ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.11.2023
BUN

NOTARE MEDIE REZULTATĂ

[fb]
TIMP CITIRE: 4 MIN

O vacanta... relaxanta, cu corali frumosi

Sataya Resort Marsa Alam este un resort la Marea Rosie situat la aprox. 40 km de Marsa Alam. Este singur in plin desert.

Hotelul se compune din mai multe corpuri de cladiri, camerele sunt spatioase si luminoase. Dispune de multe piscine si de asemeni de o plaja draguta, amenajata cu sezlonguri si baldachine.

In legatura cu plaja, un aspect deranjant a fost faptul ca se obisnuia sa se lase prosoapele pe sezlonguri si la ora 8 cand mergeai la plaja sa ai surpriza sa nu gasesti locuri libere mai aproape de ponton (locul de unde se fac intrarile in mare pentru snorkeling). Practica e tolerata si chiar incurajata de hotel...

In alta ordine de idei, marele plus al acestui resort este reciful de corali foarte bogat si frumos, pe care il poti viziona facand snorkeling.

Intrarea in apa este ok pentru toata lumea... pot intra si copiii sau cei ce nu stiu sa inoate, cei care inoata cat de cat si cei experimentati, de pe ponton.

Un mare minus dupa parerea mea il constituie faptul ca la plaja exista un singur bar care se inchide la ora 17 in cazul nostru, (ora apusului cand se opreste intratul in apa). In resort mai exista doar inca 2 barulete de piscina desi piscine sunt mult mai multe (ceilalti oameni neavand de unde sa-si ia nici un pahar cu apa sau suc trebuie sa-si aduca apa din camera) care se inchid si ele la ora apusului.

Ca petrecere a timpului liber seara, dupa masa sau chiar inainte de masa nu ai ce face si unde sta.

In resort mai exista un bar micut in receptie, si inca unul relativ mai maricel tot in zona receptiei acesta avand si terasa, dar... si acesta avand absolut insuficiente locuri pentru dimensiunea resortului si numarul posibil de oaspeti. Deci chiar nu ai ce sa faci si nici unde sa stai dupa ce ai mancat cina... Nici macar banci pe alei ca sa admiri stelele nu sunt. Poti doar sa stai pe balconul camerei si sa savurezi un pahar... cu apa??? ... caci altceva nu ai cum si de unde sa iei...

Am tot zis de baruri... nu pentru ca neaparat suntem noi mari bautori dar... pana la urma esti in vacanta si cam asta ar trebui sa faci (dupa mintea mea)... sa stai la un bar (de preferat terasa) si savurezi o bautura, sa asculti muzica, sa urmaresti un live, un spectacol... nu sa stai obligatoriu pe balcon sau in camera ca altfel nu ai unde. 😞

Ca distractie... 😒 exista un program afisat la receptie cu programul saptamanal de asa zise spectacole dar... acestea sunt ridicol de puerile atunci cand sunt... desi resortul dispune de un amfiteatru foarte frumos si o zona amenajata la plaja... echipa de animatori este... Hm... sincer de tot rasul...

De asemenea, resortul dispune de trei restaurante a la carte dar doar la unul dintre ele poti sa te programezi fara costuri suplimentare, pentru cel cu specific asiatic si cel libanez/egiptean consumatiile sunt contra-cost.

Programarea la singur restaurant a la carte permis noua a fost foarte greoaie, (nu exista acele aparate/computer pe care sa faci singur programarea ca la Desert Rose Resort spre ex) existand la usa restaurantului principal o domnisoara care trebuia sa ne ajute, dar care pe noi nu ne-a ajutat spunandu-ne intruna ca nu sunt locuri pentru ziua cand doream noi la pranz si sugerandu-ne doar pentru cina, desi i-am spus ca vrem si in alta zi dar tot la pranz daca nu se poate in ziua aceea. S-a facut ca nu pricepe, si ne tot arata tabelul cu programarile pt cina. Restaurantul (de fapt o terasuca pe plaja) cu pricina era mai mult gol si la pranz si seara in fiecare zi, avand doar trei patru mese ocupate... Deci cum e cu programarile? Cum de nu mai sunt locuri?

Cat despre masa, pot spune ca sunt mancaruri diversificate nu chiar pe toate gusturile... predomina puiul, vita, pestele si legumele insa nu neaparat pregatite wow... Zona de gratar e tare saracuta (fata de Desert Rose Resort- Hurghada)... Gratarul amplasat pe terasa restaurantului principal face mai mult fum (fum care invadeaza Barul Terasa de deasupra restaurantului) decat produse. Pestele servit la gratar sau preparat la abur sau gatit a fost o specie plina de oase care nu prea putea fi mancat. Totusi nu se poate spune ca nu ai ce sa mananci. Zona de salate si dulciuri era foarte frumos prezentata/decorata si te imbia sa incerci.

Per ansamblu resortul are eleganta atat in zona de cazare cat si la restaurant (seara se pun fete de masa si servete din panza inclusiv pe terasa) iar lipsa teraselor/barurilor de seara/noapte are si o parte benefica... este multa liniste seara in resort.

[fb]
Trimis de melania67 in 15.11.23 10:41:12
Validat / Publicat: 15.11.23 12:18:58
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în EGIPT. A mai fost în/la: Hurghada - Sea Star Beau Rivage Hotel, Desert Rose Resort

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (melania67); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.
P18 [fără descriere]
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19550 PMA (din 20 voturi)

ECOURI la acest review

webmasterX [15.11.23 12:12:57] »

Bun revenit pe site, cu impresii

elenaadinascris / TELEFON [16.11.23 17:21:46] »

Interesant hotelul!

Cel mai mult mă interesează zona de snorkeling!

Cred că filmarea subacvatică a fost pusă invers la montaj.

Câte grade avea marea în octombrie în Marsa Alam?

E mai caldă ca în Hurghada?

nicole33 [16.11.23 23:29:19] »

@melania67:

Un resort interesant. Păcat că este atât de izolat şi că din cauza insuficienţei locurilor la baruri, care m-ar enerva şi pe mine, nu oferă alternative de petrecere a timpului seara.

Acesta este un mare avantaj. Cele mai multe din hotelurile vizitate de mine, alese pentru posibilitatea de a face snorkeling chiar acolo, nu ofereau copiilor sau celor care nu ştiu să înoate posibilitatea de a se bălăci, apa având o adâncime foarte mică pe zeci şi chiar sute de metri.

Într-adevăr, reciful este tare frumos. Am urmărit filmarea şi mi-au plăcut mult coralii, care mi-au amintit de cei văzuţi la Ras Mohhamed în Sharm, mi-au plăcut şi peştişorii filmaţi, toţi fiind vechi cunoştinţe ale mele . Şi mie mi se pare că filmarea a fost făcută cu camera ţinută invers, dar asta nu ştirbeşte cu nimic frumuseţea celor prezentate.

=

Dacă ai aterizat pe aeroportul din Hurghada, îmi poţi spune cât a durat transferul până la hotelul din Marsa Alam?

• Folosiți rubrica de mai jos (SCRIE ECOU) pentru a solicita informații suplimentare sau pentru a discuta cele postate de autorul review-ului de mai sus

elenaadina, hlli

[C] Copyright 2008-2023 AmFostAcolo.ro // Reproducerea integrală sau parţială a conţinutului este interzisă
pagină generată în 0.060190916061401 sec