ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.08.2022
Familie
EXCELENT

încărcat de pe telefon!

Transatlantikul din Kemer — o minunăție

Încă mă simt în Turkish mood după vacanța minunată pe care am petrecut-o la acest hotel.

Parte a acestei experiențe frumoase e și faptul că am fost un grup de prieteni, 6 adulți și 5 copii, ceea ce a contribuit la buna dispoziție pe parcursul întregului sejur.

despre SERVICII

Personalul hotelului a fost la înălțime, începând de la recepționer, hamal sau femeia care făcea curățenie în cameră. Bineînțeles am oferit bacsisurile aferente de 1,2 euro pentru care ne-au mulțumit politicos dar cred că și fără acestea și-ar fi făcut treaba.

Un mare plus e faptul că deși am ajuns mai repede cu 2 ore decât ora de check in am lăsat bagajele la intrare și imediat ni s-au pus brățările de acces. Am fost invitați să luăm loc la orice bar din hotel și să servim ce dorim. Ni s-au dat toate informațiile referitoare la orele de servire a meselor și chiar dacă nu eram cazați încă, am putut lua prânzul la restaurantul hotelului.

O mică problemă era faptul că personalul vorbea mai mult turca, rusa și prea puțină engleză dar tot ne-am făcut înțeleși în cele din urmă.

despre CAMERE & COND. CAZARE

Am stat într-o cameră curată, spațioasă, cu un pat dublu și unul simplu +un fotoliu pat. Ne-au plăcut detaliile tematice cum ar fi oglinda în formă de cârmă, lustrele cu ancore din metal, pe ușă era sticlă vitrată reprezentând un vapor.

Balconul era orientat înspre stradă, cu vedere la hotelul Cristal Elite și magazinele de la parter, o imagine foarte plăcută, am putut lua pulsul străzii.

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Restaurantul e imens și chiar dacă în hotel erau probabil vreo 500 de turiști nu am avut probleme în a găsi o masă disponibilă în orice moment.

Mâncarea a fost foarte variată, în special la capitolul legume și fructe, atât simple cât și în diverse combinații de salate. La cele simple erau pregătite la margine diverse sosuri pentru asezonare.

Preparatele din carne au constat în pește și pui la grătar, la cuptor sau pane. Am profitat de ocazie pentru a testa diverse tocănițe specifice pe bază de legume și carne de miel sau vită. Nimic din carne de porc, ceea ce nu ne-a mirat foarte tare având în vedere că ei nu consumă carnea respectivă.

Deserturile au fost punctul forte. Foarte multe sortimente de prăjituri și torturi și bineînțeles dulciurile turcești specifice gen cataif, baclava și alte prăjituri insiropate de care m-am îndrăgostit iremediabil. Foarte dulci dar foarte bune! Mă declar fan.

De apreciat multitudinea de produse proaspete de patiserie la sectorul dedicat, la toate mesele zilei, plus plăcinte prăjite în ulei sau la cuptor. O bunătate, ce mai! De asemenea foarte multe brânzeturi, iaurturi, dulcețuri. Am numărat 40 de boluri cu compoturi și dulcețuri diferite la micul dejun!!

PLAJA & MAREA / LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Plaja se află la 3-4 minute de mers, ceea ce e foarte ok. Hotelul dispune de plajă privată cu șezlonguri și umbrele în număr suficient. Există și un bar pe plajă unde am putut servi diverse.

Intrarea în mare e lină, sunt ceva pietricele dar apa caldă și limpede a compensat micile neajunsuri.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Echipa de animatori și-a făcut treaba foarte bine. Programul începea cu salutul de dimineață plin de veselie de la ora 10 urmat de oră de gimnastică în apă și afară, bellydance, concurs de darts, concursuri amuzante în piscină. Seara de la 9,30 am asistat la spectacole de dans, muzică live, seară turcească, concurs de miss hotel, bingo, magie. Animatorii ne-au plăcut în mod special, foarte plini de vervă și amuzanți peste măsură.

Copiii s-au bucurat foarte tare de toboganele de la piscină. Piscina în sine e foarte frumoasă și se întinde pe toată laterala hotelului. Dă foarte bine în poze.

Hotelul se află pe o stradă plină de magazine, deci nu puteam rata un shopping. Partea interesanta este că nici un preț nu e la vedere, totul se negociază iar uneori ajungi să plătești mult mai mult decât face produsul. Vânzătorii care de cele mai multe ori sunt și proprietarii magazinelor sunt foarte insistenți, îți oferă ceai, cafea, dulciuri, te ung cu creme și uleiuri numai să cumperi ceva. E o experienta în sine.

A fost un concediu foarte reușit, cu multă distracție, relaxare și amintiri plăcute. Recomand din tot sufletul.

Trimis de donna77 in 22.08.22 13:56:08
Validat / Publicat: 22.08.22 14:43:39
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 2814 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (donna77); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P07 Prăjituri diverse, cu multă cremă

[22.08.22 14:41:08]

Foarte bun și acest review

Prețul indicat = 1888 euro -- sigur nu este pentru „6 AD. + 5 COPII -- v: 11,14,16”

Pentru câte persoane ați plătit 1888 euro?

Probabil pentru 2 adulți și unul dintre copii — este corect?

==

Indicarea unui preț de 1888 euro pentru „6 AD. + 5 COPII -- v: 11,14,16” poate induce în eroare, neintenționat.

Rog mai multă atenție la completarea datelor tehnice din casetă.

webmasterPHONE
[22.08.22 19:27:37]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

donna77PHONEAUTOR REVIEW
[22.08.22 20:22:41]

@webmasterX: Am corectat informațiile.

[22.08.22 20:48:54]

@donna77: Mulțumiri

Mia e necesară o mică ajustare -- acum apare „2 AD. + 1 COPII -- v: 11,14,16”

Care e vârsta copilului? (pentru care ați plătit, împreună cu 2 adulți, 1888&euro

donna77PHONEAUTOR REVIEW
[22.08.22 21:21:18]

@webmasterX: 16 ani.

donna77
Alte impresii din această RUBRICĂTransatlantik Hotel & SPA (ex Queen Elisabeth) [Goynuk]: