ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.08.2022
AUG-2022
Cuplu
BUN

Către satisfăcător

Vacanta relaxanta, pe plaja, si cam atat

Salut,

Intrucat nu am gasit impresii pe acest grup despre Charm Beach Hotel am zis sa las cateva informatii.

Am ales acest hotel pentru localizarea pe palja, pretul sejurului de 1600 E si pt. marea Egee.

Am avut Charter la ora 17.40 s-a plecat cu o intarziere de 10-15 minute, zborul de o ora si 30 minute.

De la aeroport am plecat cu un autocar pana la destinatie. Autocarul a plecat de la aeroport la 20.17 minute, s-a facut o pauza la ora 21 pentru a lasa cativa pasageri la un alt microbuz si am ajuns la hotelul nostru dupa doua ore.

La intoarcere am plecat de la hotel la ora 15.20, avionul l-am avut la 19.40 dar s-a intarziat aproape doua ore, am ajuns in Bucuresti pe la ora 23.

despre SERVICII

Tot sejurul a fost unul de relaxare, personalul amabil, poate prea amabil la debarasat se miscau foarte greu, personalul era alcatuit din tineri care probabil nu erau suficient de trainuiti.

Personalul de la servit masa si de la bar nota 8-9 insa cel de la curatenie nota 4-5

despre CAMERE & COND. CAZARE

Cazarea puntul lor slab

Camera era Standard Room Sea View, dar am avut o privire partiala la mare, la etajul doi, ultimul etaj deci mai cald, la etajul unul nu se vede marea din cauza gradinii cu plamieri si copaci.

Camera necesita o renovare totala, mobilierul desi moder este deteriorat destul de mult, lipicios si zgaraiat.

Curatenia aproape superficiala, la primirea camerei. Sub saltea aveam mizerie, seminte de dovleac si orez :), poate o fi vreo superstitie de la ei :)

Baia mica dar cu tot ce iti este necesar.

Frigider in camera pe care nu l-am utilizat (dotat cu o sticla mica de suc, apa 2l si apa minerala mica), nici nu stiu daca mergea, la fel si tv-ul nu l-am deschis.

Balconul murdar, cred ca nu era curatat deloc, pe perioada sederii nu a fost curatat dar nici nu l-am utilizat prea mult, aveam o gradina unde te puteai relaxa sau la piscina seara

Aerul coditionat bun, facea racoare dar nu-l puteai utiliza daca stateai in camera, batea direct pe pat.

Curatenia se facea zilnic, adica se dadea cu mopul in camera si in baie si se aranja patul.

In prima zi am lasat un tips si s-a facut putin mai temeinic plus schimbat prosoape, apoi la 3 zile s-a schimbat lenjeria, prosoapele si au disparut si semintele de bostan, (curatenia era mai temeinic facuta doar daca lasai acolo un mic stimulent).

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Mancarea diversificata si suficienta, dar aceeasi zilnic in regim bufet, fructe,

Pe langa plaja mai era un Restaurat ce servea intre 12.30-17 hamburger, cartofi prajiti si chicken strips

Bautura: cea locala si bere la draft. Vinul l-am incercat, bun de calitate insa pacat ca nu-l tineau la rece, asa ca am mers doar pe bere draft Tuborg

PLAJA & MAREA / LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Locatia hotelului excelenta, chiar pe plaja, o plaja cu intrare lina dar scurta, cam dupa 2 metrii se adancea, linistita, si curata, dar destul de rece, comparativ cu Antalya.

Sezlonguri suficiente chair si la ora 9-10 daca veneai la plaja, lumea relaxata nu alerga cu noaptea in cap sa ocupe sezlong.

Piscina curata insa pentru mine cam adanca, 1,65m. As fi preferat un 1,40m sau cel putin o intrare in panta cu o adancime variabila, asa ca nu am utilizat piscina deloc.

Gradina cu verdeata si umbra, locuri de petrecut timpul.

In zona nu aveai ce vizita, decat satucul dar praful si aglomeratia de masini nu ne-au facut sa o luam la pas.

Langa hotel este o moschee asa ca de 5 ori pe zii, incapand cu ora 5 dimineata auzi rugaciunile lor, dar ne-am obisnuit si stiam acest aspect, devenise un punct de reper, nu mai aveam nevoie de telefoane pe care le-am si lasat in camera, netul era doar la receptie bun in rest slabut, una maxim doua liniute si mai mult te enervai.

In camera aveai seif gratuit sa-ti lasi lucrurile de valoare.

Per total a fost un hotel frumos, care daca investeste putin in el ar putea sa-l aduca la un standard de 5 stele

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Distractia inexistenta aproape

Lunea a fost muzica live la piscina, frumos animat incepand cu ora 21, totul se termina la ora 23, dar a fost placut

Marti un bingo timid si cam atat

Joia au petrecere pe plaja si un artist local ce canta live.

Totul se termina la ora 23 cand se inchide si barul

In rest nimic, fiecare isi omora timpul cum dorea, desi am mers sa ne relaxam si sa fim linistit, fara agitatie si muzica in boxe pana dimineata, am fi dorit sa avem acolo doua trei ore de animatie.

Pentru copilasi desi aveau spatiu de joaca, nicio activitate, doar din doua in doua zile cate o inghetata la pranz si seara.

Trimis de Daniel31 in 22.08.22 22:09:50
Validat / Publicat: 22.08.22 22:40:26
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 1382 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Daniel31); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Sea View balcon

[22.08.22 22:39:41]

Bună recomandarea

Mutat în rubrica "Charm Beach Hotel [Turgutreis], BODRUM" (nou-creată pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CAZARE]

[22.08.22 22:58:58]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

donna77PHONE
[23.08.22 17:14:47]

Piscină de 1,65? M-aș putea îneca cu brio ????. Bine de știut. Nici întrarea în mare nu mă atrage. Deci never, ever.

Foarte utile informațiile. Votat.

MirindaPHONE
[10.09.22 00:51:16]

@Daniel31: Hotelul arata bine insa, cam scump sejurul pentru ce au oferit, insa la anul va fi și mai scump cu toate scumpirile. Am auzit multe recenzii pe diverse sites ca apa și plaja sunt murdare și pline de câini și pisici. Cum ți s a părut? Știi cumva la ce preț erau excursiile? Ai ales vreo excursie organizata.

Daniel31AUTOR REVIEW
[10.09.22 08:10:48]

@Mirinda: Salut,

Am vazut un singur caine ce traversa plaja, probabil apartinea localnicilor, in schimb la hotel erau vreo 4 pisici blande ce erau alergate de cei mici.

Am mers in plimbare pe o bucata buna de plaja, chiar si cea publica unde veneau cei din zona, dar mie mi s-a parut curata si civilizata.

Apa era rece asa ca nu erau alge la mal sau alte reziduri, iar plaja hotelului era sufucuenta pentru toti. Intrarea in apa era ok cam doi metrii maxim, apoi se dancea si doar cei care stiau sa inoate se puteau aventura, in schimb era delimitata cu niste balize plutitoare (asa am vazut si la alte hoteluri din zona). Aveam un salvamar de la ora 10 la 17.

Am ales o singura excursie in Grecia insula Kos era cea mai apropiata, pret la agentie 28E cu transfer de la hotel la port (cam 30 minute de la hotel). In port pretul afisat pentru transfer ferinot 26E (dus -intors).

Celelalte excursii nu ne-au interesat pt ca erau cu plecare foarte devreme.

In poze am pus o poza cu excursiile propuse insa preturile le aflai doar daca iti manifestai interesul.

MirindaPHONE
[10.09.22 08:19:46]

@Daniel31: Salut! Multumesc mult! Voi merge și eu în curând și ma ajuta informația. Excursia la Kos ati achiziționat o de la o agenție locala sau de la agenția partenera? Cum ți s a părut Kos ul? Ți a plăcut excursia? As dori sa merg și eu în aceasta excursie și as dori sa am mai multe informatii.

Daniel31AUTOR REVIEW
[10.09.22 08:32:24]

@Mirinda: Excursia am ales-o de la agentie, in zona nu am vazut agentii locale, este un satuc sa zic asa, zona aceea. Insa ati putea intreba la receptie daca au vreo oferta. Excursia s-a meritat, nu este obositoare, ai timp suficient de cumparaturi, plaja si plimbari, iar Grecia este Grecia, de cand am coborat acolo am simtit farmecul cei reprezinta, tavernele lor specifice, altceva decat in Turcia. O recomand, noi cand am ajuns acolo, cred ca ora 10.30 am facut formalitatile de intrare (acolo a mers repede ca noi eram Europeni si am avut un culoar mai rapid) de cum am iesit in strada in partea stanga este portul, iar acolo un trenulet ce ne-a facut un tur al orasului, astfel am vazut ce magazine sa vizitam.

Dupa plimbare am mers prin magazine sa cumparam cate ceva si cand am obosit am poposit la o taverna pe plaja unde am mancat si apoi am facut plaja. Ne-am reintors la ora 17 catre imbarcare unde fiind iarasi printre primi am trecut repede de vama, mai este un duty free unde mai poti lua cate ceva, la noi nu mai era nevoie.

Dar eu recomand aceasta excursie.

Daniel31, donna77, Mirinda

• pagină generată în 0.05567193031311 sec