ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.06.2023
ÎNSCRIS: 31.08.10
MAY-2023
Cuplu
EXCELENT

Un loc excelent pentru plimbareti si familii cu copii

Perioada sejur 26.05.2023 - 02.06.2023

Am ales acesta locatie, fiind dornici de plimbare, nu doream sa stam sa lenevim, am remarcat ca este un resort mare. Si pe deasupra se incadra si in bugetul nostru. Zis si facut.

In ianuarie am ales un early booking, zbor avion Cluj-Napoca. Ne convenea si ora zborului fiind plecare din Cluj la 6 dimineata, in acest caz am prins aproape 7 zile pline. Din pacate plecarea a intarziat o ora, probleme tehnice la avion, dar nu am fost suparati, bine ca le-au descoperit la timp.

La 10 fara 20 minute am aterizat in Antalya. Ne-a asteptata reprezentantul agentiei si intr-o ora si jumatate eram la hotel. Cum am intrat pe usa ne-au si pus bratarile uall. In jumatate de ora am primit camera, superioara celei rezervate. Am rezervat camera dubla standard si am primit un apartament. La cazare am primit cardurile pentru camera si doua carduri pentru prosoapele de plaja, pe care le putea schimba zilnic.

De la inceput am fost incantati de amabilitatea cu care am fost primiti, ne-a asteptat o persoana, ne-a luat bagajele si imediat ce am primit camera ne-au urcat intr-o masinuta electrica si ne-au dus la camera. Pentru familiile cu copii, aceste masinute erau o incantare. Ne-a dus bagajele, i-am dat binemeritatul tips, ne-a prezentat apartamentul si complexul in general.

Una peste alta, prima impresie a fost foarte buna.

despre SERVICII

Serviciile au fost excelente. Mentionez ca am mai fost in Turcia in lantul Delphin, dar nu am vazut mare diferenta la servicii. Am putut remarca o mare atentie acordata copiilor. Si as recomanda acest hotel special familiilor cu copii, dar si celor dornici de plimbare.

Sunt multe locuri de joaca pentru copii, sezlonguri imprastiate pe iarba si spatiu de joaca, copiii putand fi observati de parintii care se mai si relaxau. Chiar am vazut un episod cu mai multe familii cu copii, care abia ajunsesera in resort si dupa cazare voiau sa mearga la masa, dar copiii remarcand locurile de joaca s-au oprit acolo si nu ii mai puteau lua la masa.

Copiii aveau scarita la bar sa poata sa isi ia singuri suc si inghetata.

In curte sunt statuete diferite animale, ba au chiar si un mic zoo: gaini, bibilici, iepuri, multe pisici.

Distanta pana la plaja era mare, fiind foarte mare resortul, dar noua ne-a placut sa ne miscam, dar de la ora 10 circulau masinile trenulet electrice si cine nu voia pe jos, mergea cu ele. De la camera la plaja faceam fix 6 minute. Cam 1 km, dar erau si bungalouri foarte aproape de plaja. Depinde unde erai cazat, dar atunci erai departe de restaurantul principal.

Barurile cu bauturi deversificate, lobby deschis 24 din 24 de ore.

despre CAMERE & COND. CAZARE

In cazul nostru cazarea a fost peste asteptari. Am mentionat mai sus, in loc de camera dubla standard am primit un apartament camera 710, compus dintr-un hol larg, o camera dubla mare, o camera cu doua paturi etajate (de care nu ne-am atins neavand ce sa facem cu ea), baie destul de mica dar suficient pentru noi, si balcon, desi eram la parter.

Noua ne-a placut foarte mult ca tot hotelul era compus din bungalouri, cred ca cea mai mare cladire a fost cea in care am stat noi. Avea parter, 3 etaje si mansarda, total 55 camere. Cladirea era dotata cu lift. Restul cladirilor erau parter si etaj, cu alei foarte frumoase intre ele, cu balansoare imprastiate in tot resortul, banci, locuri pentru vesela pe care o duceau unii in camera.

In apartament, dulapurile erau situate pe hol, in dulap seif si umerase. Usile de la dulap cu oglinzi mari. Camera era dotata cu pat dublu matrimonial, doua noptiere cu veioze fiecare, comoda cu minibar, tv, un fierbator de apa. In minibar erau 4 sticle cu apa plata 0.5l, 2 sticle apa minerala 0.33l, 4 beri la doza Efes, 2 sticle 0.33l fanta, 2 sticle 0.33l coca cola, 4 doze fanta, 4 doze coca-cola, 4 suc cu paiul cappy arome diverse, minibarul realimentat zilnic.

Curatenia in camera zilnic, prosoape schimbate zilnic, hainele de pat schimbate zilnic.

Patul matrimonial cu o saltea foarte groasa cred avea 40 cm, foarte buna, am dormit excelent.

Mai era un balconas cu 2 scaune si o masuta din plastic.

Baia dotata cu uscator de par, sampoane, geluri de dus, balsamuri, o cutiuta cu dischete, casca pentru dus, betisoare de urechi. Singura observatie era ca baia era foarte mica si usa se deschidea interior, daca ar fi facut usa cu deschidere spre hol ca era loc destul, acest inconvenient nu mai deranja. Noi nu suntem carcotasi, ne uitam si la raportul pret calitate si incercam sa nu ne suparam in concediu din orice.

Pardoseala din gresie peste tot, fara covoare. Apartamentul parea renovat recent, mobilier nou. Am observat ca mare parte din hotel era recent renovat.

Era aer conditionat in fiecare camera dar noi nu l-am folosit pentru ca era racoare in camera.

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Mentionez de la inceput, ca acest restaurant nu e de fite. Adica lipsesc zilnic fructele de mare, nu e o varietate foarte mare de fructe si prajituri, dar mancarea care este e foarte gustoasa comparativ cu alte locatii in care am fost. Zilnic era pui la gril si gatit in 3-4 feluri, zilnic peste, la fel gril sau gatit cu tocanite si tot felul de specialitati turcesti foarte gustoase, garnituri, salate, prajituri, fructe, bufet dietetic, bufet pentru copii, 2 supe. Program restaurant aproape non-stop. Opreau doar inainte de masa de pranz si de cina cam 20 minute.

Bauturi: bere la halba, vinuri, tarii, sucuri, cafea, ceaiuri. orice doreai puteai sa duci si in camera.

Mic dejun obisnuit, Cred ca mai bine o sa reiasa din pozele pe care o sa le postez.

Restaurantul cam aglomerat la pranz si cina, dar tota lumea avea loc. Nu intotdeauna am gasit loc pe terasa. Dar noi la pranz de cele mai multe ori am mancat la terasa de la plaja, nu era asa diversificat, dar pentru noi era bine. Zilnic peste la gratar, pulpe pane, pui la gril, cartofi, bulgur si orez, supa, salate, dulciuri, inghetata, bauturi bere la halba, vinuri, tarii.

Intre orele 12.30 si 15.30 se faceau gozleme si puteai sa

O sa postez o poza cu conceptul uall la acest hotel. Am avut emotii, pentru ca nu am gasit impresii scrise mai amanuntit, dar nu a fost rau.

Terasele erau multe si cu cocktail-uri de tot feluri, freshuri inghetate, bauturi alcoolice import si locale.

PLAJA & MAREA / LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Gradina hotelului e minunata, cu multe flori, piscinele frumos iluminate noaptea si foarte curate, sezlonguri destule peste tot. Aleile curate. Piscinele cu animatori si tobogane erau unele langa altele.

Plaja, cu nisip fin, intrare lina in mare, delimitare foarte buna pe zone de adancime, si inconjurata cu balize zona stancoasa de o parte si alta a pontonului. Hamace pe plaja si in resort. Sezlonguri, masuta si umbrela gratuit peste tot in resort, acces la toate piscinele si barurile din resort chiar si la piscina si barul de la Von Resort Golden Coast, care era mai aproape de plaja. Acces in apa si de pe ponton. Pontonul s-a deschis doar pe 1 iunie. Noi l-am prins doar o zi. Terasa cu mancare pe malul marii.

Pe plaja 3 baruri si unul pe ponton. Accesul in baldachine era cotra cost si pe plaja si pe ponton. Dar sezlongurile si umbrelele erau gratuite, pe sezlongurile de plastic erau saltele. Langa fiecare era un bol pentru deseuri, pe care il goleau foarte des.

Tot langa plaja este si relax garden, unde s-au instalat multe pasarele, e o placere sa stai acolo.

Nu am fost in restaurantele A la carte. Nu suntem fanii acestor tipuri de restaurant.

Este bazar si in hotel si in celelate doua hoteluri din resort.

Spa: sauna gratuit, masaj contra cost.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Nu pot sa ma pronunt in privinta animatorilor, pentru ca nu am stat la piscina respectiva, fiind mari fani ai marii. Pe plaja nu am prea vazut activitati. Ii vedeam doar seara la spectacole. Nu am fost foarte incantata, dar copiii erau si asta conteaza. Seara la spectacole era pop corn si vata pe bat contra cost. 2 euro portia.

Au fost o parte din ospatari filipinezi sau asa ceva si nu stiau engleza. Le cereai una si te trezeai cu alta. Dar ne luam noi ce doream de la bar si era ok. Nici din acesta situatie nu am facut o drama, mai degraba ne-am amuzat.

Pot sa remarc ca am avut cafea foarte buna la oricare din locatii, bauturi mai diversificate decat la Delphine de Lux, unde am fost anul trecut. La fel plaja net superioara.

Incerc sa descriu cat mai corect totul, astfel incat oamenii sa aleaga in cunostinta de cauza. Totodata vreau ca lumea sa stie ca nu suntem fitosi, si nu ne facem concediul calvar din orice. Chestii minore nu le bagam in seama.

In sprijinul celor afirmate o sa pun poze.

Trimis de gianimary in 05.06.23 13:00:01
Validat / Publicat: 05.06.23 14:45:19
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Delphine Botanik si Delphine de Lux Okurcalar

VIZUALIZĂRI: 4441 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (gianimary); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Patul matrimonial
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20450 PMA (din 21 voturi)

calincheitaPHONE
    [06.06.23 09:23:28]

"Serviciile au fost excelente. Mentionez ca am mai fost in Turcia in lantul Delphin, dar nu am vazut mare diferenta la servicii "

bine de reținut lucrul ăsta. Foarte frumos descris totul. Se simte că ați avut un sejur reușit. Bravo!

[06.06.23 10:06:02]

[06.06.23 11:40:15]

@webmaster: Multumesc

[06.06.23 11:42:39]

@calincheita: Multumesc. Am vrut sa descriu exact ce este. Poate se potriveste sau poate nu. Depinde de ce doreste fiecare

artemisa24
    [09.06.23 10:49:30]

"Copiii aveau scarita la bar sa poata sa isi ia singuri suc si inghetata"

Inghetata era ambalata? daca nu... nici nu vreau sa-mi inchipui ????????

[09.06.23 22:29:02]

@artemisa24: Nu, inghetata era la cornet, si toata ziua, adica de la 10 la 21,30 in diverse locuri. Era un barman care punea inghetata in cornet sau la pahar cu lingurita. Daca plecai cu ea era la cornet. Scarita era sa poata si copiii sa ajunga la bar, sa ceara inghetata.

gianimaryAUTOR REVIEW
    [19.09.23 14:22:29]

@artemisa24: Nu era ambalata, dar era o persoana care se ocupa de ei. Nu puneau singuri cornetele, doar ca ajungeau la bar, vezi poza.

artemisa24
    [19.09.23 14:27:36]

Daaa, o chestie buna pt copii si inteligent gandita... super

artemisa24, calincheita, gianimary
    Alte impresii din această RUBRICĂVonresort Golden Beach Resort HV1 [Colakli]: