ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.07.2023
DIN: Pitesti
ÎNSCRIS: 28.07.08
JUL-2023

Satul Masca si împrejurimi - un must pentru cine vizitează Tenerife

Una din tințele noastre din concediu a fost vestitul sat Masca. Toate review-urile duceau către aceasta destinație, astfel încât a fost printre primele pe care le-am pus pe lista.

Asadar, intr buna dimineata am încălecat pe-o sa (adica la volan) si am plecat la drumul despre care citisem ca este cel mai spectaculos din insula.

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Satucul este asezat in muntii Macizo de Teno, la o altitudine de aproximativ 650 m. intr-un peisaj natural mirific. Cele cateva case in care locuiesc aproximativ 90 de locuitori sunt întinse pe culmile ce formează cea mai pitoreasca așezare din insula. Si, in ciuda faptului ca devine din ce in ce mai comercial, păstrează o simplitate uimitoare, parând neschimbat de sute de ani...

Locuit in vremuri străvechi de guansi (guanchos), dupa cucerirea spaniola devenind conform legendelor cuib de pirați, avea o singura cale de acces dinspre mare cu un urcuș anevoios de 3 ore dinspre Playa de Masca. Drumul actual este construit (si asfaltat) de vreo cateva zeci de ani, satul arătându-si de atunci si in exterior splendoarea.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Drumul către Masca (noi venind dinspre Costa Adeje) este unul extrem de spectaculos. Serpentine care se leagă una de alta (ce mi-au adus aminte de Transfagarasan la scara mai mică, dar cu asfalt impecabil), pe o singura banda pentru ambele sensuri, este o adevarata experiența plină de adrenalina pentru orice șofer. Fiind si zone in care nu încap doua mașini una pe lângă cealaltă, trebuie sa conduci foarte preventiv pentru a nu bloca drumul.

Locurile de parcare sunt o adevarata aventura, fiind foarte putine, dar noi am avut noroc ajungând destul de matinal (ora 10:00) - de recomandat a nu se depăși aceasta ora daca se merge cu mașina. La plecare toata zona era blocată de mașini in căutarea unui loc liber.

Ne-am plimbat hai-hui vreo 2 ore pe cărările înguste si romantice, am fost imbiati de localnici cu suc de cactus- specialitatea locului (personal nu m-am omorat, desi toti erau incantați), cu miere locală si diferite gemuri (cactus, banane, smochine+combinații).

Satul are destul de multe terase si restaurante cu priveliște asupra văii pitoresti. Citisem ceva review-URI despre restaurantul Chez Arlette, dar era închis, asa ca am băut doar o cafea la o terasa La Fuente (nu recomand) care avea doar panorama super.

O experiența unica, începând cu drumul si culminând cu peisajele magnifice!

La coborâre, am decis sa vizitam Los Gigantes, un grup de stânci accese ridica direct din mare pana la 800 m altitudine. Dupa același drum de retur de la Masca, am oprit la Mirador Archipenque, ce oferă o priveliște superba asupra Giganților, dar si a stațiunii.

Ajunși in stațiunea Los Gigantes, am avut inspirata idee de a cumpara o expediție cu feribotul pentru a vedea defini in mediul natural. Inspirați, pentru ca de fapt in afara de observarea delfinilor, am fost duși intr-o zona de "scăldat" care de fapt căutând pe GoogleMaps era chiar in fata Plajei Masca, astfel încât experiența a fost chiar completa. In plus, întoarcerea a fost chiar in paralel cu Stâncile, priveliștea fiind mult mai spectaculoasa decat pe țărm.

Finnd foarte aproape, nu puteam rata o vizita la Playa de la Arena, pentru a încheia o zi superba!

Trimis de cryangel in 14.07.23 20:04:38
Validat / Publicat: 14.07.23 20:44:54

VIZUALIZĂRI: 1386 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cryangel); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P17 De la Mirador Archipenque...

[14.07.23 20:43:31]

Mutat în rubrica "Masca - must see în Tenerife, TENERIFE" (nou-creată pe sait)

[Rubrica inițială: [Alte] 'Opționale' prin Tenerife]

• Alte impresii din această RUBRICĂMasca - must see în Tenerife: