ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.07.2010
DIN: Craiova
ÎNSCRIS: 10.07.10
JUL-2010

Ne-am distrat si ne-am bronzat la HAJDUSZOBOSZLO

Am rezervat o camera cu trei paturi pe internet la Pensiunea Julia pentru patru nopti. Am plecat din Brasov (unde am vizitat 3 zile Paradisul Acvatic) dimineata spre HAJDUSZOBOSZLO prin Sighisoara - Targu Mures - Cluj Napoca - Oradea - Vama Bors. La intrarea in Ungaria nu am fost atent la un indicator dar dupa 10 min cu amabilitatea unui localnic ce avea un scuter am luat-o pe drumul cel bun. M-a uimit pe drumul spre statiune numarul foarte mare de masini din Romania: BH, CJ, SM, MM, B si chiar CT.

Am gasit relativ usor strada Hoforas unde se afla pensiunea. Am intrat in pensiune si in 15 min. eram cazati intr-o camera din cladirea principala: avea trei paturi mari, un mini-frigider, televizor cu 60 de posturi (50 in maghiara, restul in engleza, germana, slovaca si poloneza). Camera era dotata cu AC dar nu a fost nevoie, noaptea fiind racoare (nu acelasi lucru l-au putut spune doua tipe din Bacau ce au fost cazate la mansarda) si in plus AC-ul mai costa 5 euro pe zi. In pretul cazarii intra si micul dejun, destul de consistent dar putin variat de la o zi la alta.

Foarte folositoare limba engleza si mai ales cele cateva cuvinte ce le stiam in maghiara. La receptie puteai gasi bauturi la un pret de rezonabil. Foarte aproape de pensiune este o Pizza-rie, iar un capatul strazii era un supermarket. In statiune am vazut multe anunturi "Camere libere", unul chiar cu "Casa de vanzare".

Trei zile am fost cu sotia si cel mic la Aquapark (multitudinea de topogane, surf-ul artifical, piscinele cu apa termala in care poti sta in apa pe o bancuta, restaurantul pescaresc, personalul tanar mereu zambitor, dusurile, curatenia, ne-au cucerit pe toti - mai ales pe cel mic), si una cand a plouat la Aquapalace (grota, piscina cu apa termala in care poti sta in apa pe o bancuta si sa privesti la un LCD pe National Geographic, 2-3 topogane interioare, restaurantul "impinge-tava" unde pentru o portie de piept de pui primesti de doua ori mai mult ca-n tara si cu un pret un pic mai mic). Tragand linie: ne-am simtit bine, am avut noroc de vreme buna, ne-am distrat si ne-am bronzat.

Trimis de mmitrica in 15.07.10 00:01:47
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în UNGARIA. A mai fost în/la: Budapesta, Szeged

VIZUALIZĂRI: 2912 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mmitrica); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

[03.09.10 14:11:06]

spune-mi te rog daca aceasta pensiune (JULIA PANZIO) mi-o poti recomanda ; pe 12 seara ajung acolo pt o zi apoi plec spre Balaton. Ce alte sfaturi imi poti da?

Iti multumesc mult

mmitricaAUTOR REVIEW
    [04.09.10 07:45:31]

Mie mi-a placut.

Camerele din cladirea principala sunt curate si mari (mai putin cele de la mansarda care sunt mai inghesuite).

Doar receptionera vorbeste engleza in rest ...csak magyarul.

Micul dejun este stil bufet suedez : oua fierte, lapte, cereale, paine (au si prjitor daca doresti prajita) branza, cascaval, rosii, sunca, uneori chiar carnaciori.

Aerul conditionat nu este inclus in pret, dar acum nici nu mai este nevoie.

Au o parcare pt. 4-5 masini (ca sa deschizi usa de la parcare trebuie sa ceri telecomanda de la receptie), iar chiar in fata pensiunii este o statie de autobuz unde poti parca in caz de nevoie.

Berea si sucurile de la bar sunt cu 10% mai scumpe ca in oras dar de doua ori mai ieftine ca la Aquapark.

Strada Hoforas unde se afla pensiunea nu prea este circulata noaptea iar ziua moderat. La capatul ei gasesti un supermarket. La celalalt capat centrul, parcul si Aquapark-ul. La 50 m de pensiune este o pizzarie f. buna.

La TV nu gasesti posturi in romana.

[04.09.10 07:54:14]

iti multumesc mult pt raspuns. Intre timp, ma aflu in discutii cu pensiunea Airport si hotel Platan. Mai stii cat a costat la Julia cazarea pt o camera dubla? Daca gasesti 2 minute, te rog zi-mi cate ceva despre bazinele cu apa termala. Localizare, pret, ce este necesar sa am la mine (prosoape, sapun). Obiectele personale (acte,bani, haine, incaltari) unde se depun? Cum se procedeaza? Te rog scrie-mi tot ceea ce gasesti ca imi va fi de folos. Ajung duminica seara. Iti multumesc!

mmitricaAUTOR REVIEW
    [04.09.10 15:19:32]

1. Hotel Platan arata bine, am trecut pe langa el cand ma intorceam de la aquapark.

2. Am facut rezervarea pe net, parca 240 euro pt 4 zile, eu sotia si copilul de 12 ani.

3. Pt. copil ne-au mai dat un patut.

4. Bazinele cu apa termala au un miros de iod, cu care te obisnuiesti dupa 10 min. Am vizitat 3 bazine cu apa termala, doua in aer liber (unul mare in prima portiune a statiunii cea mai populata si unul mai mic in Aquapark) si unul acoperit (asta are si 3-4 LCD-uri toate pe National Geographic). Pe primul cel mai mare nu ti-as recomanda sa-l vizitezi in jurul pranzului deoarece la mirosul de iod se mai adauga si cel de gogosi. Cel de la Aquapark l-am vizitat cat baietelul meu s-a dat pe toate topoganele de acolo. Toate bazinele au bancute si cateva indicatii chiar si in romana. La 5-10 m de bazinul termal sunt dusuri reglate doar pe caldut.

5. Inainte ca sa intri la bazine sau topogane treci pe la bouticurile din statiune si cumparati un recipient din plastic de 10-15 cm inaltime ce se inchide ermetic si se leaga la gat. Are culori fosforescente si-ti va folosi sa tii banii in el ca sa nu te duci din 10 in 10 min la cutia cu valori.

6. Cand platesti biletul de intrare la Aquapark, acolo unde sunt topoganele se gasesc in dreapta inainte sa intri niste camarute unde te poti schimba si-ti poti lasa lucrurile mai putin valoroase. Pentru aceasta trebuie sa platesti 3-400 forinti parca.

7. Camerele video, alte lucruri de valoare se pun la cutia de valori. Pentru aceasta trebuie sa platesti 5-600 forinti parca. In afara de nume si prenume te va pune sa-ti pui un password, pe care trebuie sa-l tii minte pana cand pleci seara.

8. In prima parte statiunii, unde intrarea este mai ieftina, seslongurile se platesc, la aquapark sunt gratuite (fiindca e si biletul mai scump) dar putine, la 90 min de la deschidere nu mai gasesti unul.

9. Prosoapele se pot inchiria, cumpara sau ti le iei de acasa... nu s-au furat.

10. Iati o gentuta termoizolanta in care sa-ti pui cel putin pt primele ore ceva rece de baut, fiindca au niste preturi bauturile pe acolo de o sa te sperie. Nu este permisa intrarea cu bauturi in ambalaj de sticla, cele din PET ti le lasa, cele de sticla ti le iau caci nu vor sa le spargi pe acolo.

11. Am stiut putine cuvinte in maghiara si chiar mi-au folosit.

12. Daca ploua intr-o zi poti intra la bazinele acoperite este curat si frumos de vizitat pt. o zi dar nu mai mult. Aici pretul cutiilor de valori intra in pret si se deschid cu ajutorul benzii magnetice de la mana, bratara ca la all-inclusive. Bratara primesti si la Aquapark sunt de culori diferite in functie de cati bani platesti. Si in functie de banii platiti ai dreptul la distractie pe masura.

[04.09.10 19:57:54]

cum pot sa iti raspund? ! decat cu un adanc multumesc si cu un gand bun !

Sophia
    [27.07.14 20:38:27]

Buna ziua,

imi puteti spune va rog la ce distanta de strand e pensiunea Julia?

mmitrica, Sophia
    Alte impresii din această RUBRICĂJulia Panzio: