ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.01.2023
ÎNSCRIS: 25.08.18
SEP-2021
Cuplu
EXCELENT

O noapte într-o clădire medievală

Mereu ne-am dorit să ajungem și în această localitate, din Alpii austrieci, despre care se spune că este "Cel mai frumos sat din lume". Așa se face că, pe 19 septembrie 2021, am ajuns, împreună cu soțul, și în Hallstatt.

Rezervarea am făcut-o pe booking și am ales această locație în funcție de: faptul că am dorit o cazare doar pentru o noapte, notele și recenziile afișate pe site, amplasament și preț. Prețul (puțin peste 200 €/noapte, în cameră dublă, cu mic dejun și transfer parcare-hotel incluse) a fost unul pe care l-am considerat ca fiind destul de mic, având în vedere faptul că această zonă este una dintre cele mai scumpe din Austria.

Astfel, putem spune că hotelul a corespuns așteptărilor noastre.

despre SERVICII

Pe timpul cazării noastre, o singură persoană, pe nume Thomas, a fost și proprietar, și recepționer și chelner. Dl Thomas, prietenos de felul lui, a fost de o ospitalitate și amabilitate deosebite, dând dovadă de un profesionalism de nota 10. Efectiv, nu am avut nimic de reproșat.

despre CAMERE & COND. CAZARE

Pensiunea este situată într-o clădire veche, ca mai toate din Hallstatt, dar foarte bine renovată și întreținută. La parter se află recepția și barul, iar la etaj toate cele patru camere ale pensiunii.

Camera pe care am rezervat-o a fost una destul de mare, fără balcon, dar cu vedere la piața din centrul orașului. Mobilierul și celelalte obiecte din dotarea ei (mai puțin televizorul, frigiderul și seiful) te făceau să crezi că te afli pe la sfârșitul secolului XIX - începutul secolului XX.

Baia este mare, modern amenajată și dotată.

Toată pensiunea este foarte curată și, chiar dacă se află într-o clădire istorică, simți că respiri aer proaspăt.

În ceea ce mă privește (doar pe mine pentru că pe soț nu l-a deranjat), un singur lucru am de reproșat - locul în care era amplasat patul. Acesta, nefiind lipit de un perete, ci de dulapul în care se aflau seiful și frigiderul, mi-a dat senzația că voi dormi în mijlocul camerei.

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Pensiunea nu are restaurant, ci doar un bar în care le este servit și micul dejun celor cazați. În ceea ce privește micul dejun, care este inclus în prețul cazării, putem spune că este unul foarte bun, diversificat și pe toate gusturile: cafea, ceai, sucuri, lapte simplu sau cu cacao, iaurturi, brânzeturi, mezeluri, ouă (fierte ori preparate sub formă de omletă sau ochiuri, în funcție de preferință), pâine, chifle, cereale, fructe. Mai exact și în câteva cuvinte se poate spune că de la masa pensiunii I DA MITT, nimeni nu pleacă flămând și nemulțumit, ospitalitatea fiind, aici, la ea acasă.

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Această pensiune se află chiar în centrul orașului Hallstatt (Markplatz 45), în apropiere de majoritatea obiectivelor turistice: Lacul Hallstatt, Bisericile romano-catolică și cea evanghelică ș. a. De asemenea, în zona pensiunii se află numeroase restaurante, baruri și magazine.

În legătură cu locația pensiunii trebuie să spun că la ea nu se poate ajunge cu mașina personală, ca de altfel în aproape întregul oraș, dar sunt suficiente parcări, iar transferul la hoteluri se face cu microbuzul.

Noi, de exemplu, am parcat în parcarea P1 de pe Salinenplatz, nr. 4. Costul parcării, de aproximativ 15 €, l-am suportat noi, iar costul transferului cu microbuzul, până în fața pensiunii, a intrat în prețul cazării.

Trimis de ElenaUlrich in 29.01.23 15:17:43
Validat / Publicat: 29.01.23 16:22:30
  • A fost prima sa vizită/vacanță în AUSTRIA

VIZUALIZĂRI: 624 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ElenaUlrich); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P08 Dușul din baie

[29.01.23 16:21:11]

Excelentă recomandarea

Mutat în rubrica "I da Mitt B&B [Hallstatt], HALLSTATT [lacul]" (nou-creată pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CAZARE]

ElenaUlrichAUTOR REVIEW
[29.01.23 19:23:43]

@webmasterX: Localizarea hotelului este corectă.

[03.02.23 17:35:05]

@ElenaUlrich: In Hallstatt am ajuns la inceputul lui iunie 2020 (mentionez asta pentru ca era in perioada pandemiei) si pot spune ca de fapt asta a fost si norocul meu, pe 28 mai se deschideau din nou hotelurile in Austria (la acea vreme lucram in Austria), asa incat in loc sa vin acasa in concediu cum aveam programat am facut o minivacanta local, asa ca am luat 2 nopti cazare in Linz si o noapte in Steyr si la mutarea intre cele 2 orase, un prieten tare drag m-a dus la plimbare asa ca am vazut acest minunat orasel fara aglomeratia care exista de obicei. Mi s-a parut superb si as vrea sa ajung pe acolo si cu familia.

Felicitari, votat cu mare drag.

ElenaUlrich, mishu