ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.08.2023
ÎNSCRIS: 09.06.10
AUG-2023
Cuplu
REZONABIL

Vacanță la A. & C. Michailidi (Haris Mihailidis)

Salutare AFA!

Prin iarnă, în urma unei discuții, a încolțit ideea unei vacanțe în Grecia. Ideea era să cautăm o cazare pe malul mării, eventual cu mic dejun, la care să ajungem cu mașina intr-o zi. Am început căutarea pe AFA, Booking și alte platforme de rezervări și în final după deliberări am ales A&C Michailidi Neos Marmaras. Am rezervat pe Booking pentru o perioadă de 7 nopți cazare și plătit în aceeași zi. Cum timpul zboară destul de repede a sosit și ziua plecării, ne-am reunit grupul și am plecat hotărâți la drum dis- de- dimineață.

Am plecat la ora 3 dimineața din Buzău, mergând destul de bine datorită traficului destul de redus la acele ore ale dimineți, . Am trecut vama de la Giurgiu- Ruse în aproximativ 10 minute. Traversarea Bulgariei am ales să o facem pe traseul bine cunoscut Ruse-Plevna- Sofia-Kulata -Salonic. Traseul pe care am mers, plin de mașini cu numere de Romania, are și porțiuni de drum mai puțin bune din zona orașului Plevna până în Zona Zlatna Panega unde am întâlnit zone cu gropi și denivelări după care se urcă pe autostradă de unde se merge mult mai bine. Traversarea pe centura capitalei Sofia se face foarte bine după care se merge pe autostradă până în zona Simitli - Sandaski unde se coboara de pe autostrada si se merge pe defileu o portiune de 17 km, dupa care se reintra pe autostrada. Dupa un drum de aproximativ de 13 ore in care am prins si un accident pe centura Salonic-ului, am ajuns la destinatie.

Această pensiune este amplasată în partea de nord a stațiunii Neos Marmaras în aproprierea plajei Paradisos, distanța față de aceasta este aproximativ de 500 de metri respectiv, cam 2 km de centrul orașului. Situată între șoseaua care leagă localitatea Nikiti de Neos Marmaras și mare, accesul se face facil coborând ușor în mica parcare din spatele clădirii principale.

Pensiunea este formata dintr-un corp principal (cu aproximativ 15 studio-uri si apartamente) si 2 bungalou-ri separate. Aceasta dispune de 10 locuri de parcare si un mic bar.

despre SERVICII

Ajunsi aici cu bine, am fost intampinati de administratorul pensiunii, foarte amabil, care ne-a si prezentat camerele si dupa 10 minute am fost cazati. Vorbea fluent engleza, astfel ne-am putut intelege foarte bine si acomodarea a fost conform asteptarilor.

despre CAMERE & COND. CAZARE

Camera a fost de diminesiuni mici, aprox 10 m patrati, un aspect la care nu ne asteptam, dar curata, cu asternuturi curate. Este compusa dintr-o mini chicineta, cu plita electrica, echipata complet (farfurii, pahare, tacamuri) si un mini frigider. Patul matrimonial, de dimensiuni 1,4 x 2 m. Exista si un TV pe care puteti gasi doar canale grecesti.

Baia este de asemenea de dimensiuni mici, aprox 1,5x 1,5 m, dar renovata si curata. Acolo am gasit prosoape si articole de toaleta cat si de dus.

Un mare plus era balconul camerei cu vedere la mare, unde te puteai relaxa la masuta cu 2 scaune.

Aerul conditionat era inclus in pretul camerei si mergea foarte bine, dar pe care nu prea l-am folosit deoarece era multa umbra si temperatura din camera se mentinea la valori normale. Noaptea am descoperit ca se doarme foarte bine cu usa la balcon deschisa deoarece auzeam valurile marii, care pentru noi a fost o adevarata relaxare.

La fiecare 2 zile ne-au fost schimbat lenjeria si prosoapele si completau mereu cu articolele deja consumate. Referitor la camere acestea nu erau foarte bine izolate, deseori se auzea câte un copil mic.

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Noi nu am avut decat cazare, insa se putea comanda contra cost micul dejun pentru suma de 8 euro de persoana pe zi.

La micul bar amplasat in fata cladirii, se putea servi dimineata o cafea, o apa, un fresh, o bere. Toti cei cazati aveau reducere 20% din pret.

PLAJA & MAREA / LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Pensiunea este amplasată în partea de nord a stațiunii Neos Marmaras în aproprierea plajei Paradisos, distanța față de aceasta este aproximativ de 500 de metri respectiv, cam 2 km de centrul orașului. Situată între șoseaua care leagă localitatea Nikiti de Neos Marmaras și mare, accesul se face facil coborând ușor în mica parcare din spatele clădirii principale.

Zona este plina de verdeata iar pensiunea este inconjurata de o mini padure de pini si chiparosi, care asigura multa umbra pe timpul zilei.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Unitatea asigura cate 2 sezlonguri pentru fiecare camera pe plaja cat si mai multe mese unde iti poti desfasura diverse activitati (lucrul la laptop, servit masa etc).

Datorita faptului ca este amplasata intr-un mic golf, are o zona de plaja privata, mica, cu umbra multa unde nu ne-am lovit de clasicul impediment al unei plaje publice plina de turisti. Plaja este formata din pietricele mici, poate unicul impediment, dar odata cu intrarea in apa este plina de nisip fin. Apa este limpede, fara alge, de o culoare deosebita, datorita nisipului fin.

Din pacate sau din fericire, nu dispune de programe de entertaining, asadar nu exista piscine, animatori sau spectacole. Este recomandata celor care isi doresc relaxare, odihna si liniste. Doar de la bar se auzea o muzica in surdina, de multe ori acoperita de zgomotul valurilor. Datorită amplasării la ieșirea din stațiune, zona este un pic mai retrasă cu multă verdeață, mai liniștită recomandată celor care doresc să se relaxeze, dar are în același timp și un inconvenient, faptul că pentru a servi masa ori plecai la cumpărături la supermarket-ul din apropriere și aveai posibilitatea pregătirii mesei la grătarul din dotare pus la dispoziție s-au plecai la prînz ori seara pentru a lua masa la una din multele taverne din zoma plajei Paradisos. Turiști cei mai mulți de mult bun simț, sârbi, urmați de ronâni, bulgari și greci. Cu toate că prețul cazării a fost un pic cam mare și dimensiunea camerelor a fost cam mici, în schimb atmosfera relaxantă, liniștea, umbra copacilor a făcut să avem parte de o vacanță frumoasă. Am fost acolo, ne-am simțit bine (asta depinde și de grup) și o recomand celor care își doresc acest gen de vacanță.

Trimis de sebigeanina in 19.08.23 16:07:19
Validat / Publicat: 19.08.23 17:07:57
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 1385 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (sebigeanina); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P22 Plaja vazută din alt unghi.

[19.08.23 17:07:11]

Bună recomandarea

Mutat în rubrica "A&C Michailidi Studios [Paradisos], NEOS MARMARAS [Sithonia]" (nou-creată pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CAZARE]

sebigeaninaAUTOR REVIEW
[19.08.23 17:10:15]

@webmasterX: Da, poziționarea este corectă.

crismisPHONE
[19.08.23 17:34:38]

@sebigeanina: Minunat! O cazare pe gustul meu!

[19.08.23 22:04:25]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

sebigeaninaAUTOR REVIEW
[22.08.23 12:19:44]

@crismis: Da, așa este a fost o alegere bună cu mici excepții dar per total am avut parte de o vacanță plină de liniște și relaxare. Mulțumesc de vizită.

crismis, sebigeanina