ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.07.2010
ÎNSCRIS: 18.07.10
DEC-2007

London My Love

Totdeauna am fost indragostita de Londra. Fascinatia mea pentru batrana Londra, pana in momentul in care am vizitat-o, se rezuma doar la lucrurile citite de-a lungul vietii sau vazute pe internet si la TV.

Intre Craciun si revelion, in 2007, am primit cel mai frumos cadou de la parintii mei, mi-au indeplinit visul de-o viata de a vedea Londra.

De cand am aterizat pe Heathrow, mi-am dat seama ca acest oras are un farmec aparte.

Din aeroport pana la Melia White House Hotel am luat trenul si apoi vestitul metrou londonez. M-a impresionat foarte tare curatenia, faptul ca-si inchideau peroanele pentru a le spala in fiecare zi, pe rand fiecare peron. Avand bafta sa nu ploua in cele 5 zile cat am stat in Londra, surprinzator nu mi-am murdarit pantofii pe talpa. O curatenie impecabila.

Sunt 3 statii la care poti cobori pentru a ajunge la hotelul acesta: Great Portland Street (poarta numele spitalului din zona), Regents Park (dupa parcul cu acelasi nume) si Warren Street. Noi am coborat la statia Great Portland Street, de unde am mai mers maxim 5 minute pe jos pana la hotel.

Ca aspect exterior, ca orice cladire din Londra, hotelul este construit in stilul traditional englezesc, dar cu toate chestiunile moderne, usa rotativa, geamuri cu materiale moderne.

Dupa ce ne-am cazat, indreptandu-ne catre camerele noastre, a trebuit sa folosim liftul. Mai precis, acest hotel este dotat cu un numar de 6 lifturi, destul de moderne, cu comanda pe monitoare cu touch (interesant deoarece nu mai vazusem asa ceva pana atunci).

Ca aspect general, holurile mi-au lasat impresia de holuri din navele de croaziera de prin 1940, pe care le-am vazut prin filme.

Camera era destul de mica, dar suficient pentru a te putea deplasa pe langa pat (: P), fara balcon, dotata cu clima, TV cu foarte multe posturi nationale si internationale, ceainic, presa de calcat. Baia era la fel de micuta, cu cada, curata si cocheta. In fiecare zi, veneau si faceau curat, schimbau prosoape, refaceau rezerva de ceai.

Datorita faptului ca vroiam foarte mult sa vizitam, am optat pentru Bed & Breakfast, drept urmare micul dejun servit zilnic in cele 5 zile de cazare era tipic englezesc (aveau chiar si fasole cu carnati), foarte gustos, dar destul de greoi pentru cum eram noi obisnuiti. Ca modalitate de servire, era bufet suedez, singurele lucruri pe care le serveau chelnerii fiind cafeaua, ceaiul si laptele.

In perioada in care am mers noi, in Londra erau cele mai mari reduceri din ultimii 50 de ani. Datorita pozitionarii strategice a hotelului, puteam ajunge foarte usor pe Oxford Street (15 minute de mers pe jos), de unde sa ne facem cumparaturile mult dorite.

De asemenea, foarte aproape de hotel, este Regents Park, un parc extraordinar de frumos (exista poze exemplificative).

Mergand tot pe jos, de la hotel am ajuns si am vazut schimbarea garzii la Buckingham Palace, trecand si prin Hyde Park. In fata palatului este statuia Reginei Victoria. De la palat pleaca o strada imensa, impresionata, numita sugestiv The Love Street. In capatul acesteia se afla statuia lui Nelson si The National Gallery.

Am fost si am vazut The Tower of London (unde se vede si in poza erau rufe puse la uscat), London Bridge, London Eye, Westminster Abbey (catedrala unde sunt inmormantati toti regii Angliei), Big Ben. Toate acestea se afla foarte aproape unul de celalalt.

Alte doua locuri minunate de vizitat in Londra sunt: The Covent Garden (o piata unde se aduna toti artistii/"cersetorii" Londrei si de unde poti cumpara tot felul de chestii HandMade) si muzeul Madame Tussaud (isi merita toti banii, coplesitoare The Horror Room si partea de prezentare a istoriei Londrei).

Fata de ospitalitatea greceasca, londonezii sunt un pic mai reci, primitori, dar un pic mai distanti. Uneori acest lucru denota profesionalism si noblete.

Am fost foarte multumiti de acest hotel, in primul rand datorita pozitiei strategice fata de punctele turistice de interes, camera era ok, un pic cam mica, mancarea acceptabila, staff-ul impecabil

In concluzie, Londra era mai frumoasa si mai magica decat ma asteptam. Am avut o vacanta memorabila.

Trimis de pisidiana in 20.07.10 15:34:35
  • A fost prima sa vizită/vacanță în MAREA BRITANIE

VIZUALIZĂRI: 1986 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (pisidiana); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Patinoarul de la The Tower of London

[20.07.10 20:02:14]

Sper sa placa melodia atasata, se poate insa schimba!

Frumoase impresii!

[20.07.10 21:25:43]

Iti multumesc mult Frumoasa melodie! Am testat si am reusit sa modific si in sursa, am pus Robbie Williams (ca e tot british).

[20.07.10 21:31:44]

Nu prea stiu HTML, un pic de tot... pp ca nu am drepturi de a modifica??? Sau nu fac eu ceva bine... Nu a mers mai devreme

[20.07.10 21:45:13]

Scuze dar am crezut ca putem modifica singuri. Oricum am o rugaminte, poti modifica te rog frumos, in reviewul de mai sus, in penultimul paragraf :" care era ok, un pic cam mica, mancarea acceptabila, staff-ul impecabil." cu " camera era ok, un pic cam mica, mancarea acceptabila, staff-ul impecabil."?

Multumesc anticipat!

[21.07.10 09:20:34]

Rezolvat, am modificat textul.

pisidiana

• pagină generată în 0.047012090682983 sec