ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.11.2022
OCT-2022
Cuplu
EXCELENT

Port El Kantaoui Sentido Bellevue Park super sejur

O destinatie care merita! Nisipul plajei care seamana cu halvaua, apa curata si nu in ultimul rand ospitalitatea celor de la hotel.

Am fost cazati la Sentido Bellevue Park, un hotel bun cu plaja privata.

In ce priveste calitatea serviciilor, pot spune ca acestea au avut nivelul asteptarilor noastre.

Camera a fost curata, mancarea variata atat la micul dejun cat si la pranz si cina.

Intr-una dintre seri, am avut chiar si carne de porc la masa, insa nu am vazut mare inghesuiala. Variantele oferite bazate pe preparate din peste, vita si oaie, au indepartat in totalitate dorinta pentru soricul rumenit. Pentru cei care sunt amatori de fructe de mare, trebuie sa le spun ca sigur isi vor desfata papilele gustative, bucatarii intrecandu-se in prepararea lor. Am vazut (nu am gustat), fructe de mare preparate ca antreuri si de asemenea ca fel principal, gatiti sau la grill. Nu exista o varietate mare de ciorbe (doua feluri), insa n-am vazut niciun copil sa se tavaleasca dupa ciorba din Romania.

Ospatarii cu mult bun simt si foarte atenti, pe tot parcursul pranzului si cinei.

Vinurile (din cele locale), se seerveau in functie de preferinte, insa am vazut si ospatarul recomandand in functie de felul de mancare servit.

Singura excursie pe care am gasit-o interesanta, a fost cea in Catagina. Pentru 30 de Euro, am fost intr-o excursie de o zi, in care am vizitat Cartagina, Sidi Bou Said si capitala Tunis (cu pranz inclus, undeva langa Sidi Bou Said). Recunosc ca datorita aglomeratiei, in capitala Tunis, am preferat sa stau la o masa pe o terasa cu o cafea splendida, facuta la nisip. Pentru cei care sunt impatimiti de cumparaturi, dar nu numai acelora, le recomand magazinele cu preturi fixe, pentru ca exista asa ceva.

Legat de transport, va recomand transportul in comun. Am calatorit fara niciun eveniment in Port El Kantaoui, pentru 2,5 lei (rata de schimb), am raportat-o in permanenta la lei.

despre CAMERE & COND. CAZARE

Camera a fost curata. Au fost schimbate prosoapele zilnic.

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Nu m-am asteptat sa fie atat de variata mancarea. Tot timpul ai gasit ceva sa-ti placa.

PLAJA & MAREA / LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Plaja foarte curata si intretinuta, iar pentru mare pot sa folosesc superlativul! Apa foarte curata, fara pietre, dar mai ales fara alge.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Pot spune ca s-au straduit, insa, impresia mea nu se schimba in mai mult. A compensat marea, care a oferit din plin conditii pentru balaceala.

Trimis de sempreturist in 18.11.22 19:02:39
Validat / Publicat: 18.11.22 20:22:42
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TUNISIA

VIZUALIZĂRI: 23912 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (sempreturist); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P09 Le-am gustat, sunt bune!
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20900 PMA (din 24 voturi)

[18.11.22 19:21:30]

@sempreturist: bun-venit pe AmFostAcolo.ro.

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Sentido Bellevue Park Hotel (ex RIU) , EL KANTAOUI" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: La pas prin Port El Kantaoui]

Încărcând inițial impresiile la o rubrică de călătorie (în loc de una de cazare), rubrica de CAZARE (CAMERE) a fost nedisponibilă pentru notare. Te-aș ruga să indici o notă și pentru acest capitol - cazarea / camera - folosind linkul EDIT IMPRESII, afișat cu roșu mai sus și disponibil permanent la publicare (şi timp de 30 minute după aceasta).

[18.11.22 19:26:17]

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_add9.p ... =109884&hid=324.

[18.11.22 20:22:35]

Mulțumiri pentru completările din caseta tehnică

Poate reușești să încarci și câteva foto

[18.11.22 22:00:47]

@sempreturist: Mulțumiri pentru amabilitatea cu care ai dat curs solicitării de a încărca fotografii.

[20.11.22 22:45:09]

@sempreturist: Bun venit iti spun si eu si succes in continuare. Mi-a placut asta

adevarul este ca in astfel de destinatii as incerca ce nu am acasa, asa ca m-ar tenta sa incerc diverse alte chestii. As fi incercat mult oaie pentru ca imi place, si fructe de mare din acelasi motiv.

O alegere inspirata, mi-au placut si pozele, feliciari, votat cu mare drag.

[21.11.22 08:51:04]

@mishu: Multumesc pentru aprecieri. M-am hotarat sa scriu, dintr-un motiv pe care l-am exersat aproape toti inaintea alegerii unei vacante. Tot timpul ma intrebam, unde pot gasi ceva informatii despre hotel, ceva informatii despre destinatie, ceva care sa ofere mai mult decat ce gasesti in prezentari. Sigur ca, nu suntem toti la fel si sigur nu este musai sa placa tuturor ce-mi place mie. Insa, o parere in plus, mai ales daca vine de la o persoana care a fost acolo, nu strica!

Inca o data multumesc!

[21.11.22 09:30:02]

@sempreturist: Exact acesta este rostul acestui site

in momentul in care vin mai multi, fiecare cu parea si experienta lui, ai o vedere mai buna asupra acelui loc, asa incat sper sa ne mai impartasesti din experientele tale deoarece vad ca ai ceva experiente frumoase.

[21.11.22 09:58:15]

@mishu: Am avut si experiente mai putin placute si daca detineam mai multe informatii, cu siguranta nu alegeam sa platesc o destinatie din care sa nu stiu cum sa plec mai repede. Am sa descriu si acele hoteluri intr-o zi si care sa poarte un mare titlu - Exemplul de ceea ce nu trebuie sa faci! Am avut si astfel de experiente si din acest motiv, am luat decizia de a scrie.

[28.05.23 17:17:40]

@sempreturist: aveti cumva persoana de contact pentru excursiile din Tunisia? Va rog muly sa imi trimiteti daca aveti. Multumesc

nicole33
[28.05.23 17:51:24]

@cristinas:

aveti cumva persoana de contact pentru excursiile din Tunisia?

Dacă mergi în Tunisia printr-un touroperator din România cu pachet cu hotel şi avion cursă charter, aşa cum fac cei mai mulţi turişti, vei fi contactată de către reprezentantul local imediat după coborârea din avion, iar ulterior vei primi oferta de excursii a acestuia cu ocazia întâlnirii de informare de la hotelul ales de tine.

Ideea este că oricum te găseşte el pe tine

Dacă mergi cumva pe cont propriu şi apelezi la reprezentantul touroperatorului tot acolo ieşi ca bani.

În plus, în fiecare hotel găseşti reprezentanţi ai marilor touroperatori străini, care oferă exact aceleaşi excursii turiştilor proprii, evident cu ghidaj în limba acestora. Preţurile sunt aceleaşi.

[28.05.23 17:59:55]

@cristinas: Buna ziua! Plecati pe cont propriu? Este important de stiut acest aspect.

[28.05.23 18:49:23]

@nicole33: Multumesc frumos???? la noi tour operatorul a propus 80 euro pe o excursiw la cartagena care am vazut ca anul trecut in toamna fusese cam 30 euro, de aceea intrebam

[28.05.23 18:52:04]

@sempreturist: multumesc de raspuns rapid ???? suntem aici cu [...] si o agentul de la ei ne-a propus 80 euro pe excursia la cartagena pe care tu ai zis ca ai dat 30 euro.

Nu vrem neaparat sa mergem cu agentia propusa de tour operator, daca se poate mai ieftin ????

[28.05.23 18:53:37]

@cristinas: Cel mai bine trimite-mi un mesaj in privat

[28.05.23 19:39:25]

@cristinas: ATENȚIE! referirile la AGENȚII și alte entități din România care funcționează pe principii COMERCIALE (portaluri web de profil etc) sunt INTERZISE

nicole33
[28.05.23 22:48:24]

@cristinas:

suntem aici cu [... ] si o agentul de la ei ne-a propus 80 euro pe excursia la cartagena pe care tu ai zis ca ai dat 30 euro.

Nu-s deloc convinsă că mai poţi găsi Cartagina la doar 30 euro, dar şi 80 euro mi se pare exagerat de mult. Excursia respectivă nu merită mai mult de 45 hai 50 euro cu plecare din staţiunile aflate mai la sud şi cu tot cu prânz inclus. Părerea mea.

Eu am plătit 120 dinari tunisieni în 2019 cu plecare din Hammamet şi în iunie 2021 aceeaşi excursie cu aceeaşi agenţie costa 140 dinari cu plecare din Monastir.

Dacă te ajută cu ceva, pot să îţi trimit mesaj privat cu numărul lui Aziz de la Best Travel Time TN, ghidul cu care am fost eu la Cartagina, bun vorbitor de română.

=

Cum este vremea acolo în această perioadă?

[28.05.23 23:27:53]

@nicole33: ok, Multumesc frumos ???? vremea e faina deocamdata, dar zilele urmatoare nu pare a fi prea frumos, la prognoza apare ploaie. Sper sa nu fie cazul totusi

cristinas, mishu, sempreturist
Alte impresii din această RUBRICĂSentido Bellevue Park Hotel (ex RIU) :