* cred ca nu o sa am probleme... dar pot spune ca din pozele urmarite pe diferite situri exista o diferenta destul de evidenta intre ROYAL PALACE MARINA de 5* din DUNI RESORT si acesta dar voi vedea acolo la fata locului ce si cum... pana atunci cred ca este o optiune ff buna la pretul platit in momentul asta cu scadent integral la 28.02.2011 pt camera dubla standard.

Mai am o mica obiectiune sunt curioasa daca la baruri au pliant cu ceea ce se serveste ca si combinatii de cockteiluri asa cum au in DUNI RESORT sau iti prepara ei ceea ce doresti? ... si daca este adevarat ca restaurantul este neincapator pt toti turistii sa zicem la o anumita data in locatie, si esti nevoit sa astepti sa se elibereze o masa pt a lua loc? ... cam aiurea? si in perioada in care a-ti fost voi cat ar fi ca si procent de romani in locatie si ceea ce iara nu stiu .... unde ar fi ca si amplasament acest hotel la intrarea din statiune sau ?pt ca noi am vizitat anul trecut statiunea NESSEBAR si nu am idee pe unde ar fi ca si locatie?

[05.02.11 20:52:44]

Chiar nu mai stiu cum era pretul la sezlong... uneori preferam sa stam direct pe nisip (dupa amiaza mai stateam si gratis uneori). Cred ca era totusi 6 leva un sezlong si umbrela dar nu bag mana in foc. Am stat destul de mult la piscina pt ca era prea mult de mers pana la plaja (desi urasc sa stau la piscina).

In camera mobilierul era modern, nu mirosea a nimic.

La barul de la piscina aveau cockteiluri gata facute, adica nu cred ca puteai cere orice, eu nu prea beau asa ceva. Dar gasesti cam tot ce vrei. Partea proasta e ca barurile se inchid pr all inclusive la ora 23.00 fix, dar fix: D Duapa ora asta platesti.

in restaurant noi am avut mereu loc, stateam de obicei afara. Era full in perioada in care am fost noi, romani in proportie de 90%. Am intalnit chiar oameni din propriul oras, fosti colegi de scoala pe care nu ii mai vazusem in oras dar i-am vazut acolo, etc. Deci lumea e mica: D

Ca si amplasament... greu de zis, stau prost la orientare. Nici nu stiu exact cand am intart in statiune, erau nioste hoteluri scria nessebar dar... nu am mers f mult. oricum se vede scris mare SOL...

cosminap
    [05.02.11 21:10:54]

Cele trei hoteluri sunt amplasate spre iesirea din Nessebar. Noi am urmarit indicatoarele si... tare prost am nimerit!!! Nu ar fi indicat sa faci stanga in intersectia semaforizata in care sunt indicatoarele cu Nessebar-ul pentru ca ajungi in oras si-i tare complicat. La plecare am iesit... pe partea cealalta si mi s-a parut mult mai simplu. Concediu la fel de placut cum am avut si noi acolo!!!

cosminap, dannek, Delphinash, ionescunic, VIO
    Alte impresii din această RUBRICĂSol Nessebar Palace Resort: