ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.03.2023
EXCELENT

la PMM* = 92 USD

Recif mirific

Fort Arabesque Octombrie 2022

Multumim Cristi pentru colaborare, cooperare si implicare. Totul a fost conform asteptarilor.

Ceea ce ne-a determinat sa rezervam un sejur la acest hotel, asa ca pentru prima oara in Egipt, a fost reciful de corali. Si nu ne-am inselat. Vedeti si voi din pozele atasate.

Stiam ca nu e un hotel de 5*, stiam ca nu vom avea acces peste tot (fiind cazati in East Wing).

1. Avion HiSky: Cluj – Hurghada, plecat la timp, 3h15’’.

2. Viza turistica 25 USD la ghiseu banca sau 28 USD la ghiseu tour operator.

3. Cumparat cartela telefon. Exista mai multe optiuni. Noi am luat cartela Vodafone.

4. La iesire din aeroport te asteapta agentii touroperatorului si te indruma spre autocar/microbus.

Aici a fost o mica problema, 180 turisti in avion, 14 masini si doar 1 persoana (reprezentant touroperator) care a avut o scurta discutie cu turistii din fiecare masina. Am stat 1 ora.

5. Drumul pana la hotel approx. 30 minute.

despre SERVICII

Curatenie desavarsita in parc, wc-uri publice.  Ospatarii - atenti sa satisfaca toate solicitarile, se descurca bine in engleza, majoritatea vorbesc fluent germana, f multi turisti nemti.

despre CAMERE & COND. CAZARE

Check in: eu avusesem in prealabil un schimb de emails cu cei de la Receptie, am comunicat dorinta mea de a ne caza la un etaj superior, receptionerul a verificat, era o notificare in acest sens, deci ne-a cazat si dat bratarile in 10 minute, era doar ora 12. Fara $ in pasaport. Am primit si cartelele pt prosoape plaja.

Camera: noi am stat in camera 412, Superior Sea View East Wing, locatie superba pentru rasarit si vedere de ansamblu a resortului, zi si noapte. Camera mare, gresie, covor, un pat dublu si o canapea cu masuta, birou, dulapuri, seif free of charge, cana pt fiert apa, pliculete ceai si Nesscafe. Mobilierul nu era f nou, dar nu era deteriorat.

Baia mare, curata, cu gel de dus/sampon/body lotion. Minibar cu 2 sticle de apa, dar pt 1 USD zilnic primeai bere si sucuri la doza

Terasa: 2 fotolii si masuta, uscator rufe.

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Main Restaurant: mic dejun, pranz si cina. Bauturi: vin, bere, sucuri, apa. Vin ospatarii si te intreaba ce doresti, sunt f atenti, dar nu agasanti. Mic Dejun: omleta facuta la cerere, pancakes, ochiuri, salam, sunca, cascaval, branza, salate, legume, feluri europene, feluri egiptene, prajituri, torturi.

Pranz: 2 supe, crutoane in diverse forme si culori, vita, pui si peste, gratare, hot dog si shaorma la cerere, salate, legume, sosuri, cartofi prajiti, copti, wedges, fasole, mazare, orez, prajituri, torturi, plus in fiecare zi ceva dulce traditional egiptean.

Cina: 2 supe (diferite de cele de la pranz), vita, pui si peste, gratare, hot dog si shaorma la cerere, salate, legume, sosuri, cartofi prajiti, copti, wedges, fasole, mazare, orez, prajituri, torturi, plus in fiecare zi ceva dulce traditional egiptean.

Beach Bar: deschis dupa ora 9: cafea, sucuri, bere, coniac, cocktails, inghetata, late breakfast, la pranz shaorma cu vita. La Piazza: deschis pt pranz si cina, bauturi si pizza/paste. Baruri: Lobby Bar (interior si exterior), Beach Bar (muzica live seara, se si danseaza), Pool Bar, Club 159 (muzica live), La Piazza.

PLAJA & MAREA / LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Plaja: foarte intinsa, cu nisip, spatiu sufficient intre umbrele, sezlonguri de plastic acoperite cu saltea, cosuri de gunoi peste tot. In general, primul rand e rezervat pentru cei de la vile sau pentru cine plateste 55Eur/sejur/room. Noi, fiind matinali, la ora 6 eram deja pe plaja (rasaritul il vedeam de pe balcon, ora 5.40), nu a fost o problema sa gasim locuri in primul sau al doilea rand.

Soarele apune in jur de ora 17 in a doua jumatate a lunii octombrie. Marea: superba, calda (approx. 27’C), cu nisip, fara flux/reflux, recifuri de corali la 10 m de mal, multitudine de pesti, mirific.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Parc, alei: superbe, luminate, plimbarea de seara prin resort o adevarata incantare.

Internet: free WiFi doar in zona Receptiei.

Animation:

Ziua: aqua gym, boccia, darts, Yoga

Seara: spectacole in Animation Centre

Trimis de moatza76 in 01.03.23 13:12:42
Validat / Publicat: 01.03.23 15:27:28
  • A fost prima sa vizită/vacanță în EGIPT

VIZUALIZĂRI: 1521 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (moatza76); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P09 Vedere de pe terasa camerei
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 92.00 USD pe cameră

[01.03.23 15:27:11]

Bun revenit pe site, cu impresii

• Alte impresii din această RUBRICĂFort Arabesque Resort Spa & Villas:

• pagină generată în 0.051219940185547 sec