ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.09.2022
AUG-2022
Solo
EXCELENT

Peste așteptări

Am ales această locație datorită prețului atractiv (circa 70 euro/noapte) și poziției aproape de plajă pe care o are hotelul.

Apropo de asta, nemulțumirea cu scările pe care le ai de urcat, apărută într-un material precedent, e ridicolă. Sigur, dacă ai peste 100 de kg și refuzi orice formă de efort fizic, poate fi o problemă.

despre SERVICII

Am fost cazat imediat, e adevărat că trecuse de ora 14.00 când am ajuns la hotel.

Persoana de la recepție amabilă, chiar dacă se simțea o oarecare acreală la contactul cu vecinii români.

despre CAMERE & COND. CAZARE

Totul în regulă, camera spațioasă, balconul mic, orientat spre șosea (park view), dar nu aveam nevoie de spațiu mai mult, un oarecare aer vetust în baie,

problema a fost, totuși, că am primit gel de duș și săpun pe care a trebuit să le folosesc timp de 7 zile, fără ca la consumarea lor să mi se aducă altele. Probabil că dacă aș fi cerut, s-ar fi rezolvat și asta. O

altă problemă a fost legată de aerul condiționat, nu funcționează cum trebuie, dar nu pot spune că în cameră n-a fost confort termic, chiar și în zilele mai călduroase.

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Mâncarea foarte bună, băuturile mai slabe, cum sunt, în general, în Bulgaria, dar nu poți să nu te întrebi cât te-ar fi costat o masă de asta, cu băutură cu tot, pe litoralul nostru. Din punctul meu de vedere, e o rușine națională că au ajuns bulgarii să ne dea lecții de turism.

Însă atâta vreme cât există un număr suficient de mare de îmbuibați care aruncă cu bani pe la Mamaia și nimeni nu îi întreabă cum i-au făcut, la ce să te aștepți? Ca să nu mai spun de marele investitor Murat de la Olimp, la ale cărui hoteluri ai prețuri ca în Turcia, dar în condiții mult inferioare celor de acolo, și dânsul e privit ca un salvator al turismului de pe litoralul nostru.

PLAJA & MAREA / LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Hotelul nu are plajă proprie, dar știam asta de când am ales sejurul. Însă, ca în nici un an, în apă erau meduze, iar pe plajă musculițe extrem de deranjante.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

În regulă, nu m-a interesat prea mult partea asta, seara nu era panaramă cu muzică stridentă ca pe la alte hoteluri, ceea ce mi s-a părut un avantaj. Una peste alta, animatorii și-au făcut treaba.

Trimis de grigoreureche in 01.09.22 13:13:38
Validat / Publicat: 01.09.22 17:53:10
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Merg în Bulgaria din 2007. Cunosc litoralul de la Albena la Duni.

VIZUALIZĂRI: 2201 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (grigoreureche); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[01.09.22 13:27:03]

@grigoreureche: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_add9.p ... =109173&hid=948.

grigoreurecheAUTOR REVIEW
    [01.09.22 13:33:44]

@webmasterX: Îmi pare rău, nu obișnuiesc să fac poze sau filmări. Poate data viitoare. Mulțumesc pentru amabilitatea de a găzdui diverse opinii, în așa fel încât răbufnirile de nemulțumire pentru diverse motive (lasă că le arăt eu!) să creeze nota dominantă și falsă despre o anumită locație.

M'LiviuPHONE
    [01.09.22 22:50:01]

Da bine punctat despre„salvatorul' ' turismului romanesc.

Zilele trecute stateam de vorba cu cineva care a fost 2 ani la hotelul domnului Murat...

Anul trecut a fost mai ok spunea anul asta a crezut ca și pierde mințile.

In primul rand intervalul de ore pentru servit masa s-a micșorat.

Daca e all inclusive Light... Sa fie si mai light.

Daca in oala cu ciorbă ramanea doar zeama si cereai sa completeze iti spuneau că mai este... ????

Dacă la 20.20 se termina pizza spuneau ca vor mai face la 20.40 dacă ii inttebai din nou spuneau ca nu mai fac... La 21 se inchide restaurantul, dacă cereai 4 prăjituri iti dadeau 2... Când îți cereau 30 roni pe o ???? sau 45 roni pe un profiterol nu se termina niciodată ????

Exemplele pot continua pe 5 nopți 2 adulți și 2 copii 7500 roni a mai lăsat acolo peste 2000 asa ca nu își strice de tot concediul... Asa că de ce sa-l vizitam pe domnu Murat sau pe alții cand găsim alte variante mult mult mai atractive raport calitate preț!

La 4 stele pe litoralul romanesc 70 euro pe noapte probabil găseai cu maxim mic dejun!!!

Felicitări pentru ce ai găsit acolo la acești bani!

renteaPHONE
    [02.09.22 10:47:33]

@m liviu: da, dar macar omul acesta a bagat multe milioane de euro in renovarea sau constructia unor hoteluri. Sa nu uitam ce era H. Amfiteatru din Olimp inainte sa fie reabilitat. Daca ar exista concurenta si conditiile s-ar imbunatatii, evident. Cand hotii aia din Constanta, in loc sa construiasca resorturi, au facut blocuri... ce mai vrei?

grigoreurecheAUTOR REVIEW
    [02.09.22 12:59:16]

@m liviu: O mică precizare. Inițial, am căutat un hotel în Neptun. Am avut surpriza să constat că nici unul nu are oferte în regim single, dacă vroiai trebuia să plătești preț întreg per cameră. Diferența nu e mare, dar oricum, înseamnă ceva.

În al doilea rând, la un preț comparabil cu "Luna" din Bulgaria, am găsit câteva hoteluri nu de patru stele, ci de două stele, cu mic dejun, nici vorbă de all inclusive.

În sfârșit, analizând ofertele, am remarcat că pentru onoarea de a sta la hotelul domnului Becali, din Venus, în aceeași perioadă, trebuia să plătesc 700 de lei (140 de euro) pe noapte, cu mic dejun inclus. Comentariile sunt de prisos, cred.

Oricum, vă mulțumesc pentru opinia dumneavoastră, care sunt convins că oglindește realitatea din stațiunea care era odată perla litoralului nostru. La bani mult mai puțini, evident.

M'LiviuPHONE
    [02.09.22 13:37:20]

@rentea: Da ai perfecta dreptate... Au construit blocuri în loc de resorturi ptr băieții care dau și 200 euro pe noapte sa fie în buza cluburilor... Cum spunea și autorul acolo se duc cei care nu știm cum sau cât de ușor fac banii...

Privind investițiile domnului Murat nu putem știi câți sunt banii lui câți au venit din fonduri sau din alte surse neortodoxe...

Și dacă nu ar fi asa... Practici niște preturi mari... Cine vrea vine cine nu... Nu dar respectă clientul nu îți bate joc de el...

Cum e sa fii la cină seara sa le spui copiilor ca va mai face bucătarul pizza și apoi sa-i spui peste 20 minute ca nu mai face...

Cum să-i spui clientului ca nu mai aduci ciorba ca mai sunt 5.6 polonice de zeamă...

Asa au perceput marii investitori strategia de dezvoltare... In turism. Băgăm azi banii și în 2... 3 ani ii scoatem. Mai renovam un hotel... Mai construim 2... Ne mai ajuta și statu ca mai dau voucher... Sa fie bine sa nu fie rău... Ptr ei evident!

renteaPHONE
    [04.09.22 09:30:30]

@m liviu: este vorba de lipsa de concurenta. Este singura care putea regla lucrurile. Dar, cum spuneam, ticalosii de la Constanta, nu au stimulat constructia de resorturi, de hoteluri mari, astfel incat sa se creeze o concurenta reala. Au facut blocuri, ca sa te duci la Mamaia ca in Rahova. Asa cum stau lucrurile acum, un investitor in turismul romanesc, neavand concurenta interna puternica, vinde scump si prost. E o regula economica de baza. Si NU se va schimba acest lucru niciodata.

grigoreureche, M'Liviu, rentea, Yoda
    Alte impresii din această RUBRICĂLuna Hotel: