ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.07.2010
ÎNSCRIS: 24.02.10
JUN-2010

N-am fost dezamagiti deloc de acest hotel

Acest hotel l-am ales dupa ce am discutat cu niste prieteni care au fost aici anul trecut. Din descrierea lor, era ceva potrivit pentru familia noastra, asa ca am hotarit sa il alegem si noi. Aveam experienta cu litoralul bulgaresc, anii trecuti i-am petrecut la Albena, asa ca statiunea vecina am ales-o fara sa ne gindim prea mult.

Am ajuns la hotel usor, informindu-ne in prealabil pe hartile de pe internet in care parte a statiunii se afla. La intrarea in statiune din zona hotelului nostru era un post de politie care nu ne-a oprit, dar s-a uitat foarte atent la numere si la cei care erau in masina. La intrarea pe teritoriul hotelului un gardian, la bariera, foarte amabil, care ne-a explicat ca putem sa lasam masina pe teritoriul hotelului daca gasim locuri (locuri nu erau), ori la 50 m mai jos de hotel era amenajata o parcare cu paza, gratuita pentru oaspetii hotelului. De la hotel trebuia sa iti iei doar un ecuson cu numarul camerei pe care il lasai pe bord. Oricum, pina ne-am descarcat bagajele, masina a stat in fata hotelului fara ca cineva sa zica ceva.

Pe urma am dus masina la parcare, care era pazita. Masina a stat acolo fara nici un fel de probleme, alaturi de numeroase alte masini cu numere din Romania. Gardianul de acolo chiar era pus pe treaba, am trecut sa iau ceva din masina, afara era ploaie torentiala, iar el cu un parpalac pe el statea sub o umbrela de plaja, care tine doar razele de soare, nu si picaturile.

Hotelul in sine este foarte curat si ingrijit. Personalul de la receptie este de ajutor, noi eram doua familii si i-am rugat sa ne dea camerele pe acelasi etaj, ei ni le-au dat una linga cealalta si pe amindoua cu vedere spre mare.

Dupa aprecierea mea, cam 60% din oaspeti sunt nemti, 30% romani, 8% rusi, restul de 2% bulgari.

Curatenia in camera se face in fiecare zi, cameristele sunt foarte insistente cu curatenia, te intreaba de prosoape, de lenjerie etc.

Minibarul este contra cost la all inclusive.

Baia este satisfacatoare ca amenajare, spatiu si functionalitate, cu uscator de par si cabina de dus.

Restaurantul este suficient de mare pentru acest hotel, nu a fost aglomerat nici o data. Personalul care debaraseaza mesele este foarte dragut si prompt. La prinz si cina intotdeauna erau cite doua feluri de supe/ciorbe. Mincarea era foarte diversificata si gustoasa, cei care ar avea eventuale pretentii ori sunt nesimtiti, ori snobi, ori fac pe prostii.

Dimineata clatite si ochi, la prinz si seara gratare: ficatei, ceafa de porc, carne de vita, pulte, aripioare de pui sau curcan. Asta in afara de mincarurile gatite care veneau din bucatarie.

Intre mese se improviza o masa cu aperitive/dulciuri pe holul de linga piscina.

Piscina exterioara este incapatoare, cu o zona speciala pentru copii. Exista si o piscina interioara, unde am facut baie doua zile cit afara a fost frig si a plouat. Apa a fost incalzita, dar mai sus de 21-23 de grade nu s-a ridicat. Oricum eu si pruncul am facut baie fara probleme.

Baruri: unul in lobby, unul linga piscina de afara, unul in zona interioara, unde se afla piscina interioara, locul de joaca, mese de bar, sala de fitness. In toate aceste locatii se afla si dozatoare pentru cafea si sucuri.

Miercuri a fost seara bulgareasca in tot hotelul, adica si la restaurant, si afara. La restaurant s-au gatit mincaruri bulgaresti, foarte gustoase, afara a fost invitat un ansamblu de 5 persoane (4 dansau si o solista). Acest ansamblu a facut o impresie artistica placuta, a stiut sa implice spectatorii in spectacol, nu am nici o observatie.

Trebuie sa acordam o atentie speciala la lifturile acestui hotel. Ele sunt panoramice, vezi din ele etajele cum te ridici, dar... Daca aveti de coborit, mai bine coboriti pe scari, deoarece modul de functioare a acestor lifturi este gindit foarte ciudat. Apesi butonul de coborire sau urcare, dupa caz, insa se pornesc ambele butoane. Esti la etajul 4, ai o cabina la etajul 5 si una la parter. Care vine prima? Aia de la parter, ati ghicit. De ce? Eu nu stiu. Viteza de deplasare este un foarte lenta. Probabil, daca tot au facut cabinele din sticla, macar sa apucam sa admiram ceea ce vedem prin aceasta sticla. Aici ar fi singura mea nemultumire, la lifturi. Si ca doua zile a plouat. Dar vremea este de la Domnul, asa ca nu fac observatii. In schimb am fost si am vizitat Varna. Am fost si la Aquaparc, unde dupa ora 16 se intra cu reducere, dar probabil, ca pentru acesta este un alt topic.

La plaja se poate cobori pe o scara, pe urma prin spatele unor hoteluri ajungi la Berlin Golden Beach. Plaja acestui hotel poate fi folosita grautit cu sezlonguri si umbrele de catre oaspetii Berlin Green Park, precum si barul de pe plaja a acestui hotel. Aceste hoteluri apartin aceleiasi firme. Pina la plaja, mers lent cu copii mici - 12-15 min, cu tot cu urcatul scarilor la intoarcere.

Marea nu este prea potrivita pentru copii, la 5 metri de mal, apa este foarte adinca. Atentie mare!!!

Nu m-ia parut rau ca am ales acest hotel, as putea si in viitor oricind sa ma intorc aici.

Trimis de geruladacul in 13.07.10 22:43:41
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Albena, hotel Kaliakra superior

VIZUALIZĂRI: 2018 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (geruladacul); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Interior, spre lifturi

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
[14.07.10 07:10:38]

O descriere buna pentru care te votez si am o remarca de facut pentru plaja si apa: si eu credeam la fel ca in aceasta statiune intrarea in apa e prea abrupta , dar cand am fost la Viva in 12 iunie am descoperit ca in marginea statiunii spre Varna , intrarea in apa e foarte lina si apa e mica destul de mult , acolo e foarte bine pentru cei cu copii mai micuti(in fata la hotel Bonita ,unul inalt cu peste 10 etaje si comunist).

Imi pare bine ca a-ti avut o vacanta frumoasa fara probleme!

magdalena
[14.07.10 07:24:53]

Si imie mi-a placut configuratia acestui hotel si faptul ca au camerele foarte mari.

amfost16
[14.07.10 10:07:00]

foarte bun acest rw, felicitari

[14.07.10 11:54:34]

Remarcabil review-ul, util, complet si detaliat. Multumiri pentru timpul alocat impartasirii experientei, in folosul comunitatii.

abbilbal*
[17.07.10 18:34:05]

Informaţii utile pentru cei care preferă să-şi petreacă vacanţa la vecinii noştri bulgari. Dar cât de sigure mai sunt drumurile prin Bulgaria? Într-o vreme erau bântuite de rakeţi.

abbilbal*, ionescunic, magdalena
Alte impresii din această RUBRICĂBerlin Green Park Hotel: