ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.09.2008
    ÎNSCRIS: 04.09.08
    AUG-2008

ARTICOL ARHIVAT

Hotel OK; insula in sine = un sejur de vis

M-am intors din Thassos de aproximativ 1 saptamana. Am stat la Hotel Laios in Limenas (sejur prin Vilextur - nu am intampinat niciun fel de probleme). Chiar m-am simtit in concediu si am venit relaxat si odihnit.

Pentru transportul a am ales autocarul, ruta fiind prin Sofia. Si la dus si la intors s-a pierdut destul de mult pe langa sau prin Sofia datorita lucrarilor de pe centura. Extraordinar spectacolul pescarusilor la traversarea cu ferry, sunt incantatori.

In ce priveste hotelul, pot spune ca este ok. Aveam oaresce emotii, pentru ca nu am gasit informatii pe net. Este un hotel curat si foarte foarte linistit, ceea ce pentru mine conteaza in primul rand. Camerele sunt normale, cu frigider, AC (contra cost - 35 E/7 zile), TV (cam inutil pt ca nu am gasit decat cateva posturi grecesti), balcon mare. Eu nu am luat AC deoarece camera era orientata catre apus, lasam copertina la maxim iar seara cand reveneam in camera nu erau probleme.

Odata cu cheia de la camera ni s-a dat si cheia de la intrare pt ca dupa ora 24 usa hotelului se inchide. Proprietarii locuiesc in hotel, iar mie mi s-au parut un pic rigizi.

Piscina din spatele hotelului este maricica, pleaca de la o adancime minima de 1,5 m si ajunge la 2,7 m. Accesul se face doar intre orele 9 si 20 si nu sunt admise sariturile in apa (am inteles ca pt asta ar fi trebuit sa aiba angajat un salvamar).

Micul dejun a fost intr-adevar... mic: cafea, 2 felii cascaval sau 2 de sunca sau 2 oua fierte sau 2 felii de branza, 2 pahare cu suc de portocale sau miere cu iaurt sau 2 pere sau 2 jumatati de piersica din compot, 4 cutiute cu unt si 4 cu gem si 4 felii de paine. Desi era mic, nu am simtit nevoia sa mai maninc si altceva dupa el. Celelalte doua mese le-am luat numai la Thassian (o singura data am mancat la Mythos - prilvelistea spre portul vechi este frumoasa, dar atmosfera nu se compara cu cea de la Thassian). Chelnerii sunt un spectacol, foarte prietenosi, fiecare are ceva specific care te amuza si te face sa revii cu placere. Preturile sunt ok, meniul este si in limba romana, iar chelnerii iti explica daca ai nelamuriri in privinta compozitiei felului ales. Portiile sunt mari, fiecare are garnitura de cartofi prajiti, morcov, salata, varza (nu este nevoie sa ceri garnitura). La final primeai o prajiturica (un fel de chec insiropat) cu inghetata sau cu frisca, o cafea si o metaxa, iar pe nota de plata iti facea o reducere de 10 %. Mi-a placut berea Mythos (large draft - 3 E). Cand voi mai merge in Thassos tot aici voi manca.

Si orasul este foarte frumos, e foarte placut sa te plimbi mai ales prin portul pescarilor. Preturile comparabile cu cele de la noi. Desi era multa lume nu ma oboseau atat de tare ca aici. Era placut sa-i vezi cum stau la masa cat mai in strada.

Cat despre plaja din Limenas, nu este extraordinara, are pietre la intrarea in apa pana in dreptul salvamarului, apoi se raresc. Nisipul nu foarte curat (si acolo sunt mucuri de tigari), pe alocuri cu pietricele. Sezlongurile sunt gratuite, nu trebuie decat sa comanzi ceva de la bar. Iti poti lasa linistit lucrurile pe plaja, nu dispare nimic. Apa foarte foarte limpede (neaparat sa aveti ochelari pt a vedea pestii), curata si sarata (desi nu stiu sa calc apa m-am aventurat in zone cu apa mult mai mare decat mine fara niciun fel de stres). In unele zile simteam nevoia imediata sa merg la dus sa ma spal. Exista dusuri pe plaja.

In excursii, in una din zile am fost la Golden Beach cu taxi-boath. Pretul dus-intors este de 7 E/pers. Plecarea din Limenas este la ora 10:30 iar inapoi se pleaca din Golden Beach la ora 16:30. Calatoria dureaza in jur de 1 ora. Este foarte placut, peisajele spre insula sunt foarte frumoase, apa foarte albastra, din loc in loc mai sar pesti de parca te insotesc. Plaja de la Golden Beach este foarte frumoasa, nisipul foarte fin, apa limpede si cu multe valuri.

Din celelelate optionale nu am luat decat turul insulei cu autocarul (29 E/pers). Mie personal mi-a placut, si-a meritat banii. S-au facut opriri la Manastirea Mihail (din pacate a fost foarte cald iar Muntele Athos nu se vedea); la Aliki (la vechea cariera de marmura si la plaja); in Panaghia: vizita la biserica (era inchisa, preotul probabil facandu-si siesta), mica piateta de la izvorul Panaghia (se spune ca fetele nemaritate care vor bea apa din acel izvor se vor casatori cu un localnic), fabrica de ulei de mesline (16 E un bidon de 3 litri, 24 unul de 5 litri), taraba cu miere; si apoi oprire aprox. 2 ore la golden beach.

Per ansamblu, pt mine a fost un concediu de vis si cu siguranta voi merge tot in Thassos in urmatorul concediu.

Trimis de rzvb* in 04.09.08 10:09:21

VIZUALIZĂRI: 2487 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (rzvb*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 100 PMA (din 1 vot)

• Alte impresii din această RUBRICĂLaios Hotel: