ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.08.2022
Cuplu
BUN

Sub orice critică

încărcat de pe telefon!

Tot ok, mai putin haosul de pe plaja

Perioada 30 iulie - 6 august 2022

Parcare cu plata 20 leva/zi langa hotel, cu bariera. Suficiente locuri.

despre CAMERE & COND. CAZARE

Prima zi de cazare a fost sambata, am ajuns in jur de 16:00, in camera nu era aspirat, iar in baie wc-ul nu era spalat (am facut noi curatenie).

Camera (superioara) foarte spatioasa, la fel si baia.

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Mancarea variata, restaurantele secundare italian si asiatic deosebite. Pentru copii sunt putine optiuni "sanatoase" si fara multe condimente.

PLAJA & MAREA / LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Sub orice critica din cauza co-nationalilor care fac legea pe plaja.

Pentru ca sezlongurile si umbrelele sunt incluse in pachetul de vacanta (sunt gratuite, nu se platesc) si nu sunt suficiente pentru capacitatea hotelului, undeva la 40% sezlonguri versus clienti cazati, se trezesc la 06:00 si se duc sa "rezerve" locuri lasand prosoape pe sezlong.

Pe plaja este precizat ca rezervarea locurilor este strict interzisa, iar daca timp de o ora nu se prezinta nimeni la sezlong, prosoapele vor fi ridicate de catre personalul de pe plaja, doar ca personalul isi incepe programul la 08:00, deci doar la 09:00 ar putea face asta.

Si aici incepe distractia. Unii nu stiau de regula aceasta, asadar au aparut ca niste floricele, relaxati, cu cafeaua in mana la 09:10 atunci cand ceilalti co-nationali deja "vanau" locurile ce nu se ocupa dupa 09:00. A inceput scandalul intre vechii "proprietari" si noii "proprietari", scandal ce nu s a rezolvat, urlete cateva minute bune, iar in cele din urma fiecare "proprietar" asezandu-se pe cate un sezlong si pana la urma spre deliciul situatiei au ajuns sa imparta 6 persoane 2 sezlonguri. Acest concediu din punct de vedere al plajei a fost un adevarat spectacol.

In prima zi (duminica) la 08:30 am gasit locuri la sezlonguri in penultimul rand. A doua zi, am fost ceva mai "matinali" (fortat) si am coborat pe plaja la 08:00 cu speranta ca reusim sa vedem marea mai de aproape. Nicio sansa. Timpul in care se "rezervau" sezlongurile a scazut direct proportional cu trecerea zilelor.

A treia zi am facut un experiment, ne am trezit la 07:15 ca la 07:30 sa ajungem pe plaja sa vedem daca reusim sa castigam batalia sezlongurilor. Nici macar un loc liber. Repet, la 07:30, in concediu. Oamenii probabil nici nu mergeau la mic dejun, doar doar sa aiba un loc pe plaja. M-am transformat intr-un "veric" in incercarea de a avea un loc pe plaja.

Asa iti poti distruge un concediu linistit, cu scandal in batalia sezlongurilor si nervi din cauza jegului pe care il lasa co-nationalii pe plaja, de la chistocuri, pahare, servetele si guma de mestecat in nisip care am avut bafta sa mi se lipeasca de geanta.

O sa incerc sa incarc poze, sper sa reusesc, cu diferenta gradului de ocupare al plajelor la vecini (cu plata) si la Astoria la 07:30. Pozele vorbesc de la sine.

Am ajuns la concluzia ca mai bine platesti 36 leva pe zi pentru plaja cu plata, decat sa iti intinzi nervii aici.

Trimis de fb126436 in 04.08.22 09:46:12
Validat / Publicat: 04.08.22 10:51:02
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 3206 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (fb Savu Marius); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Plaja cu plata lipita de cea de la Astoria

[04.08.22 10:50:24]

@fb126436: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_add9.p ... 08568&hid=24125.

„Numele utilizator” alocat automat de către program (la primul review încărcat) - fb126436 - este, pare-se, confuzant, derutant pentru unii utilizatori. Când ai timp, îl poți schimba într-o formă mai „umană” (de ex „popescu2020”) - folosind butonul schimbă username de aici

[04.08.22 10:50:45]

Văd că sunteți încă acolo (sau în zonă). Deşi de multe ori nu publicăm impresiile scrise "live" din sejur, în cazul de faţă vom face o excepţie, în scopul facilitării luării legăturii cu voi — de către alţi turişti, care probabil vor ajunge acolo, unii în scurt timp! — cât sunteţi încă în sejur, pentru posibile întrebări / răspunsuri, de multe ori foarte utile — în direct, de la "faţa locului".

cris1982PHONE
    [04.08.22 11:52:48]

@fb126436:

Doamne, ce stres cu ocuparea sezlongului! Îți vine să te lași păgubaș decât să treci prin asemenea experiențe! Hotelul e vinovat, clar, că nu asigură suficiente șezlonguri. Turiștii români se adaptează situației, se descurcă fiecare cum poate, legea junglei. Eu una nu îi învinovățesc.

[04.08.22 12:04:57]

@cris1982: Din pacate asa este. Personal, chiar nu am nimic de reprosat acestui hotel, inafara de plaja. Totodata, cred ca mai bine mergi si platesti in alta parte, decat sa stai sa te certi cu zecile de minute pe plaja cu altii care revendica acelasi sezlong. Cine stie de la o cearta unde se poate ajunge. Ce i drept, am citit si alte review- uri in care turistii se plangeau de locurile insuficiente pe plaja, dar am crezut ca se exagereaza va zic de la fata locului, ca nu e deloc exagerat

cris1982PHONE
    [04.08.22 14:01:33]

@fb126436:

Cât costa la plaja cu plată de lângă plaja hotelului? Nu cred că era o avere și cred că merită din plin să te poți bucura relaxat de mare. Chiar arăta bine plaja de alături. Eu mă gândesc la mine, că m-ar irita să asist la divergențe între turiști pe tema șezlongurile, darămite să mai fiu și implicată în așa ceva. ????????‍♀️

[04.08.22 14:27:04]

@cris1982: Undeva la 36-40 leva 2 sezlonguri cu umbrela

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
    [04.08.22 23:54:44]

@fb126436:

Am zâmbit citind despre "vânătoarea" de şezlonguri, amintindu-mi experienţe asemănătoare prin alte ţări, unde, culmea, români erau extrem de puţini.

La un hotel de cinci stele din Iordania eram nevoiţi să ne trezim tot mai devreme de la o zi la alta, pentru a apuca locuri pe plajă şi acolo ne "băteam" doar cu ruşii, ei având în faţa noastră avantajul de a se trezi după ora Moscovei, în timp ce noi eram mereu chiori de somn. În a patra zi am renunţat să-mi distrug concediul în această luptă absurdă, când soţul abia a găsit ultimele două şezloguri libere, prost poziţionate, când încă nu se luminase de ziuă . Zilele următoare am luat şezlonguri la piscină, pe alese, şi mergeam puţin mai mult pentru a face baie în mare. Soluţii se găsesc întotdeauna.

În Turcia, vecinii mei de hotel, majoritar britanici, aveau altă tehnică: rezervau şezlongurile din prima zi pentru tot sejurul lor de două săptămâni cu cărţi, colace şi alte aiureli. M-am prins de şmecherie când mă plimbam pe acolo într-o seară şi m-am "răcorit" puţin stingându-mi ţigara pe gonflabilele lor

În cazul vostru, mai bine plăteai pe plaja publică şi nu te stresai atâta.

[05.08.22 08:34:38]

@nicole33: La mine e prima data cand vad asa multi oameni care la ora 07:00 sunt deja pe plaja sunt convins ca nu e un caz singular, dar pana acum se pare ca le-am ocolit. Noi sigur nu ne am stricat concediul, am luat situatia ca atare. Sunt insa si certuri in fiecare zi aproape... Mai ca-mi vine sa ma duc sa-mi iau un popcorn )

cris1982, fb126436
    Alte impresii din această RUBRICĂRiu Astoria Hotel (ex Astoria Mare) :