ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.07.2010
JUN-2010

Thassos- aproape de perfectiune

Thassos – aproape de perfectiune

18. 06. 2010

02, 30 plecare Brasov: trupa brasoveana cu destinatia Thassos e compusa din 4 masini (Logan MCV, Logan, Opel Astra si VW Passat) si petru inceput 11 participanti din care doua gemene de 8 ani. Doar 4 cu MCV-ul am plecat mai devreme, restul au decis ca ora 04 am este mai potrivita urmand a ne reuni in granita. Asa ca noi am mers cap compas Giurgiu

06, 30 Giurgiu: taxa pod 25 lei

07, 00 Russe intrare Bulgaria (254 km parcursi) : in primul sens giratoriu, inainte de a ne incadra la dreapta spre Sofia exista o benzinarie de unde am luat vigneta cu valabilitate 14 zile. Plata (surprinzator) in lei, adica 100 lei.

08, 00 plecare Russe: dupa regruparea tuturor participantilor am plecat la inceput precaut, iar apoi am prins curaj, gratie si celor 4 statii de emisie receptie din dotare. Vreme buna, drum putin aglomerat, iar, , organele” bulgare (politistii) inca nu s-au trezit.

Trecem fara nici o oprire prin Veliko Tarnovo: pacat ca nu avem timp de o vizita, orasul pare din alta Bulgarie, merita iscodit

10, 45 pas SHIPKA (km 444) : dupa un urcus puternic (gen Cartisoara-Balea Cascada) prin padure si ceata deasa, ajungem in pasul Shipka unde, surpriza, drumul este blocat de o bariera iar un politist deviaza pe toata lumea prin stanga. Intram pe un drum ingust, extrem de virajat si repede transformat in drum forestier. Ceata devine laptoasa, iar atmosfera destul de londoneza. La un moment data am tras pe dreapta pentru o pauza tehnica.

GPS-ul e mort. N-am patit nimic (sic! ). In sfarsit coboram puternic si iesim din padure. Am trecut m-tii.

Fara nici o alta oprire tinem directia spre Stara Zagora. Avem harta cu Bulgaria (sarcina copilotului), iar indicatoarele (bilingve in punctele cheie) si GPS-ul (de cele mei multe ori) ne scot la liman fara probleme

11, 15 KAZANLAK (km 469)

11, 45 STARA ZAGORA (km 504)

12, 30 DIMITOVGRAD (km 564)

13, 00 HASKOVO (km 589) : ne-am incurcat, nu am apucat intrarea spre Kazdrali si am pierdut vreo 15 km... si alti romanasi au apucat gresit drumul dar de Svilengrad

13, 45 KAZDRALI (km 634)

14, 00 MUMCILGRAD (km 648). Atentie in Bulgaria: am avut probleme cu plata carburantului: ne-am trezit ca neavand decat cash euro si nu leva, nu reuseam sa cumparam. Mergea plata cu cardul (VISA in special). Iar in orasele mici nu am vazut case de schimb valutar. Benzina de 95: intre 2, 1-2, 2 leva/litru

14, 45 ZLATOGRAD (km 700) : cel mai sudic oras din Bulgaria, cochet, inconjurat de munti si paduri.

Prima regrupare a tuturor masinilor dupa Russe, o pauza pentru vuvuzele noastre: gemenele... Surprinzator, comunitatea locala este amestecata: apar moscheile, parca am fi in Turcia... Mergem inainte prin centrul localitatii, iar drumul principal, paralel cu o vale ce trece prin localitate, apuca in urcare spre stanga versantul impadurit. Mergem spre Thermes, noul punct comun de granita Bulgaria –Grecia, inaugurat cu mare bucurie in ianuarie 2010. Drumul bun, asfaltul in regula dar panta se accentueaza progresiv

15,15 Granita BG-GR (km 704) : de fapt sunt doua casute unde vamesii si politistii din cele doua tari fac rapid un singur control. Insista sa vada ce avem in portbagaje dar sunt coplesiti de calabalacul nostru si renunta usor. Incepem o coborare zdravana pe un drum nou asfaltat si abia marcat de greci, dar foarte bun. Probleme mari pentru ca e un fel de drum englezesc de cel mult o banda si jumatate, curbele multe ac de par, se succed una dupa alta, atentia e maxima la cei ce vin din fata, ne facem loc reciproc, treapta de viteza se intepeneste in a treia, nu e loc de stationare nicaieri.

Coborarea se termina intr-o intersectie clar marcata unde facem dreapta spre Thermes.

15, 30 intersectie spre Thermes (km 712) : Drumul devine normal, doua benzi clare, asfalt fara cusur, dar ne oprim imediat la prima fantana pentru racorirea tuturor, inclusiv a motoarelor.

15, 45: Thermes: alcatuit din trei mici satuce, in ordinea: Kato Thermes, Messo Thermes, Anno Thermes insirate pe o distanta de 3 km.

Comunitatea devine exclusiv turcica, iar semnele islamului se vad pretutindeni. Ciudat sa vedem in Grecia ortodoxa doar prezente, , vrajmase” odinioara.

Drumul de munte continua valurit sunt multe intersectii ce duc spre alte sate de munte, tinem directia Echinos-Xanti. Devine obositoare trecerea in doar cate ore la al treilea sistem grafic: mai intai latin, apoi chirilic, acum grecesc. Ne adaptam din mers, dar prezenta comunitatii turce, in continuare creaza un pic de confuzie. Munti peste tot, impaduriti, dar din loc in loc apar si pasuni. Remarcam pe drum ce inseamna pamantul pentru cei ce nu-l au: peste tot sunt terase cultivate, iar in curbe, chiat langa asfalt fiecare loc este destinat cultivarii tutunului. O mica problema ce putea deveni un grav accident: traficul a crescut, iar mersul in coloana dupa atatia kilometri, s-ar fi putut dovedi nefast la un moment dat cand o alta masina s-a blocat in trafic langa o caruta iar noi a trebuit sa franam violent, depasind la mustata obstacolul din drum... deci mare atentie la colegii de trafic

16, 30 XANTI (km 754) : iesim din munti, orasul, destul de mare, concentrat se intinde totusi spre campie. Incepe calvarul. Ne pierdem pe stradutele in panta, statiile nu ne mai sunt de folos, ne invartim neproductiv prin Xanti, unde spre neplacerea noastra se lucreaza la canalizare... trafic pe o singura banda, nici un singur loc de parcare nici pe dreapta nici pe stanga. Facem cunostinta cu motorizatii, care prin comportament sunt o adevarata pacoste in trafic.

Nu gasim modalitatea de a uza de GPS asa ca ne lasam calauziti exclusiv de indicatoare: directia Kavala/Keramoti. Iesim in sfarsit, dar teferi din Xanti la drumul comercial ce leaga Kavala de Komotini. Pauza lunga (pana la 17, 30), binevenita, timp in care repornim si uzam de statii si telefoanele mobile. Ne regrupam toti, mai putin Dragos, care s-a dus glont spre Keramoti (ferry).

18, 15 KERAMOTI (km 818) : nehotarati si fara repere clare in privinta innoptarii (desi initial hotarasem sa ramanem pe continent in intaia seara), in final ne dorim sa ajungem pe insula, in Thassos unde abia a doua zi incepea perioada de rezervare. Trecem civilizat cu ferryboat-ul in 45 minute (19, 15-20, 00 - 20 eur/masina L>4, 20 m si 16 eur / masina L

-- adaugat ulterior --

18,15 KERAMOTI (km 818) : nehotarati si fara repere clare in privinta innoptarii (desi initial hotarasem sa ramanem pe continent in intaia seara), in final ne dorim sa ajungem pe insula, in Thassos unde abia a doua zi incepea perioada de rezervare. Trecem civilizat cu ferryboat-ul in 45 minute (19,15-20,00 - 20 eur/masina L>4,20 m si 16 eur / masina L<4,20 m, 3eur/adult si 1,5 eur/copil), nu inainte de a ne juca cu pescarusii cei oporunisti si vesnic flamanzi si pofticiosi .

Orice iti iau din mana , nu inainte de a filtra oferta ( au refuzat cu obstinatie oferta in tigari...)

20,00 LIMENAS sau Thassos: capitala insulei cu acelasi nume ne intampina spre seara. Ne despartim . Majoritatea raman aici la un hotel 3* , chiar langa port. Noi plecam spre studio Athina in Golden Beach. Iesim din port iar la prima intersectie bine semnalizata facem stanga spre Limenaria , Potamia, Panaghia. In stanga drumul duce spre statiunile vestice si sud vestice

21,30 GOLDEN BEACH (km 831): drumul sinuos prin padure urca initial pana in Panaghia, strabatem cu grija localitatea un pic forfotind de turisti si apoi dupa o coborare serpuitoare si adanca, foarte greu gasim locatia noastra. De fapt nu exista nici un indicator spre Golden Beach , intrucat localitatea este Skala Panaghia. Oricum am intrebat la o benzinarie (benzina de 95 intre 1,49-1,65 eur), aflata pe stanga si ni s-a indicat si am gasit un reper clar: in dreptul hotelului KORINA marcat cu steaguri si cu o poarta inalta din beton, indicatorul ne indruma spre camping Golden Beach .

