ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.07.2023
ÎNSCRIS: 14.05.11
JUL-2023
Prieteni
EXCELENT

Eu va recomand sa mergeti acolo

Bilete luate din martie, perioada sejur 15-22 iulie 2023, nu am ales eu ci sora mea ca ea a mai fost in Turcia, cand ma intreba lumea unde merg in Turcia le spuneam sincer ca habar nu am, am aflat cand m-am cazat unde am ajuns.

Am zburat cu Tarom nu cu glume gen WizzAir.

Am pornit din Cluj la 8 la aeroport si am ajuns in hotel la ora 16, mult pentru un drum de 2 ore.

De la aeroport transferul dureaza 1 ora si un pic, in Turcia cica la 45 de minute soferii trebuie sa aiba pauza de 15 minute, am oprit intr-un bazar unde cred ca opreste toata lumea care merge spre Side.

13.000 de lei 2 adulti si un copil de 16 ani deci practic 3 adulti.

despre SERVICII

Nici un cuvand de repros legat de amabilitatea gazdelor, am avut probleme cu WIFI si s-au rezolvat, pe plaja nu veti avea WIFI ceea ce un plus.

Internetul in Turcia e oribil, nu am luat cartela cu net si cred ca ar fi fost o miscare buna.

despre CAMERE & COND. CAZARE

Probabil 4 stele romanesti, balcon mic in care incap o masuta si 2 scaune, aer conditionat centralizat care face zgomot pe treapta mare acolo unde reuseste sa mai scada din temperaturi.

Minibar gratuit, in fiecare zi aduceau in el Coca Cola, Fanta, bere Efes, apa minerala.

Curatenia se face zilnic. Niciodata sa nu luati camera cu vedere la mare daca vreti liniste si pace, din fericire era cu vedere la balarii.

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Copilul meu a fost uimit ca nu au ceafa de porc ca el e mare faaan. Asta e...

El aproape ca a murit de foame pana dupa 2 zile cand ne-am dat seama ca este un resturant cu fast food unde iti pot face tu hamburger sau shaorma la farfurie (nu au lipii), din ziua aia a trebuit sa mergem cu el la pranz sa mancam acolo.

Restaurantul de la Von Elite este mai linistit, cel de la Golden Coast e mai "nelinistit" dar are si mai multe feluri de mancare. Oricum sunt atatea feluri de mancare ca nu le poti testa pe toate in 7 zile.

Poti sa mananci pana crapi la propriu, intr-o zi dupa atatea prajituri am primit semnale din partea dreapta unde am o litiaza s-o las mai moale sau poate voi vizita vreun spital turcesc.

Am inteles ca de la Von Elite poti merge la restaurant Golden Coast dar invers nu, asa au zis ghizii. Dar mancarea e mai variata la ultimii deci nu vad de ai face miscarea inversa.

Sunt mandru de mine ca nu am lasat absolut nimic in farfurie, nu imi puneam ca nehalitu farfuria plina, daca mai aveam chef de ceva imi miscam fizicul si mai luam, nu sunt adeptul risipei. Sora-mea mai lasa in farfurie, i-am atras atentia de vreo 2 ori si mi-a zis "Sunt platite deja! ".

PLAJA & MAREA / LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

5 minute de mers pe jos pana la mare, iti trebuie cateva zile sa inveti cam pe unde sunt toate chestiile din resort, eu dupsa 7 zile inca nu le stiam pe toate, de ex resurantele a la carte care nu m-au interesat din start.

Nu am crezut cand mi se spunea ca nisipul arde la propriu... asa e. Apa e calda, mai sarata ca la noi, intrare lina in mare cam ca la Navodari.

Sezlonguri la discretie, la pranz erau destule goale in primele randuri.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Erau ceva distractii ca auzeam dar nu stiu ca la 22 ma culcam asa ostenit eram. Shopping sunt magazine in apropiere gasesti toate fake-urile planetei. Au si aquapark, m-am dat si eu in prima zi, dar am renuntat ca imi zburau ochelarii la aterizare.

Exista minibusuri care te pot duce la cetate in Side contra a 1-1,5 USD, noi am fost acolo noaptea, era o aglomeratie ca la URS.

Trimis de Remicade in 31.07.23 14:27:40
Validat / Publicat: 31.07.23 17:25:24
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 3043 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Remicade); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[31.07.23 17:23:17]

Bun revenit pe site, cu impresii

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_add9.p ... 11979&hid=23917.

NICO999
    [09.08.23 12:46:18]

Mi-a placut foarte mult: curatenie, liniste, piecing, pool bar, plaja aproape, sezlonguri sufficient, nisip fin, intrare lina in mare, apa curata, snack bar si restaurantul- mancare diversificata (singurul minus e ca lipsesc fructose de mare- dar ai ce manca ????- tocanite, graters, skate si mancaruri traditionale). Spectacole in fiecare seara, ziua activitati la piscina (noi am stat mai mult pe plaja).

Remicade
    Alte impresii din această RUBRICĂVonresort Elite [Colakli]: