ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.07.2023
Familie
2 AD. + 2 COPII -- v: 20 și 16
EXCELENT

Side Star Beach, Side - un hotel foarte bun

Am ales hotelul după ce am parcurs toate celelalte oferte despre hotelurile din Side care există în oferta agenției și se pare că nu m-am înșelat. A fost exact ce am dorit: un hotel liniștit, micuț, lângă plajă și aproape de centru. Zborul a fost cu o companie noua Hi Sky, din Republica Moldova, dar a fost foarte bun. Partea proastă e orarul de zbor întrucât se pleacă la ora 17 din România, iar din Turcia avionul e la ora 14, așa că plecarea de la hotel e pe la ora 10. Drumul spre hotel a fost mai complicat întrucât șoferul nu știa nici unul din hotelurile turiștilor din mașină și se tot oprea să întrebe.

Deși am ajuns în jurul orelor 22, nu a fost nicio problemă și am putut lua cina. Formalitățile la recepție au durat puțin, timp în care ne--au adus niște băuturi locale, după preferință. Bagajele au fost luate din mașină de un valet și apoi duse tot de el în cameră.

Hotelul se află la aproximativ 40 de minute de aeroport și e aproape de centrul vechi al orașului. Acesta are doar 5 etaje și mai multe corpuri de clădire. Hotelul face parte dintr-un lanț, alături de Side Star Elegance, Park și Resort.

De altfel, de pe promenada din fața plajei se poate ajunge la celebrul templu al lui Apollo în aproximativ jumătate de ceas. O cursă cu taxiul de la templu la hotel costă sub 10 euro.

despre SERVICII

În hotel sunt majoritari turiștii din Europa Centrală, după părerea mea cam 80 % fiind nemți, iar ceilați cehi, polonezi, ceva nordici și puțini ruși. Cât despre români eram doar trei familii. Media de vârstă a turiștilor cred că trece de 50 de ani, așa încât nu se întâlnesc prea mulți copii și nu foarte mici.

Personalul este destul de amabil, dar gemana este prima lor limbă străină și apoi engleza.

Interiorul hotelului este unul interesant, chiar în holul de la recepție fiind o bibliotecă, toate cărțile fiind în germană și turcă. La difuzoarele din hol se aude muzică clasică. Dar, sunt magazine și în hotel, inclusiv unul de bijuterii cât și o sală de fitness și coafor.

În hol se mai află un bar cu băuturi internaționale. De asemenea, de lângă acest bar, de la un ghișeu de relații cu clienții se pot rezerva gratuit și locuri la cele trei restaurante cu specific: pescăresc, italian și turcesc (otoman). Noi am luat doar la cel pescăresc și am renunțat la celelalte, în principal, din cauza orei, care nu poate fi modificată. Astfel, toate lumea care a făcut rezervare trebuie să meargă la ora 18.30.

În hotel, dar și pe plajă, există o rețea wi fi gratuită, dar viteza este cam mică, iar unele site-uri nu merg în Turcia. Mai sunt și două variante de internet cu plată, dar nu le-am încercat.

Pentru doritori mai multe agenții de turism au afișate, la ieșirea din hotel, oferte pentru mai multe excursii în Turcia, unele fiind făcute cu avionul (la Istanbul și în Capadochia). Noi am făcut o parte din ele cu altă ocazie și sunt chiar interesante, mai ales pentru pasionații de istorie antică.

În curtea hotelului se află un bar în jurul căruia sunt mai multe mese. De altfel, la aceste mese se stă seara pentru a urmări spectacolele ținute pe scena amplasată în grădină. În fiecare seară e un spectacol diferit. Noi am stat doar la cel cu muzica disco a anilor 70-80. În seara de vineri, se organizează o seară turcească cu cântece și dansuri specifice, iar masa se ia doar afară în curte.

despre CAMERE & COND. CAZARE

În cameră se intră pe bază de cartelă care se folosește și pentru a porni curentul electric. Noi am lăsat a doua cartelă în suport mereu și nu ne-au zis nimic.

Camera este destul de mare și are un mobilier modern, fiind prevăzută cu un balcon destul de mare pe care se află două scaune și suporturi de rufe. În cameră se află două dulapuri, o masă cu oglindă, fotoliu și suport de geamantane. Televizorul este LCD, iar singurul program românesc este TVR Internațional, pe canalul 60. Primele posturi sunt cele germane, poloneze și turcești, în ordinea numărului de turiști probabil. Aerul condiționat este unul centralizat și face față căldurii. Partea proastă e că nu există telecomandă pentru aerul condiționat.

În frigider, care e unul silențios și nu trebuie scos din priză, se află mai multe băuturi locale, care sunt gratuite.

Baia e micuță și are doar cabină de duș, însă este dotată cu prosoape, halate, papuci dar și săpunuri, gel de duș, șampon.

Patul este mare, matrimonial și are multe perne. De fiecare parte se află o lampă de citit și o noptieră. Lumina în cameră este destul de slabă, dar sunt multe prize.

O deficiență a hotelului este aceea că se face curat în camere între orele 14 și 15, când noi veneam de la masă.

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Mâncarea este multă și variată, dar se repetă. Restaurantul este tip bufet suedez. La masă vine un ospătar care ia comanda pentru băuturi, inclusiv alcoolice, dar care sunt doar locale.

Programul de masă al restaurantului principal, care se află la parter, este unul ciudat. Micul dejun de la 7 la 10, prânzul de la 12.30 la 14.30 și cina de la 18.30 la 21. Și după acest program ne-am dat seama că e un hotel cu turiști germani în principal. Îi și vedeai încolonați în jurul orelor 12 și, respectiv, 18 cum plecau de pe plajă spre masă.

PLAJA & MAREA / LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Practic, din grădina hotelului ieși pe plajă, după ce traversezi promenada.

Plaja privată a hotelului, clasificată Blue flag, nu este lată și are doar șapte rânduri de sezlonguri dotate cu umbreluțe și o masă la fiecare două sezlonguri. Dar, nisipul este foarte fin, iar apa se adâncește lin, după câțiva zeci de metri. În general, nu sunt multe valuri, iar temperatura apei este una ridicată, în jur de 27-28 grade Celsius. Nici vorbă de pietre în apă, alge sau meduze.

Temperatura aerului este mult mai mare, atingând chiar și 41 de grade Celsius, conform termometrului electronic de la intrarea spre plajă. Ca atare, cam după ora 11.30 nu se mai poate sta la soare, iar nisipul efectiv arde. La ieșirea de pe plajă există dușuri, cișmea pentru spălat pe picioare și cabine de schimb.

Prosoapele de plajă sunt asigurate de hotel și se pot schimba la o gheretă din curtea hotelului. Ca și în alte părți, la plajă dar și la piscină, șezlongurile sunt ocupate de dimineață. Pentru a nu fi luate de vânt, prosoapele sunt prinse cu niște cârlige mari de rufe care se găsesc la magazinele din apropiere și costă 1 euro bucata.

Înainte de a coborî la plajă se află un beach bar dar și un restaurant în aer liber cu mâncare tip barbecue. De la acest restaurant mirosul ajunge până pe plajă, astfel încât și când mergi în apă, spre geamandură, simți, câteodată, mirosul de grătar.

Hotelul are și o piscină destul de mare, cu apă caldă.

Pentru doritori, chiar lânga plaja hotelului există un loc de unde se pot cumpăra diverse jocuri acvatice (parasailing, banana, sofa, etc) Noi am luat parasailing, care costă 30 euro de om, iar suplimentar se pot achiziționa și fotografii făcute de ei în timpul zborului, cu un apaprat foto profesional. De asemenea, există și o cameră web montată, iar filmul poate fi cumpărat tot de la ei. Noi am cumpărat și pozele dar și filmul și am primit ca bonus patru fotografii pe hârtie.

Spre deosebire de alți ani și alte hoteluri în care am stat în Turcia, aici, seara, după ora 18 pe plajă apăreau localnici în grupuri mari care sunt cam gălăgioși și strică atmosfera. Deși e plajă privată paznicii îi lasă să intre. În ultimele zile am întâlnit grupuri de turci și mai devreme. De altfel, nouă ne-au dispărut două prosoape de plajă, lăsate pe sezlonguri, cu tot cu cârlige.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

În centrul vechi sunt o sumedenie de magazine de haine, bijuterii dar și restaurante cu terasă. Cele amplasate în zona portului au o vedere foarte frumoasă seara. Peste tot în Side se poate plăti cu cardul dar și direct în euro, iar restul se dă în euro. Mare atenție la rest cât și la nota de plată, că mereu sunt probleme.

Ca și în alte orașe din Turcia și aici sunt multe pisici care sunt foarte blânde. Autoritățile le-au pus, din loc în loc, adăposturi cu castronele de apă și mâncare.

În fața hotelului sunt mai multe magazine (alimentar, haine, bijuterii), un restaurant, bancomat. Înainte de plajă este un pietonal, aproximativ ca la Mamaia, însă mai îngust.

În concluzie, un hotel foarte bun, mai ales pentru cei nu foarte tineri și fără copii sau cu copii mai mari.

Trimis de tabache in 21.07.23 12:27:05
Validat / Publicat: 21.07.23 14:19:58
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Side, Belek, Lara

VIZUALIZĂRI: 1404 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (tabache); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P37 Plaja Blue flag și termometrul care arată 41 grade celsius

tabacheAUTOR REVIEW
[21.07.23 13:01:59]

Este vorba de un hotel care nu apare pe site, vă rog sa îi creați pagina: Side Star Beach

tabacheAUTOR REVIEW
[21.07.23 13:18:16]

Hotelul are 5 stele și nu 3, iar aceasta eeste pagina de web: https://www.sidestarhotels.com/beach/en? gtype=noindex

[21.07.23 14:15:24]

Mutat în rubrica "Side Star Beach [Side], SIDE" (nou-creată pe sait)

[Rubrica inițială: Side Star Park Hotel]

[21.07.23 14:19:40]

[21.07.23 14:47:06]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

tabachePHONEAUTOR REVIEW
[21.07.23 15:38:55]

@webmasterX: Da, e ok.

elenaadinaPHONE
[21.07.23 18:48:20]

Felicitări pentru vacanta reușită și pentru articol!

Ni s-a întâmplat și nouă în Side la Royal Alhambra să ni se fure prosoapele de plajă, din păcate.

Ați plecat din Bacău?

tabachePHONEAUTOR REVIEW
[21.07.23 18:57:38]

@elenaadina: Multumesc. Da am plecat din Bacău pe 8 iulie.

elenaadina, tabache

• pagină generată în 0.069320917129517 sec