Dupa hotel , ne-am incurcat iarasi in desisul de stradute pline de pensiuni, magazine si turisti dar ajungem in fine in fata campingului.

MCV-ul de 1600 cc si 16 V si-a facut datoria (consum mediu 7,1/100 km cu AC in functiune). Ne familiarizam cu imprejurimile si cautam studio Athina unde incercam sa mai prindem o noapte in afara celor de pe voucher (7 nopti/92 eur/pers) . Afacerea este de familie, ca de altfel majoritatea locatiilor din Golden Beach. Ne intampina destul de contrariati proprietarii : o familie amabila , in varsta, care din pacate, nu stia o boaba in orice alta limba a pamantului . Misterul aveam sa-l aflam a doua zi. Pana la urma ne-am convorbit telefonit cu fiica dumnelor dar si ea din pacate nu le avea cu limbile. In final , dupa ceva negocieri, ne-a oferit o cazare pentru o noapte la 40 eur. Am refuzat politicos, iar romanii din seria care urma sa plece a doua zi , care inca stapaneau pensiunea, ne-au sugerat sa cautam in jur. Intr-adevar erau multe locatii inca goale sau aproape goale. Noi suntem adeptii solutiilor mai simple , asa ca bine pregatiti de acasa ne-am reinfiintat la campingul Golden Beach. Pentru 15 eur de familie (o masina , cort si doua persoane), conditiile erau aidoma celor din campingurile bifate acum doi ani prin Europa (Germania, Franta, Spania, Andorra): supermarket, curatenie bec, dotari bune, liniste deplina si multa vegetatie.

Ne-am instalat langa alt cuplu din RO. Am ochit una din cele cateva taverne (terase) din vecinatatea campingului si am incercat fiecare cate ceva din gastronomia greceasca cunoscuta sau mai putin necunoscuta: salate, mousaka, etc. Venita din Dusseldorf, chelnerita a fost un companion placut si atent. Am suferit impreuna pentru extinctia din zona a berii negre si tari. Noroc ca pentru zilele urmatoare aveam pregatite in stoc, de acasa, o multime de Silva black. Informativ nota pe 2 persoane a fost de 35 eur (inclusiv ciubucul). Am adormit tarziu in noapte, singurele zgomote care se auzeau erau valurile marii aflate la 50 m de cort...

Dis de dimineata ne-am infiintat pe plaja : lunga de cativa km , lata de cel putin 50 m, nisip, dar peste jumatate din ea era inca acoperita cu vegetatie ierboasa. Deh cand ai de unde, nu te mai intereseaza ...

Plaja asa cum aflasem din postarile de pe net ale celor care au fost inainte (multumiri tuturor!), ca de altfel si intreaga zona Skala Panaghia-Skala Potamia cu cele doua plaje (cca 5 km), sunt destinate celor care cauta liniste si odihna: multe familii cu copii, cupluri in varsta...Linistea a fost o constanta pe intreaga perioada, pentru ca la fiecare taverna nu auzeai decat in surdina muzica locala, doar suporterii nemti mai spargeau monotonia cand Klose & compania jucau...

La ora 14 ne-am infiintat la studio Athina unde autocarul noii serii de romani nu venise inca (prin agentia din Bucuresti). Batraneii tot nu intelegeau ce cautam noi acolo singuri, si mai ales de ce nu aveam pe vouchere numarul camerei. Abia cand a venit ghidul roman si la insistentele noastre , neintelegerile au incetat. Practic proprietarii nu au fost instiintati printr-un fax de componenta grupului si de faptul ca unii vor veni individual (cu masini proprii) si nu cu autocarul. O nota proasta pentru agentie dar si noi purtam o vina pentru ca inainte de a pleca din tara nu am luat legatura cu cei din agentie.

Cam astea au fost inconvenientele pe toata perioada sejurului nostru.

Nu am participat la nici o excursie organizata de agentie , avand masina ne-am descurcat singuri.

Plaja era intr-adevar la 200 m . Intrarea in apa ca la Mamaia. Pe toata lungimea existau umbrelute , sezlonguri si masute, de culori diferite, proprietatea tavernelor invecinate. Regula era ca odata devenind clientul lor, folosinta era gratis. Pentru noi practic asa se si intampla pentru ca neavand masa asigurata am optat pentru masa la taverna, in special seara dar uneori si la pranz.

Va recomand taverna FEDRA unde chelnerii s-au dovedit a fi extrem de agreabili, placuti si atenti.

Bineinteles ca regula era des nerespectata (ca doar romanii sunt oameni practici), dar nimeni nu se supara.

Preturile (atentie ca dupa 01 iulie TVA-ul a crescut si la ei): un pranz sau o cina nu a depasit niciodata, cu o bere (Mytos, Amstel sau Kaiser) , cu desert si cu ciubuc cu tot, pentru o familie de 2 persoane (fara copii ) 25 eur: culinar am experimentat cam tot ceea ce am dorit, mai putin fructele de mare...

Noi fiind mari amatori de munte am rezervat o zi pentru urcarea perpedes a muntelui Ipsario : 1.204 metri altitudine . Pacat pentru ca nu am avut mai multe zile disponibile pentru a explora intregul versant calcaros care inconjoara de la inaltime zona Panaghia-Potamia. Traseul a durat 4,5 ore la urcare si 2 ore la coborare. Voi posta tura de treking pentru amatori si nu numai...

Zilele ramase s-au topit , evident pe plaja , dar nu am vrut nepasatori sa lasam in urma amintiri netraite . Asa ca am spart circuitul auto al insulei (circa 100 km ) in doua zile :

1 zi: Golden Beach-Aliki-Limenaria-lac Maries (acces auto fara nici un fel de dificultate ) si retur

2 zi: Golden Beach-Limenas-Prinos-Kazaviti (man Sf Pantelimon) si retur

Sunt o multime de tentatii pe traseu: plaje amenajate sau mai putin , sate uitate de lume, dar colindate de turisti. Fiecare locatie-statiune are farmecul ei iar insula in sine e rotunda astfel: e atat de concentrata incat fiecare gaseste ceva pe plac.

Si totul zi de zi .

Regret ,,neatingerea” Giolei (golful sirenelor), dar ascensiunea pe Ipsarion si verdele de pin , cariera de marmura din mare din Aliki, insolitul lac Maries, incredibilele case si stradute din Kazaviti, farmecul capitalei Limenas (bisericuta, amfiteatrul, portul, cetatea) si bineinteles nisipul si rotundul pietrelor plajelor dau un farmec neasteptat insulei .

Thassos e un loc unde cu siguranta revii cu placere !

Trimis de nirdoc in 13.07.10 14:31:12
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Olimp (riviera si munte)

VIZUALIZĂRI: 9686 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (nirdoc); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Fog a la Shipka

[13.07.10 15:56:02]

mutat la 'Drumul spre Thassos' (rubrica nou creata pe site in sectiunea THASSOS) - reveiw poate constitui o "resursa de documentare" foarte utila pentru cei interesati in subiect si in acelasi timp o baza de plecare pentru alte discutii referitoare la aceasta tema.

[13.07.10 16:24:58]

Descrierea drumului este buna, mai ales ca nu a mai fost facut drumul si decris pe aceasta parte (Zlatograd) dar am si doua amanunte:

1. Vigneta bulgareasca costa 5 euro pentru 7 zile si NU se cumpara de la prima benzinarie de dupa sensul giratoriu niciodata. Voi a-ti platit 100 roni adica 23 euro si ceva pentru 14 zile, nu era necesar decat pentru 7 zile pentru ca urma sa tranzitati tara si la intoarcere cumparati alta la fel pentru 7 zile. Nu e rau ca a-ti luat pe 14 zile dar vi s-a dat ce trebuie ? adica doua vignete si doua chitante? Pretul e si el prea mare 23 euro in loc de 10, e mai mult decat furt pe fata ce fac aia la benzinaria Petrol de langa granita. La o distanta mai mare pe centura sunt benzinarii Shell si OMV unde pretul e cel corect dar au pretentia cum e si normal sa platesti in Leva sau cu cardul.

2. Una peste alta o fi drumul frumos dar nu merita parerea mea, chiar daca e mai scurt cu 200 km ajungi exact in acelasi timp ca pe drumul facut de mine anul trecut, Ruse-Razgrad Turgovishte -Kotel -Yambol Elhovo - Svilengrad - Orestiada-Komotini - Keramoti unde nu am avut nevoie de nici un sfat, de nici un gps, de absolut nimic decat de indicatoare spre Svilengrad unde e si vama cu Turcia, si fara nervi, fara sa te ratacesti, fara sa incerci de mai multe ori sa o omori pe Ioana, doar cu o harta si cu atentie la indicatoare.

Ai un vot de la mine pentru descriere si detalii!

[13.07.10 16:58:04]

Ma bucur sa aflu detalii despre drumul prin noul punct de trecere ZLATOGRAD - THERMES, deschis anul acesta.

Din pacate pe hartile clasice GOOGLE MAP, Yahoo Map, via Michellin, nu se poate obtine un traseu prin acest pas. In plus am citit pe un forum am expatilor din BG ca exista o restrictie la latimea vehicolului de maxim 1. 80 m. Am vazut si o poza cu 2 stalpi printre care trebuia sa treaca masina.

Citez

"there are now major weight and size restrictions for all vehicles using this border, and more clearly defined.

needed to check and verify this, but for the greek side of the border the following is correct.

and i was told too, that the greeks do spot checks with mobile units, so be careful!

- max weight 2000kgs, and that is permissable gross weight of the vehicle as written in your car docs, easy to check

- max width of the car, 1. 80 m in total - which is checked with some immovablegate - like metal frame, so no cheating, as then, yes, it does include your mirrors.

tough limitations, so pls check carefully. it does exclude even the smallest minibusses, many SUVs and jeeps, almost all motorhomes, campers and trailers. "

Si adresa unde se afla informatia: click aici

Trebuie logare pentru acces.

Va rog publicati ceva informatii despre aceasta restrictie, daca aveti.

Numai bine!

[14.07.10 09:10:17]

continuare postare (din cauze sa le spunem neutre nu am reusit sa inserez "materialul" intreg) :

textul a fost alipit impresiilor initiale - nota webmaster

[14.07.10 09:48:15]

Am adaugat la review completarea adusa de autor prin Ecoul anterior

[14.07.10 09:52:41]

Din pacate, nu v-a reusit adaugarea.

Ati dublat ultimul paragraf si ceva lipseste.

Cereti autorului textul de adaugat si verificati-l, caci precis are ceva caractere incompatibile cu setul folosit pe site.

Succes!

[14.07.10 09:59:04]

ATX: ai dreptate, insa acesta era textul trimis de autor -- in mai mult exemplare, inclusiv pe feedback, cu rugamintea de a-l atasa ca si completare la review - iar eu nu am observat ca acel paragraf mai era inclus odata : (

nirdoc: te rog trimite-mi textul completarii pe mail, la adresa cornel--at--amfostacolo-punct-ro, cercetez care e cauza incompatibilitatii si o sa-l re-adaug manual.

[14.07.10 11:30:17]

SI link la toate comentariile si pozele referitoare la punctul de trecere BG-GR / ZLATOGRAD - THERMES cu restrictii: click aici

[15.07.10 12:17:26]

Am primit (pe mail) inca de ieri completarea textului, dar abia astazi am reusit sa ma ocup de adaugarea lui.

Textul review-ului apare acum complet, asa cum a fost el postat de autor.

[15.07.10 12:22:09]

Acum complet rev merita un vot!

[15.07.10 12:52:11]

am luat vigneta cu valabilitate 14 zile.

as putea sa vad si eu o poza cu asa ceva? ca din legea lor stiu ca exista doar pentru o saptamana (7 zile), o luna (30 de zile) si un an (365 zile). (pentru alte categorii de autovehicole decat autoturismele, mai este si vinieta pentru o zi). mai mult ca sigur e vorba de o pacaleala...

[15.07.10 19:35:33]

Dragos, vigneta pentru un an in Bulgaria e valabila numai pentru anul in curs adica numai pana in 31 decembrie, la noi e valabila un an intreg (365zile) incepand de la data stantata. Eu din astea am pe parbriz!

[15.07.10 19:48:20]

corect! (văd că ai studiat legile ) eu am uitat aici să amintesc acest amănunt. mersi de completare!

[15.07.10 19:57:02]

Poate ai dreptate in legatura cu vigneta. Am fost cu masina in Bulgaria si in 2006 si anul trecut si sincer sa fiu , acum mi s-a parut si mie ceva dubios . Dar asta e...E adevarat ca am primit 2 vignete si 2 facturi.

Legat de drum, ok fiecare cu parerea lui. Drept sa fiu la intoarcere din 4 masini numai eu am urmat acelasi drum, Thermes-Zlatograd, ceilalti au luat drumul ocolitor. Ne-am reintalnit in Stara Zagora , numai ca noi am avut timp si de imagini frumoase , munte, liniste in trafic, in fine, ceea ce pace parte din peisaj, generic vorbind. Prietenii mei au cravasat masinile pe la 150 km/ora, au avut si o explozie la asa viteza ...Merita oare? Ca sa adormi la volan intre TIT-uri si autocare? Dupa mine cu siguranta nu. Si am condus singur si la dus si la intors. Nu am avut timp dar am sa pun si poze. Multumesc pentru ,,dialog"

[15.07.10 20:25:31]

ah! în cazul ăsta, se pare că singura înşelătorie a fost doar la preţul plătit.

[15.07.10 20:37:14]

poate fi si o donatie spre ...construirea clasei ,,de mijloc" din BG.

pai fata de Rusia-unde la fiecare nod rutier, oras mare (Krasnodar mai ales) , ne alegeam cu o donatie de 30-40 USD, ,,vecinii" sunt europeni...

[15.07.10 23:19:30]

am postat o poza tocmai cu cele doua restrictii; inca nu a devenit o iesire cunoscta asa ca traficul atat la dus, dar si la intors a fost subtire fara sa remarc decat turisme , inclusiv din RO

krondia*
[17.07.10 21:27:53]

Frumoase impresii, mi-ai amintit de locurile pe care le-am văzut şi eu vara trecută. Este o senzaţie nemaipomenită să te găseşti în vârful muntelui şi să ai în acelaşi timp marea la picioare. Aştept şi impresiile de pe Ypsario. Later edit: din poze am văzut că eşti braşovean, asta explică ascensiunea pe munte...Mă bucur că superbonusul rămâne în Braşov...

vini
[29.10.10 12:08:39]

Pt ionescunic

Despre varianta prin Zlatograd eu am postat inaintea lui nirdoc, dar WM l-a introdus la Drumul spre Grecia. Dupa cum am scris si acolo, nu prea recomand acest drum.

cruiser
[07.04.11 14:54:55]

Salutare,

Intentionez sa merg la sfarsitul lunii in Thassos cu masina si am auzit de o mica ghidusie oferita de bulgari, punctul vamal de la Makazza (Bulgaria) sau Nimfeea (Grecia). Imi poate spune cineva daca l-a incercat sau daca poate sa-mi recomande vreo harta. Pe google maps nu apare aceasta localitate (probabil ca este numele punctului vamal).

Multumesc!

[07.04.11 15:25:16]

Poate gasesti aici ceva raspunsuri.

user: amfostacolo

pass: AmFostAcolo

atentie la litere mari/mici!!!

(o sa iti dea un mesaj cum ca nu e inca validat contul - dar vei putea citi mesajele si vedea pozele).

Later edit: abia pe urma am vazut ca daduse si colegul ATX acest link; dar oricum, fara cont nu te lasa sa citesti ce scrie acolo, de aceea mai demult am facut special acel cont ale carui date le-am dat (si) aici.

cruiser
[07.04.11 15:52:46]

Multumesc pentru ajutor Dragos Inteleg din ecoul tau ca varianta Makazza (Bulgaria) sau Nimfeea (Grecia) nu este recomandata. Cel putin traseul indicat de tine pare mai antrenant

TNK

[07.04.11 16:06:41]

Informatii ceva mai noi despre ruta ZLATOGRAD - THERMES prin MAKAZA, gasiti pe [.....diferite forumuri]. Despre Nimfea, n-am gasit mai nimic pe Internet.

Nota wm99: te rugam ca pe viitor sa nu mai faci trimiteri catre alte forumuri. Pentru orice informatii de acest gen poate fi folosita mesageria privata.

[17.07.11 23:17:41]

Salut!

Ne-am intors si in 2011 (in aceeasi perioada -sfarsit de iunie) in Thassos. Si tot prin Zlatograd.

Fata de 2010, cu surprindere am constat o multime de conationali utilizand cea mai accesibila cale de acces spre Thassos.

Il recomand cu tarie in continuare.

ATX, cruiser, ionescunic, krondia*, nirdoc, vini
Alte impresii din această RUBRICĂDrumul cu mașina spre Thassos:

• pagină generată în 0.095812082290649 sec