ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.11.2023
JUN-2023
Prieteni
REZONABIL

Hotel KETO 3* Podgorica Muntenegru

A treia cazare din circuitul Bosnia Albania a fost la hotelul KETO din Podgorica în Muntenegru.

Dupa vizita în Dubrovnik si timp mult pierdut la vama am trecut frontiera în Muntenegru spre cel mai sudic fiord din Europa, Boka Kotorska la marea Adriatica. Traversarea nu a durat mult, apoi drumul a continuat spre capitala Muntenegru, Podgorica. Muntenegru are o suprafata de 13 812 km si doar aprox 620 000 de locuitori.

Înainte de a merge la hotel am vizitat Catedrala Învierii lui Hristos din Podgorica, o catedrala ortodoxa in stil bizantin, apoi grupul a fost împartit în doua pentru cazare, noi fiind repartizati la hotelul Keto.

Camera primita a fost la mansarda! , nu e prima data când repartizarea în camera se face de sus în jos… câteodata e de-a dreptul enervant. Ce sa spun despre camera, ca e în colturi si pe rotund si cu tavan înclinat. Va puteti închipui o astfel de camera?

Seara, dupa cazare am coborât în restaurant si spre norocul nostru am putut sa comandam ceva de mâncare, rezonabil raportul calitate/pret, am solicitat plata în euro si au fost de acord.

Camera are de toate, pat matrimonial bun, veioze, noptiere, birou cu spatiu pentru un minifrigider dotat cu bere, vin, apa, coca-cola, bune când nu mai apuci sa cumperi din alta parte, doua fotolii mici ovale, o debara pentru depozitare haine, aparat AC, semnal wifi. Am gasit o atentionare pe birou ca camera este pentru nefumatori si în caz de nerespectare a interdictiei de a fuma se aplica o amenda de 150 euro pentru curatare. Cam usturator, noroc ca noi suntem antifumatori.

Baia este mare, cabina de dus cu usi glisante care se deschid doar pe jumatate datorita tavanului înclinat, trebuia sa te strecori în dunga ca sa intri sau sa iesi de la dus si fara suport pentru gel de dus. Prosoape bune si un kit de baie: 2 sapunele, 2 tuburi de gel, 1 kit de cusut si bureti cu ceara pentru încaltaminte. Ceva probleme cu alimentarea cu apa a toaletei.

Numerotarea camerelor se face de sus, camera 5 primita am crezut ca este la etajul 1. Hotelul are o împartire interioara ciudata, daca folosesti liftul trebuie sa cobori câteva trepte pâna la camera, daca urci pe scari trebuie sa cobori/urci câteva trepte spre stânga de la scara principala… pentru ca hotelul are doua intrari, una din restaurant si alta intrare din corpul alaturat pe la receptie, legatura dintre cele doua corpuri se face printr-un hol suspendat. Restaurantul are si o terasa pentru relaxare si servit masa.

Mic dejun variat si bun, legume, proteine, brânzeturi, platou cu fructe mere, banane, kiwi si produse dulci.

Dupa un mic dejun copios ne-am îndreptat spre Albania, timp minim în vama, primul obiectiv vizitat a fost castelul Kruje.

Recomand hotelul dar camera sa nu fie la mansarda. Desi hotelul este aproape de centrul orasului din pacate nu am avut timp sa vizitam la pas orasul, doar un tur cu autocarul si o vizita la catedrala ortodoxa, vama croata ne-a mâncat timpul si la dus si la întors.

Cu acest rw am facut si eu suta!

Trimis de Yolanda in 30.11.23 07:46:49
Validat / Publicat: 30.11.23 08:26:55
  • A fost prima sa vizită/vacanță în MUNTENEGRU

VIZUALIZĂRI: 451 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 traversare golf Boka Kotorska

[30.11.23 08:24:41]

Bun și acest review, 100% la nr 100

Mutat în rubrica "Keto Hotel, PODGORICA" (nou-creată pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CAZARE]

micutzuPHONE
[30.11.23 09:04:31]

Frumos hotelul. Am stat si eu in el cu sapte ani in urma. Si Podgorica este un orase foarte frumos si linistit. Nu sunt prea multe de vazut in el dar este un loc in care ma voi reintoarce oricand cu placere. Pentru mine de aici a pornit excursia in care am vazut coasta dalmată. Toate cele bune si multe calatoriide vis.

k-latorPHONE
[30.11.23 10:59:55]

@Yolanda: Muntenegru este una dintre țările mele preferate ca turist. Mare, munte, peisaje minunate și obiective turistice dintre cele mai atractive. Kotor Bay este unul dintre ele.

Felicitări pentru 100 și la cât mai multe, în continuare!

[30.11.23 11:18:57]

@webmasterX: Da, este ok.

[30.11.23 11:22:45]

@micutzu: multumesc pentru ecou si urare.

Va doresc calatorii frumoase si interesante.

[30.11.23 11:29:44]

@k-lator: multumesc pentru urare!

[30.11.23 12:30:49]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

mprofeanuPHONE
[30.11.23 16:43:43]

@Yolanda: Felicitări pentru articolul 100! La cât mai multe! Călătorii frumoase! Aș vrea să scrii și despre Franța, știu că ai fost acolo de mai multe ori...

[30.11.23 18:14:36]

@mprofeanu: multumesc!

Pregatesc un rw despre cazarea din decembrie 2022 când am stat o saptamâna in interes profesional, bineînteles si cu ce am vizitat.

Mi-am propus ca din 2024 sa scriu despre Franta, am vizitat multe locuri si mai urmeaza in ianuarie si martie...

mprofeanuPHONE
[30.11.23 18:25:27]