ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.07.2010
ÎNSCRIS: 26.02.10
JUN-2010
3 AD. + 2 COPII -- v: 1 si 6 ani

Super concediu de odihna

Am ales acest hotel dupa ce am citi despre el pe acest site. Am cautat indelung si am gasit o agentie unde am avut 20% reducere si platesti 5 nopti si stai 7 nopti, pentru copii nu am platit iar pentru al treilea adult am platit doar 70 %. In total am platit 1380 lei/ 7 nopti/ 5 oameni. Noi am platit pentru o dubla large dar la sosire am avut o surpriza foarte placuta, si anume, ne-au dat apartament in loc de dubla large.

Apartamentul este format din doua camere cu usa intre ele, adica din hol intrai in prima camera care avea 2 canapele extensibile, un dulap mare de haine, si o comoda in care era ascuns racitorul, un TV si aerul conditionat. Din prima camera intrai in a 2-a care avea 2 paturi de 1 persoana si un birou cu tamburet, baia si balconul cu masa si 2 scaune si desigur aer conditionat si in a doua camera.

Iar bonus aveam pregatit si un patut de bebe, pe care l-am dat cameristelor pentru ca aveam mai multe locuri decat oameni:).

Despre camera nu am ce sa comentez, este curata, aveam consumabile la baie si prosoapele le-au schimbat, faceau curatenie. Ni s-a spart si un bec, pur si simplu a pocnit si prin semne cu cameristele a venit un electrician si s-a rezolvat problema si cameristele au curatat. Accidente de acest gen se pot intampla, important este cum sunt rezolvate.

Masa

Am citit de cineva care era suparat ca a intarziat si nu a ajuns la pranz, dar nu era nici o problema pentru ca il luai in ultima zi. Adica noi am luat pranzul in prima zi si deci in ultima zi am incheiat cu micul dejun, sau incepeai cu cina si incheiai cu pranzul.

Micul dejun consta in cafea, ceai, lapte dulce cald sau rece si lapte batut sau iaurt, cereale de 3 feluri, carnaciori, omleta, placinta, brinza, cascaval, cateva feluri de salam dar cam prost calitativ, pate, unt nuggeturi de pui, gem, miere, masline, rosii castraveti, clatite, paine de 5 feluri, etc.

Eu cred ca aveai ce sa alegi, poate nu era totul exceptional dar gaseai sa mananci.

Masa de pranz consta din 2 feluri de ciorba/supa care aufost: de ceapa, de rosii (groaznice din punctul meu de vedere) si cateva bune supade pui cu taitei si ciorba de BILE, cine ghiceste??? era ciorba de perisoare, dar s-a pierdut undeva in traducere. Ce-mi lipsea mie la cioba, era borsul romanesc si smantana pe care o pun in ciorba, dar eram in tari straine si mancam ca la ei, nu ca la noi.

Felul doi era compus din: pui la cuptor sau cu sos, vita cu sos, peste pane, nuggets, pizza (foarte buna), intr-o zi au avut ciorba de miel si miel la gratar, nu pot sa va spun cum a fost pentru ca mu am mancat. La corba aveai si niste crutoane de pus in ciorba. Sa continuam cu felul doi. Garnituri: orez cu legume, cartofi la cuptor cu kaiser sau prajiti, varza de bruxel, conopita, legume amestecate (vinete, dovlecei, ceapa morcov) si fripte pe gratar, salate de cruditati, rosii, castraveti, morcovi, masline, ceapa, salata orienta, de beouf, tatziki, etc. Deci eu zic ca gaseai ceva sa mananci...

La capitolul prajituri, la pamant. Toate prajiturile erau gen pandişpan foarte insiropat si cu crema pe deasupra, diferenta era in culoarea cremei, unele roz, altele albastre, argintii, albe, verzi, etc.

Masa de seara semana cu cea de la pranz. Cineva a zis ca nu alternau, ca mancarea nu se schimba, dar intreb si eu daca iti dau pui, porc, vita, peste intr-o zi in cealalta ce sa-ti dea?

Fructele: noi am avut grepfruit, portocale, mere, caise, kiwi.

La capitolul bauturi se stia ca sunt autohtone, asa ca nu erau foarte grozave, sucurile ziceai ca sunt cu colorant, cel mai bun era 7UP, iar berea era cam slaba.

La snack bar puteai servi de la 7 la 11 bauturi si in anumite intervale snacksuri (pizza, sandwichuri, etc), fructe si/sau inghetata.

Piscinele: cea mai cautata si mai plina era cea de copii, care avea cca 60 cm unde baietelul meu de un an se arunca fara probleme, apoi intermediara de 1. 40 m si ultima de cca 1. 65.

Sala de fitness era compusa din 3 aparate, deci foarte slab.

La parter aveau gradinita unde a fost si fetita mea si s-a jucat, totul a fost bine.

Distractiile: aveai gimnastica pe terenul de fotbal si gimnastica acvatica, dart, jocuri la piscina, fotbal, tenis de picior, seara discoteca copiilor si apoi un show pentru cei mari.

Au si un mini parculet cu 2 leagane si 2 tobogane si o invartitoare.

O problema a fost pentru noi, scarile care erau foarte multe si a fost mai greu cu caruciorul.

O alta problema a fost faptul ca scarile de la piscine erau mereu ude, si am aczut si mi-am facut 2 vanatai cat… Foarte multe persoane alunecau pe scari.

Singurul moment perturbator din concediu a fost in week-end cand au venit cca 30 nemti tineri, care au baut la piscina pana nu au mai putut, apoi s-au aruncat pe rand, in fundul gol in piscina.

Fata de prima experienta din Bulgaria acesta a fost foarte buna.

Trimis de amalyca in 19.07.10 16:36:27
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Nisipuri, Albena

VIZUALIZĂRI: 2479 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (amalyca); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Hotelul vedere de la piscina

pepsi70ro
[19.07.10 16:50:01]

Felicitari pentru review, echilibrat si foarte util iar pretul sejurului cred ca a fost mai mult decat excelent.

ninaa
[19.07.10 18:59:53]

sa inteleg ca ai cazut si tu ca si mine din acelasi motiv - scarile ude - dar esti ffff multumita. 100%.

foarte tare.

[19.07.10 20:57:30]

daca exista alta propunere putem schimba melodia atsata!

[19.07.10 21:21:53]

Eu sunt omul pataniilor, se pare ca eu atrag ce-i mai rau, apoi am fost la Ranca, vestita Valea Mariei, unde toata lumea este super fericita si am cazut cu balansoarul de pe terasa camerei, deci eu sunt mai fatalista, aici fiind alta situatie, balansoarul este instalat si trebuia sa fie verificat, pe cand scarile erau ude, ar fi trebuit sa le stearga cineva dupa fiecare persoana care trecea.

Consider ca a fost ok din punct de vedere al banilor (172 lei/zi/5 persoane, masa si ccazarea) cat si a conditiilor de cazare.

Dupa cele 8 zile la bulgari din patriotism am zis sa ne oprim si in Mamaia pentru o seara. Am ramas socati, era ca de la cel la pamant diferenta de confort si pret. Faptul ca am cazut sa zicem ca a fost o intamplare nefericita.

[19.07.10 22:52:34]

buna. plecam si noi duminica la slavey si vroiam sa te intreb despre restaurantul a la carte pt ca despre el nu a scris nimeni. am vazut pozele arata bine dar ce poti sa imi spui despre mancare?

Visan125
[20.07.10 00:04:37]

Citit, placut, votat!

mmierla
[20.07.10 08:36:54]

Foarte bine scris. Puncte si de la mine....

[20.07.10 14:34:47]

buna bolundaia

pentru restaurantul a la carte trebuie sa faci rezervare. Poti merge o singura data in sejur. Au 3 tipuri de meniu (meniul 1, 2 si 3). Noua l-a receptie au zis ca ne dau 4 meniuri adica 3 adulti si un copil. La restaurant insa ne-a adus doar 3. Dupa mai multe discutii ne-au adus 4. Ideea este ca eu am comandat cate o data din fiecare si al patrulea meniu era cel cu pui. Meniul a constat din: primul fel rosii cu castraveti, la unii cu branza rasa pe deasupra, altul cu o jumatate de ou fiert; al doilea fel o felie de cascaval in ardei copt totul dat prin pesmet si ou (pane, foarte bun), sarmalute din orez in foi de vita si nu mai stiu al treilea; si felul trei unul a fost gratar de porc, altul de pui si al treilea cascaval pane. Putea comanda bere, vin, cat vrei... , si desert la toate 3 inghetata. Sincer in afara decorului, nimic special. Sala are 6 mese si este ca un hol lung si ingust. Mancare nu mi s-a parut grozava si jumatate din ele le gasea in mod obisnuit la masa. Sincer am zis ca mai bine mergem la masa si mancam ce vroia si cat vroiam (nu ca nu ne-a ajuns, dar varietatea era mult mai mare la masa). Acum citeste si daca mai ai intrebari nu ezita. Ai grija la scarile ude de la piscina!

Multumesc celor care au apreciat reviewul meu.

Dragoș_MD
[20.07.10 15:05:25]

incerc sa "traduc": aperitiv - salate (shopska si ovchearska dupa descriere/Шопска и oвчарска салата), felul intai - chushki biurek/Чушки бюрек (click aici). in realitate, in ardei este un amestec de branza telemea cu ou si verdeata (patrunjel sau marar).

excelent, intr-adevar!

[20.07.10 16:51:36]

pentru bogdan

imi pare foarte bine ca exista cineva care reuseste sa traduca textele mele indescifrabile...

Ceea ce spuneam este click aici

Daca ai ceva de spus impartaseste-ne opiniile tale, cu cuvintele tale si nu cu citate de la alte persoane!

Eu, ce am scris aici a fost pentru orientarea celor cera merg sau o sa mearga acolo, nu pentru a face literatura, a schimba retete sau a acumula puncte.

Dragoș_MD
[20.07.10 18:27:37]

@amalyca

pentru bogdan (???)

si mie, că există cineva care a reuşit să traducă numele meu (la fel de) indescifrabil. LOL!

nu am vrut să:

- adun puncte (rog WM să retragă punctele de la acest ecou şi de la cel anterior, pentru eliminarea oricăror dubii);

- traduc vorbele cuiva;

- fac schimb de reţete culinare.

în schimb, am dorit să spun celor interesaţi ce produse ar trebui să ceară (inclusiv cu denumirea în limba bulgară) în cazul în care ar fi curioşi să consume aceleaşi feluri de mâncare pe care le-ai descris. (citatul era în scopul exclusiv de referire).

şi să ştii că am spus chiar destule aici, la rândul meu, tot pentru a fi de folos comunităţii. faptul că asta mi-a adus de-a lungul vremii şi un număr de puncte este doar o apreciere a acestei munci.

[05.08.10 11:27:44]

Buna!

O sa mergem si noi la acest hotel pe 20 august.

Suntem o familie cu 1 copil de 3 ani.

Intrebarile mea ar fi: laptele dulce de la ei de la restaurant este bun? Este lapte praf sau nu? Seara se mai gaseste lapte sau este doar dimineata? Se gaseste mancare buna pentru un copil de 3 ani?

[05.08.10 11:31:34]

pt bobchi:

laptele la ei este de 2 feluri cald si rece care o sa il gasesti doar dimineata la micul dejun.

mancare chiar speciala pt copii nu este dar daca deja mananca mancare gatita nu o sa fie nici o problema.

[05.08.10 12:36:43]

Revin cu o completare si inca o intrebare la raspunsul oferit de bolundaia.

Am inteles cu laptele. Dar cel care este oferit dimineata este lapte praf incalzit sau lapte normal? Fetita mea mananca mancare gatita. Intrebarea era in sensul daca mancarea este gatita bine, adica, de exemplu, sa nu fie piperata, sa nu contina multe grasimi?

[05.08.10 12:41:14]

nu laptele este incalzit.

mancarea era gatita normal, acum depinde ce o sa gateasca in acea perioada dar tot o sa aveti ceva de ales

[05.08.10 15:12:10]

Buna

Eu nu beau lapte iar pentru baietel am avut lapte praf de acasa, deci nu pot sa-ti spun cum era laptele.

In ceea ce priveste mancarea sigur ii vei gasi pui cu sos sau pane, vita care este foarte buna, bine fiarta, nu era condimentata, si/sau peste. Garnituri au: orez, cartofi la cuptor, paste, brocoli, etc. Apoi gasesti salate (plus rosii si castraveti) si fructe. Condimentele sunt folosite in special la carnea tocata, restul mancarurilor sunt necondimentate. Fetita mea a mancat mai mult pizza. Are blatul foarte subtire si este gustoasa.

[06.08.10 08:13:30]

Multumesc pentru raspuns.

As mai avea o intrebare, de care am uitat prima data. Se poate schimba direct din lei in leva la hotel sau pe langa hotel?

[06.08.10 11:43:51]

hotelul si casele de schimb din jur aveau curs de lei asa ca cred ca da.

oricum nu are rost sa fii stresata pentru ca asa am fost si eu mai ales cand am citit aici unele comentarii mai... dar cand o sa ajungi o sa vezi ca o sa fie totul bine (cel putin la noi asa a fost).

[06.08.10 11:44:35]

p.s.

eu am revenit de la slavey de o saptamana

[06.08.10 14:17:10]

Eu am schimbat in vama, si acolo se putea schimba in/din leva si din/in lei si din/in euro.

amalyca, bobchi, bolundaia*, mmierla, Visan125
Alte impresii din această RUBRICĂSlavey Hotel: