ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.02.2023
ÎNSCRIS: 11.08.09
DEC-2022
Familie
EXCELENT

Cazare si gazda de exceptie

Am ajuns aici dupa o perioada destul de agitata, cu ceva probleme de sanatate si multe schimbari de planuri pentru aceasta perioada. Am plecat din scurt, cautand mult o zona de ski si o cazare in apropiere, in conditiile in care zapada nu prea era, partiile erau doar partial deschise, iar cazarile erau din ce in ce mai putine si mai scumpe.

Intr-un final, dupa multe suceli, rezervari si anulari gratuite, ne-am hotarat la zona Gastein, destul de ofertanta ca domenii de ski; a contat mult si faptul ca am avut noroc cu aceasta cazare, care a aparut brusc pe binecunoscutul site international de rezervari… probabil ca cineva renuntase si apartamentul devenise disponibil… norocul nostru!

Desi apartamentul apare situat in Bad Hofgastein, el este situat cumva in afara orasului, la circa 2 km. Este departe de agitatia orasului, intr-o zona foarte linistita. Cel mai apropiat magazin este un supermarket Billa, situat cam la 1 km. Mai este aproape un restaurant italiano-austriac, foarte bun, pe care il recomand, Ramazzotti se numeste

Statia de ski-bus este situata la cca 200-300 m de vila

Vila cu pricina are 2 apartamente de inchiriat, iar la etajele superioare locuieste proprietara, impreuna cu familia ei. Maria este o persoana extrem de agreabila, mereu intr-un zambet, gazda perfecta

Ne-a asteptat cu prajituri de casa+bere+sucuri, iar in noaptea de Anul Nou ne-a adus sampanie si bomboane. La check-in, am gasit pe masa o sticla de apa, cardurile gratuite ale zonei Gastein (pentru ski bus si diverse reduceri) + 3 buff-uri

Atat apartamentul, cat si spatiile comune, sunt impecabile: curate, foarte bine intretinute si cochet decorate

Apartamentul in care am stat are 2 camere, cu baie proprie si o bucatarie complet utilata (frigider, cuptor, plita, masina spalat vase, cafetiera, vesela completa). Totul este extrem de curat, nou si bine intretinut.

Apa calda si caldura, internet wi-fi foarte bun; la subsol exista chiar si o camera cu instalatie de uscat pentru clapari

In apropiere sunt 4 domenii schiabile: Schlossalm-Angertal-Stubnerkogel, SPORTGASTEIN, GRAUKOGEL, Dorfgastein, acesta este site-ul de ski al zonei skigastein.com/en.

Ce poti face in zona, in afara de schiat:

- Vizitare Bad Hofgastein, Bad Gastein: de la vila se poate ajunge si pe promenade, pe langa rau; aceste promenade sunt preferatele mele, chiar daca este sau nu zapada

- Vizitare St Johann in Tirol – am fost cu trenul; este un orasel pitoresc de munte, foarte cochet

- Stranduri cu ape termale: alpentherme.com/en; felsentherme.com. Am fost doar la Alpentherme, mi s-a parut cam scump si extrem de aglomerat

Toate orasele au puncte de informare turistica, cu personal foarte amabil si bun cunoscator al limbii engleze; te ajuta cu informatii si brosuri si te sfatuiesc cam ce poti face in zona.

Zona Gastein mi s-a parut foarte organizata dpdv turistic; chiar si la vila unde am stat aveam o multime de pliante si brosuri cu ce poti face in zona si chiar un program pe zile, cu toate activitatile turistice. Erau multe si diverse, unele free, unele cu plata. Ca de exemplu: sanius pe un derdelus din zona, coborare pe schiuri, cu torte, concert de Anul Nou in piata din Bad Hofgastein, iesiri organizate (chiar si seara!) pentru doritorii de ski de tura, patinaj, curling, echitatie, tot felul de ateliere pentru copii si adulti etc

Una dintre cele mai bune cazari pe care le-am avut, recomand cu drag!

Trimis de Chloe in 02.02.23 18:34:00
Validat / Publicat: 02.02.23 19:04:24
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AUSTRIA.

VIZUALIZĂRI: 1067 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P12 dormitor

[02.02.23 19:00:37]

Excelent

Mutat în rubrica "Landhaus Schwaiger [Zittrauerhof, Bad Hofgastein], BAD GASTEIN" (nou-creată pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CAZARE]

ChloeAUTOR REVIEW
    [02.02.23 19:03:26]

e ok, multumesc

[02.02.23 19:18:30]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

Chloe

• pagină generată în 0.053424119949341 sec